Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?

Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?

Niezależność od rodziców – co to oznacza?

Poczucie niezależności w przypadku każdego młodego człowieka będzie oznaczało coś innego. Jeden poczuje się samodzielny, gdy przeniesie się do innego miasta i ograniczy kontakt z rodzicami do „świątecznych obiadów”. Inny będzie się uważał za w pełni niezależnego, mieszkając w domu rodzinnym i nie czując potrzeby zmian.

Czy jest jakiś wspólny mianownik? Bardzo często okazują się nim finanse. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz z rodzicami, czy wyniosłeś się z domu tuż po zdaniu matury. Możliwość samodzielnego dysponowania własnymi środkami finansowymi zawsze daje poczucie swobody i jest cenne zarówno dla młodego człowieka, jak i dla jego rodziców.

Dlaczego warto stać się niezależnym finansowo?

Niezależność finansowa może przejawiać się na różne sposoby. Nie zawsze jest to całkowite odcięcie się od rodzinnego wsparcia, które wciąż potrzebne jest zwłaszcza osobom w młodym wieku, na przykład tuż po szkole średniej. Warto jednak poznać metody, które pozwolą stać się bardziej samodzielnym. Dlaczego jest to ważne? Należy nauczyć się kontrolować swoje wydatki i odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi, by wystarczyło „od pierwszego do pierwszego”, a może nawet zostało coś na koncie. Gdy trzeba będzie opłacić niezbędne rachunki, czy podjąć ważne decyzje zakupowe, nic cię nie zaskoczy, wydatki nie przytłoczą. Właśnie dlatego samodzielne zarządzanie finansami nawet w młodym wieku jest bardzo cenną lekcją.

Jak uniezależnić się od rodziców?

Oczywiście nie ma jednej recepty, która sprawdzi się u każdego. To, w jaki sposób to zrobisz, musisz dopasować do swojej sytuacji życiowej.

 Jakie kroki możesz podjąć?

  • Znajdź pracę – nie musi być to zajęcie na cały etat, jeśli wciąż się uczysz. Możesz pracować w weekendy, wieczorami lub tylko kilka dni w tygodniu. Zacznij od prostych prac, to świetna życiowa lekcja.
  • Oszczędzaj – niezależnie od tego, skąd czerpiesz środki finansowe, postaraj się część z nich odkładać na większe wydatki.
  • Planuj długoterminowo – chcesz wyjechać w podróż, kupić nowy sprzęt komputerowy lub samochód? Zaplanuj takie wydatki z odpowiednim wyprzedzeniem. Nawet jeśli nie uda ci się zebrać całej kwoty, twój wkład i tak jest ważny.
  • Buduj historię kredytową – to może brzmieć zbyt poważne w odniesieniu do młodego człowieka, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nie musisz zaciągać sporych kredytów. Wystarczy, że skorzystasz z karty debetowej wydanej do rachunku z limitem kredytowym. Niektóre banki pozwalają na korzystanie ze środków wykraczających poza fundusze zgromadzone na rachunku. Liczy się to jako twoja historia kredytowa i może to zaprocentować w przyszłości.

Jak zarządzać swoimi pieniędzmi?

To kolejny ważny punkt. Jeśli zarabiasz, nawet niezbyt dużo, warto przechowywać swoje zasoby w odpowiednim miejscu. Idealny do tego będzie rachunek bankowy z podpiętą do niego kartą.

Możesz wybrać kartę z tzw. saldem debetowym, czyli taką, która daje ci większą swobodę niż standardowa karta płatnicza. Czym się ona różni? Przede wszystkim tym, że w pierwszym przypadku masz do dyspozycji dodatkowe środki, które pożycza ci bank. Jeśli wykorzystasz własne pieniądze, możesz skorzystać z debetu, który jest pewnego rodzaju kredytem. Pamiętaj, że używanie karty debetowej wiąże się z odpowiedzialnością. Musisz ją regularnie spłacać, zgodnie z zasadami przyjętymi w danym banku. Takie rozwiązanie może być jednak bardzo przydatne, ponieważ daje większą elastyczność w wydatkach.

Czy kartą debetową można płacić w Internecie? Tak, obecnie jest to powszechnie dostępne.

Jak założyć kartę debetową? Wystarczy, że udasz się do wybranego banku (lub skorzystasz z opcji założenia konta online). Musisz otworzyć rachunek, a do niego podpiąć kartę debetową. Jest to dostępne niemal dla każdego, należy jednak pamiętać, że otrzymanie limitu poprzedzone jest badaniem i oceną zdolności kredytowej. Zwykle nie trzeba dokumentować swoich przychodów ani przedstawiać żadnych skomplikowanych dokumentów. Właśnie dlatego to dobra opcja także dla młodych osób.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy