Planujesz remont kuchni lub łazienki? Kredyt gotówkowy może w tym pomóc

Planujesz remont kuchni lub łazienki? Kredyt gotówkowy może w tym pomóc

Ciepłe miesiące sprzyjają planom remontowym Polaków. Chociaż większość osób stawia na delikatną metamorfozę, niektórzy decydują się na przeprowadzenie gruntownego remontu całego mieszkania lub domu. Taki krok – niezależnie od wielkości wprowadzanych zmian – wiąże się ze sporym wydatkiem. Z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy na remont. Dowiedz się, jak go uzyskać i czy to korzystne rozwiązanie.

Pandemia COVID-19 sprzyja planom remontowym Polaków – jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie sieci Bricomarché, ponad 70% rodaków zdecydowało się na rozpoczęcie remontu1. W większości przypadków prace ograniczały się do odświeżenia ścian, ale niektórzy zdecydowali się na większą metamorfozę.

Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o wysokość kosztów związanych z remontem mieszkania. Wiele zależy bowiem od zakresu wykonywanych prac, jakości wykorzystanych materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia, renomy ekipy remontowo-budowlanej. Biorąc jednak pod uwagę statystyki z lat ubiegłych, wydatki nierzadko przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Okazuje się zatem, że zapędy remontowe Polaków studzi nie tylko uciążliwość prac, ale przede wszystkim… wysoki koszt. Brak oszczędności czy niewystarczająca kwota wolnych środków wcale nie musi być przeszkodą, ponieważ banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polaków.

Pożyczka na remont – czy to dobry pomysł?

Konieczność wydania kilkudziesięciu tysięcy złotych wydaje się być barierą nie do przekroczenia. Nie każdemu udaje się odłożyć taką kwotę w całości, a remont okazuje się być koniecznością. W takim przypadku kredyt gotówkowymoże okazać się dobrym pomysłem – szczególnie, jeśli sytuacja materialna kredytobiorcy jest dość stabilna.

Warto jednak mieć świadomość, że decyzja o kredycie na remont nie może zostać podjęta pochopnie. Powinna być efektem dokładnej analizy możliwości finansowych – także z uwzględnieniem ewentualnych nieprzewidzianych wydatków. Koniecznością jest też przeanalizowanie dostępnych ofert – tak, aby pożyczka na remont najlepiej wpisywała się w potrzeby i oczekiwania.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy na remont?

Wiele osób chce, aby kredyt gotówkowy był tani, dlatego głównie koncentrują się na wysokości oprocentowania. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje wiele czynników, które wpływają na przewagę jednego kredytu gotówkowego nad pozostałymi. Należy zatem przeanalizować je wszystkie, aby dokonać słusznego wyboru.

  • Wysokość kredytu

Potrzeby finansowe Polaków są mocno zróżnicowane – wiele zależy od tego, jak kosztowny ma być remont. Jeśli prace remontowe nie przekroczą więcej niż kilkanaście tysięcy złotych (tak może być w przypadku drobnej metamorfozy kuchni), wówczas standardowy kredyt będzie wystarczający.

Problem może pojawić się wówczas, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia generalnego remontu, którego koszt może oscylować w granicach nawet 100 tys. zł. Jednak i w tym przypadku można liczyć na kredyt gotówkowy – za przykład niech posłuży Kredyt Gotówkowy z RRSO 7,4% (kalkulacja dokonana na dzień 28.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej.)

  • Okres finansowania

Spłata kilkudziesięciu tysięcy złotych w zaledwie 2-3 lata może oznaczać dość wysoką ratę. Jeżeli więc zależy ci na niskim miesięcznym zobowiązaniu do spłaty, rozważ wydłużenie okresu kredytowania. Niektóre banki pozwalają rozłożyć płatność nawet na 10 lat, dzięki czemu miesięczną ratę można dopasować do możliwości finansowych.

Wydłużenie okresu kredytowania ma jeszcze jedną zaletę – pozwala zwiększyć zdolność kredytową w przypadku osób, którym zależy na wysokiej kwocie pożyczki.

  • Koszty kredytu

To, ile będzie kosztować kredyt na remont mieszkania, jest jedną z zasadniczych kwestii. Aby oszacować całkowitą kwotę do spłaty, nie można jednak sugerować się wyłącznie oprocentowaniem. Chociaż faktycznie doliczane przez bank odsetki stanowią dużą część miesięcznej raty, nie są jedynym kosztem.

Oferty kredytowe warto porównać pod kątem RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jest to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe. Daje zatem rzeczywisty obraz tego, ile kosztuje kredyt gotówkowy na remont mieszkania.

Pożyczka na remont – czy dla wszystkich?

Kredyt gotówkowy jest łatwiej dostępny w porównaniu z kredytem hipotecznym. Nie oznacza to jednak, że każda wnioskująca osoba go otrzyma. Chociaż banki działają w oparciu o uproszczoną procedurę, przeprowadzają analizę wiarygodności kredytobiorcy.

O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się osoby, które:

  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • mają stałe źródło dochodu, pochodzące np. z umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, a także z różnego rodzaju świadczeń,
  • mogą wykazać się dobrą historią kredytową.

Warto przy tym podkreślić, że formalności ograniczone do minimum dotyczą zwykle kwot nieprzekraczających 20-30 tys. złotych. W przypadku wyższych kwot koniecznością może być dostarczenie dodatkowych dokumentów finansowych.

Więcej informacji: kredyt gotówkowy


1https://muszkieterowie.pl/ponad-80-proc-polakow-materialy-do-remontu-i-wyposazenia-wnetrz-kupuje-online/

Popularne wpisy na blogu:

Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy