Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?

Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?

Przelew krajowy – od czego zależy to, jak długo idzie?

To, ile czasu upłynie od momentu zlecenia wykonania przelewu do przekazania pieniędzy na konto odbiorcy, zależy od kilku czynników. Istotne są przede wszystkim:

  • to, czy środki są przekazywane między kontami w tym samym banku, czy w różnych instytucjach;
  • godzina dokonania przelewu;
  • wybrana forma, w jakiej zostanie zrealizowany przelew krajowy.

Zasadniczo, przelewy wewnętrzne, czyli realizowane między dwoma rachunkami w tym samym banku, idą szybciej niż te zewnętrzne pomiędzy bankami.

Przelew krajowy a własny – jaka jest różnica?

Szczególnym rodzajem transferu środków jest przelew własny. To operacja, którą wykonujesz pomiędzy dwoma rachunkami, które należą do ciebie w ramach jednego banku. Przykładowo, możesz przenosić pieniądze z konta rozliczeniowego na oszczędnościowe. W tej sytuacji przekazanie środków następuje automatycznie, czyli natychmiast. Najczęściej nie musisz też podawać żadnych dodatkowych danych autoryzacyjnych, np. kodu SMS. Powód jest prosty: środki nadal pozostają w twoich rękach i w tym samym banku, ale są przekazane w inne „miejsce”. Dlatego taki przelew jest uznawany za bezpieczny i nie wymaga przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji.

Przelew krajowy: ile idzie?

Ile zatem idzie przelew krajowy? Zobacz, jak różni się czas jego realizacji w zależności od wybranej formy dokonania płatności.

Przelew wewnętrzny

Jak już wiesz, przelew wewnętrzny jest realizowany między dwoma kontami znajdującymi się w tym samym banku. Taki transfer pieniędzy odbywa się natychmiastowo, najczęściej w kilka sekund. Nie ma tu znaczenia pora dnia, czy dzień tygodnia.

Przelew krajowy Elixir

Jeżeli pieniądze mają być przesłane pomiędzy bankami, muszą przejść przez pośrednika. Jest nim KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa. To ona prowadzi system rozliczeń bankowych Elixir. Transfery w jego ramach odbywają się:

  • w dni robocze;
  • w 3 sesjach.

Sesje te odbywają się:

  • o poranku, między 09:30 a 11:00;
  • wczesnym popołudniem, między 13:30 a 15:00;
  • po południu – między 16:00 a 17:30.

Poszczególne banki dostosowują swoje harmonogramy wysyłania przelewów do tych godzin. Jednak każdy z nich ma własny plan działania. Najczęściej poranne sesje wychodzące (tj. księgowanie przychodzących przelewów do systemu Elixir) mają miejsce około 8:00-8:30, a przychodzące (odebranie transferów) – między 10:00 a 12:00. Harmonogramy dwóch kolejnych sesji przebiegają w bardzo podobny sposób. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić, ile idzie przelew krajowy, który udało ci się wykonać, musisz sprawdzić, jak wyglądają sesje księgowań na stronach internetowych w obu bankach. Dzięki temu precyzyjnie oszacujesz, kiedy pieniądze dotrą na docelowe konto.

Przelew krajowy Elixir jest najczęściej realizowany bez dodatkowych opłat, jednak korzystanie z tego systemu czasami wymaga cierpliwości – zwłaszcza jeśli transfer jest realizowany w weekend czy w święto.

Przelew krajowy Express Elixir

Express Elixir pozwala dokonać natychmiastowego przelewu krajowego między dwoma bankami przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W większości instytucji finansowych ten system działa przez 24 h/dobę 7 dni w tygodniu. W niektórych jednak jest wprowadzana krótka przerwa, np. między 23:00 a 0:00 dnia następnego.

Korzystanie z tego systemu jest proste, wygodne i bezpieczne. Często jednak wiąże się z dodatkową opłatą, zgodnie z tabelą opłat i prowizji danego banku oraz typu rachunku.

Przelew SORBNET

W systemach Elixir i Express Elixir została ustalona maksymalna kwota przelewu. Jest to zazwyczaj 200 000 zł, jednak wiele banków stosuje bardziej restrykcyjne limity. Bezpieczną realizację transakcji na kwoty wyższe zapewnia system SORBNET. Korzysta się z niego obowiązkowo przy transakcjach o wartości powyżej 1 mln zł, jednak można wykorzystać to rozwiązanie także przy przelewaniu niższych sum. Transakcja jest przeprowadzana bardzo szybko, a zarazem przy minimalnym ryzyku.

Dostępne są również systemy szybkich płatności, realizowanych przez zewnętrznych operatorów. Jednak korzystanie z nich zazwyczaj wiąże się z prowizją. Trzeba też pamiętać, że bierze w nich udział zewnętrzny partner. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na bezpieczeństwo takich transferów środków.

Jak zadbać o bezpieczeństwo wykonywania przelewu krajowego?

Wykonujesz przelew krajowy? Jeśli tak, koniecznie zadbaj o to, aby zrobić to bezpiecznie. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać.

  • Realizuj przelewy krajowe za pośrednictwem bezpiecznego, sprawdzonego systemu. Najlepiej zrób to przy pomocy bankowości elektronicznej swojego banku – na komputerze lub telefonie.
  • Upewnij się, że urządzenie, na którym wykonujesz przelew, nie jest zainfekowane przez wirusy. By to zrobić, zainstaluj sprawdzone oprogramowanie antywirusowe i skanuj regularnie przy jego pomocy komputer czy smartfon.
  • Jeżeli korzystasz z bankowości elektronicznej na komputerze, sprawdź, czy adres banku na pasku przeglądarki na pewno się zgadza oraz, czy widnieje przy nim symbol zamkniętej kłódki. Jeśli nie, nie loguj się i nie przeprowadzaj transferu środków.
  • Dobrze sprawdź, czy numer konta odbiorcy się zgadza – to ważne, zwłaszcza jeśli przeklejasz go z maila czy z innego miejsca.
  • Precyzyjnie opisz przelew – poprawnie wskazując jego odbiorcę.
  • Jeżeli otrzymujesz SMS z kodem autoryzacyjnym lub wiadomość na urządzeniu mobilnym z prośbą o potwierdzenie, dokładnie przeczytaj treść. Upewnij się, że kwota przelewu zgadza się z tą wpisaną w systemie.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z bankiem – tak upewnisz się, że postępujesz w prawidłowy sposób.

Wysłanie przelewu krajowego to proste zadanie, a cała transakcja może przebiec szybko, wygodnie oraz bezpiecznie. Wybierz właściwą metodę przekazania pieniędzy i postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a wszystko pójdzie łatwiej niż myślisz.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy