Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?

Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?

Wysoka inflacja – skąd się bierze?

Inflacja, czyli spadek wartości pieniądza, jest złożonym procesem ekonomicznym, na który ma wpływ wiele czynników. To sprawia, że zwykle trudno jest oszacować, w jakim tempie będzie ona rosła, spadała lub czy utrzyma się na aktualnym poziomie. Jest to praktycznie niewykonalne dla osoby, która nie zajmuje się zawodowo zagadnieniami makroekonomicznymi.

Oczywiście warto śledzić doniesienia i wskaźniki prezentowane przez instytucje państwowe (na przykład Główny Urząd Statystyczny – GUS, czy Narodowy Bank Polski – NBP). Takie dane mogą być przydatne podczas planowania swojego budżetu. Jednak nie są one w stanie dać jednoznacznych i wiążących odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Ile wyniesie inflacja za miesiąc, za pół roku, czy za rok?
  • Czy będzie spadała, czy rosła?
  • Czy opłaca się inwestować w dany produkt finansowy?

Inflacja zależy w dużej mierze od sytuacji geopolitycznej, a ta zmienia się bardzo szybko. Istotne wydarzenia na świecie (takie jak wybuch wojny w Ukrainie), czy niespodziewana decyzja NBP dotycząca polityki monetarnej, mogą sprawić, że wskaźnik ten przyjmie nieoczekiwane wartości. 

Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie bezpiecznego miejsca do gromadzenia swoich oszczędności.

Jak NIE oszczędzać podczas inflacji?

Warto przyjrzeć się temu, gdzie nie opłaca się trzymać pieniędzy w czasach „szalejącej inflacji”. Zobacz, jakich metod unikać.

Trzymanie pieniędzy w domu

Jeśli przechowujesz gotówkę w przysłowiowej skarpecie, musisz liczyć się z tym, że jej realna wartość będzie spadać. Twoje środki nie są w żaden sposób zabezpieczone przed inflacją. Oszczędności w wysokości 5 000 zł już po kilku lub kilkunastu miesiącach mogą mieć realną wartość o kilkaset złotych niższą. Im więcej zasobów przechowujesz w ten sposób, tym więcej stracisz.

Dodatkowo trzymanie gotówki w domu zwiększa ryzyko jej utraty, na przykład w wyniku kradzieży, pożaru czy zalania mieszkania.

Oszczędzanie na koncie osobistym

W tym przypadku pieniądze są zabezpieczone przed złodziejami, pożarem czy powodzią, ale wciąż nie są chronione przed inflacją. Konta osobiste zwykle nie są oprocentowane lub odsetki są na minimalnym poziomie. To sprawia, że zgromadzone na nich zasoby cały czas tracą na wartości.

Ponadto pieniądze z konta łatwo wydać, na przykład robiąc większe, nieprzemyślane zakupy. Nie jest to więc bezpieczna metoda oszczędzania.

Inwestowanie bez odpowiedniej wiedzy ekonomicznej

Chęć uchronienia swoich finansów przed stratą wartości sprawia, że wiele osób szuka alternatywnych metod inwestowania. Mogą to być akcje giełdowe, kryptowaluty czy fundusze inwestycyjne.  Oczywiście „wszystko jest dla ludzi”, jednak najczęściej, aby osiągnąć wymierny zysk, należy mieć wiedzę na temat działania danego produktu.

Jeśli Bitcoin jest dla ciebie egzotycznie brzmiącą nazwą, a giełda kojarzy ci się głównie z amerykańskimi filmami, nie ma sensu inwestować w taki sposób. Szansa na uzyskanie zysku, bez odpowiedniej wiedzy branżowej, jest niska.

Zakup drogich produktów

Stale rosnące ceny mogą sprawiać, że jak najszybciej chcesz kupić to, co planujesz od dłuższego czasu. Nowe meble do kuchni, sprzęt AGD, komputer, a może samochód? W końcu ich ceny są coraz wyższe, więc należy działać szybko, prawda?

Nie do końca. Rzeczywiście takie produkty mogą za jakiś czas być droższe. Weź jednak pod uwagę, że drożeje wszystko – także artykuły pierwszej potrzeby. Jeśli wydasz większość oszczędności na bardzo drogi przedmiot, twoja płynność finansowa może na tym ucierpieć. Nie ma więc sensu popadać w przesadę. Nowy samochód nie będzie trafioną inwestycją, jeśli zabraknie ci pieniędzy na codzienne zakupy, rachunki, ratę kredytu czy czesne w szkole dziecka.

Jak więc skutecznie oszczędzać podczas inflacji?

Konto oszczędnościowe – pewne i bezpieczne

Konto oszczędnościowe może okazać się najlepszym miejscem do przechowywania nadwyżek pieniędzy. Jest tak przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie pewne, bezpieczne i dostępne dla każdego. Wystarczy podstawowa wiedza ekonomiczna, aby skorzystać z takiego produktu.

Zwykle nie trzeba nawet odwiedzać placówki bankowej, by założyć konto oszczędnościowe. Wiele ofert jest dostępnych online. Najczęściej jest to opcja dostępna dla klientów, którzy już mają rachunek osobisty. Mogą rozszerzyć go o dodatkowy rachunek – aby tam gromadzić nadwyżki finansowe. Korzystne konto oszczędnościowe to takie, które pozwala na bezpłatne przelewanie środków pomiędzy tymi dwoma rachunkami.

Jak wybrać taki produkt, by najwięcej zyskać? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na oprocentowanie i tryb kapitalizacji (im jest ona częstsza, tym korzystniej dla ciebie).

Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie na kontach oszczędnościowych zwykle nie jest zbyt wysokie. Pozwala w pewnym stopniu zabezpieczyć pieniądze przed inflacją, jednak zdecydowanie nie jest to metoda na duży i szybki zysk.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy