Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – czym jest?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego, znane również jako ubezpieczenie spłaty kredytu lub ubezpieczenie zadłużenia, to forma zabezpieczenia dla osoby zaciągającej zobowiązanie. Oferuje ono ochronę w przypadku, gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacać rat przez jakiś okres lub całości zobowiązania w ogóle. Może to nastąpić z powodu określonych sytuacji życiowych, takich jak choroba, utrata pracy, niezdolność do zarobkowania z powodów zdrowotnych lub inne niespodziewane zdarzenia.

Istnieją różne rodzaje ubezpieczeń do kredytów, a ich dostępność może zależeć od oferty banku. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego może też obejmować różne ryzyka. Najczęściej spotykane rodzaje polis znajdziesz poniżej.

  • Ubezpieczenie na wypadek śmierci i trwałego uszczerbku na zdrowiu – to rodzaj polisy, której celem jest wsparcie w pokryciu spłaty kredytu w przypadku śmierci lub poważnej choroby kredytobiorcy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, ubezpieczyciel zazwyczaj spłaca pozostały dług.
  • Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – chroni przed niezdolnością do spłaty kredytu w przypadku utracenia możliwości zarobkowania przez określony czas. Ubezpieczyciel może pokryć pewną część spłaty w przypadku, gdy pożyczkobiorca stracił pracę, a tym samym źródło dochodu.
  • Ubezpieczenie na wypadek choroby – rodzaj polisy, która zapewnia ochronę w przypadku choroby, uniemożliwiającej kredytobiorcy pracę i spłatę kredytu.

Warto podkreślić, że aby skorzystać z ubezpieczenia kredytu, nie trzeba bezpośrednio kontaktować się z ubezpieczycielem. Najczęściej można wybrać taką ochronę od razu podczas podpisywania umowy kredytowej w banku. Niektóre z nich oferują ubezpieczenie jako fakultatywny dodatek do kredytu. Może się również zdarzyć, że jest to wymóg, który warunkuje skorzystanie z finansowania.

Co daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Jeśli skorzystasz z opcji ubezpieczenia kredytu gotówkowego, przede wszystkim zyskujesz bezpieczeństwo finansowe.  Ubezpieczenie zabezpiecza Cię przed niespodziewanymi zdarzeniami finansowymi, które uniemożliwiają spłatę kredytu. Innymi słowy w razie trudności, możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w spłacie zobowiązania.

Czy to się opłaca? Ubezpieczenie kredytu gotówkowego warto rozważyć zwłaszcza gdy masz zamiar wnioskować o wysoką kwotę. Wówczas brak możliwości spłacania rat może się okazać bardzo poważnym problemem.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Wysokość składki na ubezpieczenie kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników. Oferta dostępna razem z kredytem gotówkowym czasem mocno różni się pomiędzy bankami, więc nie warto patrzeć tylko na samą składkę ubezpieczenia.

Od czego może zależeć koszt ubezpieczenia? Najczęściej to:

  • Zakres ubezpieczenia – czyli w jakich sytuacjach chroni nas polisa
  • Liczba wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela
  • wysokość kredytu gotówkowego,
  • okres ubezpieczenia

Pomiędzy bankami różni się także sposób płatności składki za ubezpieczenie. W zależności od oferty dostępnej w danym banku może być ona płatna co miesiąc lub naliczona jednorazowo i doliczona do kwoty kredytu.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy i dziedziczenie długu.

Wiele osób jest przekonanych, że po śmierci kredytobiorcy następuje umorzenie kredytu. Niestety zdarza się to bardzo rzadko. Po otrzymaniu informacji o zgonie kredytobiorcy banki przeważnie rozwiązują umowę kredytową i stawiają w stan wymagalności całą kwotę zadłużenia.

Co daje ubezpieczenie kredytu w takiej sytuacji? Przede wszystkim chroni najbliższych przed koniecznością spłaty pożyczonych pieniędzy. W takim przypadku świadczenie z polisy pozwala na uregulowanie pozostałej części zobowiązania kredytu. Jeśli suma ubezpieczenia jest wyższa niż pozostające do spłaty zobowiązanie kredytowe, może się zdarzyć, że bliscy ubezpieczonego otrzymają jeszcze dodatkową kwotę.

Czy warto ubezpieczać kredyt? W niektórych sytuacjach może to być bardzo przydatne rozwiązanie. Decyzja należy do ciebie.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy