Kredyt gotówkowy dla każdego – czy istnieje? Jak go dostać?

Kredyt gotówkowy dla każdego – czy istnieje? Jak go dostać?

Polacy nie stronią od kredytów gotówkowych, widząc w nich szanse na uzyskanie gotówki z możliwością przeznaczenia na dowolny cel. Wiele osób zastanawia się, czy tak duża popularność tej formy finansowania oznacza dostępność dla każdego kredytobiorcy. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może otrzymać kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy to jeden ze sztandarowych produktów bankowych. Przyznawane są w oparciu o minimum formalności, dlatego uchodzą za łatwo dostępne. I chociaż faktycznie liczba udzielanych kredytów tego typu jest wyższa w porównaniu do kredytów hipotecznych, nie każdy może liczyć na wsparcie finansowe.

Kredyt gotówkowy – kto może go otrzymać?

Mimo że przyznawalność kredytów gotówkowych jest dość duża, nie wszyscy mogą liczyć na pozytywną decyzję banku. Aby otrzymać wsparcie finansowe, należy spełnić kilka warunków. Wśród nich wymienia się m.in.:

Szczególne znaczenie ma sytuacja zawodowa. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie regulować miesięczne raty zgodnie z harmonogramem. Z tego powodu znaczenie ma stałe wynagrodzenie za pracę – najlepiej z zachowaniem co najmniej kilkumiesięcznej ciągłości (głównie w przypadku umowy zlecenia i umowy o dzieło).

Oznacza to, że kredytu gotówkowego nie można traktować jako panaceum na poważne kłopoty finansowe. W przypadku złej sytuacji materialnej bank raczej odmówi finansowania – szczególnie, jeśli poprzednio zaciągnięte zobowiązania są już przeterminowane.

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego?

Jeśli nawet masz duże szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego, warto je dodatkowo zwiększyć. Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym zbudujesz pozytywny wizerunek jako potencjalny kredytobiorca.

  • Zadbaj o ciągłość zatrudnienia

Zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne wcale nie skreśla cię jako kredytobiorca. Musisz jednak zadbać o pokazanie swojej stabilności zawodowej. Znaczenie ma nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale przede wszystkim ciągłość zatrudnienia.

Pamiętaj! Im dłuższa ciągłość zatrudnienia u tego samego pracodawcy, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki.

  • Popraw swoją zdolność kredytową

Jeśli chcesz uzyskać większą kwotę, musisz mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. O ile to możliwe, zwiększ swoje dochody poprzez dodatkowe zatrudnienie, np. pracę dorywczą. Ponadto warto ograniczyć swoje wydatki, np. związane ze spłacanymi zobowiązaniami. Wystarczy więc, że spłacisz zadłużenie na karcie kredytowej czy przestaniesz tymczasowo korzystać z linii kredytowej itp.

  • Stań się wiarygodnym kredytobiorcą

Większe szanse na uzyskanie finansowania mają osoby, które w oczach banku są wiarygodnym kredytobiorcą. Wpływa na to m.in. terminowa spłaca poprzednio zaciągniętych zobowiązań. Co zatem możesz zrobić?

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z oferty kredytowej żadnego banku, weź niewielki kredyt gotówkowy albo kup dowolny produkt na raty. Jeżeli natomiast spłacasz już jakieś zobowiązanie, postaraj się nadpłacić raty lub uregulować je wszystkie.

Jak ubiegać się o kredyt gotówkowy – krok po kroku

Każdy bank może mieć własne procedury związane z wnioskowaniem o kredyt gotówkowy. Zwykle jednak odbywa się to na podobnych zasadach. Sprowadza się to do zaledwie kilku kroków:

  • wypełniasz wniosek online,
  • oczekujesz na kontakt z doradcą w sprawie weryfikacji tożsamości,
  • otrzymujesz decyzję kredytową.

W przypadku uzyskania finansowania, pieniądze trafiają nawet tego samego dnia na rachunek bankowy.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Zanim jednak zdecydujesz się złożyć wniosek o kredyt, warto chwilę poświęcić na wybór odpowiedniej oferty. Niektóre propozycje – chociaż pozornie podobne – mogą znacząco się różnić, szczególnie w kwestii kosztów.

  • Maksymalna kwota kredytu

Oszacuj swoje potrzeby, a następnie sprawdź, który bank jest w stanie spełnić oczekiwania. Niektóre podmioty proponują nawet do 200 000 zł w ramach kredytu gotówkowego.

  • Okres finansowania

Jeśli wnioskujesz o dużą kwotę, nie musisz obawiać się krótkiego terminu spłaty zobowiązania. Niektóre banki udzielają finansowania nawet na 10 lat, co oznacza optymalne raty nawet w przypadku wysokich kredytów.

  • Koszty finansowania

Ważne jest to, ile „kosztuje” cię kredyt gotówkowy – łącznie z pobranymi przez bank opłatami. Aby to oszacować, weź pod uwagę przede wszystkim rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). To wskaźnik, który uwzględnia nie tylko naliczane odsetki, ale także koszty pozaodesetkowe, np. prowizję, ubezpieczenie.

  • Dodatkowe wymagania

Upewnij się, czy uzyskanie kredytu gotówkowego nie będzie wiązało się z dodatkowymi wymaganiami. Niekiedy zachodzi konieczność założenia rachunku osobistego. Niektóre oferty skierowane są wyłącznie dla nowych klientów lub osób, które w ciągu kilku ostatnich miesięcy nie miały relacji kredytowych z konkretną instytucją finansową.

Pamiętaj! To, czy zdecydujesz się korzystny kredyt gotówkowy, w dużej mierze zależy od ciebie. Warto więc poświęcić choćby kilkanaście minut na szybkie zestawienie ofert, dzięki czemu wybierzesz finansowanie najlepiej wpisujące się w twoje oczekiwania.

Popularne wpisy na blogu:

Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy