Historia kredytowa w BIK: czy warto brać kredyty czy lepiej mieć czystą kartę?

Historia kredytowa w BIK: czy warto brać kredyty czy lepiej mieć czystą kartę?

„Jak najdalej od wszelkich kredytów”, „Lepiej nie pożyczać”. Często takie słowa padają z ust naszych bliskich, rodziny lub przyjaciół. Czy rzeczywiście pożyczanie pieniędzy z banku jest złe? A może to sposób na realizację swoich planów, marzeń, a przy okazji zwiększenie szansy na lepsze warunki kredytowe w przyszłości?

Kredyt gotówkowy to jeden z najprostszych, najpopularniejszych i najbezpieczniejszych produktów finansowych. Banki pożyczają pieniądze, gdy są przekonane, że kredytobiorca nie będzie miał problemów ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Jego wysokość dostosowana jest do możliwości finansowych kredytobiorcy.

Jednak wiele osób nie chce się zapożyczać się w bankach, uznając, że jest to bardzo niepraktyczny sposób pozyskiwania pieniędzy. „Jeżeli mnie nie stać na nowe meble, telefon czy samochód, to znaczy, że nie powinienem niczego kupować”. To oczywiście bardzo dobra życiowa zasada, która ma odzwierciedlenie w ludowym powiedzeniu „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”. Oczywiście, o ile nasze środki finansowe i comiesięczne wpływy pozwalają na realizację podstawowych potrzeb życiowych. Sytuacja może się zmienić, gdy pojawią się jakieś nowe, czasem nieoczekiwane wydatki, np. naprawa lub wymiana samochodu, remont mieszkania, konieczność opłacenia studiów, sfinansowanie wymarzonej wycieczki. W takiej sytuacji pomocny może być kredyt gotówkowy.

Potrzebujesz pieniędzy? Kredyt gotówkowy to dobry pomysł

Jeżeli nasza sytuacja wymaga pożyczania pieniędzy z banku, to nie powinniśmy rezygnować z tego typu ofert. W szczególności, jeśli są to oferty atrakcyjne pod kątem marż jak i prowizji.  Warto więc sprawdzić ofertę kredytu gotówkowego Getin Banku, gdzie prowizja za udzielenie kredytu jest niska. Wystarczy, że klient uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło i wyrazi zgody marketingowe. Aby skorzystać z oferty, nie może również mieć kredytu w Getin Banku przez ostatnie sześć miesięcy i musi założyć Konto Proste Zasady, w ramach którego zadeklaruje się comiesięczny wpływ na konto w wysokości co najmniej tysiąca pięciuset złotych i dokona co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą do konta lub Blikiem w miesiącu. Co w zamian? Kredyt z RRSO 8,5 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 22.08.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie), oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Więcej informacji na temat kredytu gotówkowego.

Czy historia kredytowa ma wpływ na przyjęcie wniosku o kredyt?

Korzystanie z kredytów bankowych to jednak nie tylko łatwy, szybki i bezpieczny sposób na pozyskanie gotówki. To czy możemy się starać o kredyt zależy zazwyczaj od naszej historii kredytowej, analizowanej przez Biuro Informacji Kredytowej. Informacje, jakie zbiera o nas BIK, to przede wszystkim historia spłaty naszych zobowiązań. Jeśli jest ona dobra, o wiele łatwiej będzie uzyskać kredyt, czy to gotówkowy, czy hipoteczny. Nie mówiąc już o kartach kredytowych.

Czysta karta w BIK w postaci braku zaciąganych pożyczek, kredytów, kart może spowodować, że dla banku nie będziemy wiarygodni. Czasem lepiej mieć lekki problem ze spłatą kredytu w przeszłości niż nie korzystać z takich produktów w ogóle. Taki scoring kredytowy (czyli ocena wiarygodności kredytowej) prowadzony przez BIK będzie wyższy dla osoby, która ma na koncie kilka zaciągniętych i spłaconych kredytów, niż w przypadku osoby, która nie zaciągała kredytów w bankach w ogóle.

Podsumowując, kredyt jak każdy produkt bankowy jest dla ludzi, warto z niego korzystać, pozwala bowiem realizować marzenia, ale i uwiarygadniać się w oczach banku. Nigdy nie wiadomo, kiedy kredyt gotówkowy czy hipoteczny może nam się przydać. Na taką sytuację warto być przygotowanym.

29.12.2021 | Getin Bank | 5 minut czytania
Wielu Polaków nie ma nawyku planowania comiesięcznych kosztów. Do kwestii wydatków nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie, ponieważ taki sposób postępowania może prowadzić do nawarstwiania się problemów finansowych. Jeżeli chcesz świadomie zarządzać swoim budżetem, musisz poznać najważniejsze zasady kontrolowania swoich wydatków.