Gdzie oszczędzać na wkład własny na zakup mieszkania?

Gdzie oszczędzać na wkład własny na zakup mieszkania?

Lokaty, konta oszczędnościowe, a może fundusze? Gdzie szybko i bezpiecznie oszczędzić pieniądze, aby znaleźć środki na wkład własny potrzebny do zakupu mieszkania. W tym poradniku postaramy się to przybliżyć.

Wkład własny na mieszkanie nadal potrzebny

Kredyt hipoteczny to nadal bardzo pożądany produkt bankowy. Polacy chcą kupować mieszkania, choć wielu z nich nie ma pieniędzy na sfinansowanie transakcji gotówką. Pandemia nie wpłynęła na tego typu decyzje zakupowe Polaków – nie spadło zainteresowanie takimi kredytami. Pokazuje to m.in. wartość BIK Indeksu, czyli Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Indeks ten informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Pierwszy w 2021 roku odczyt Indeksu wyniósł 18,1 proc. O tyle więcej w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytań o kredyty mieszkaniowe w porównaniu ze styczniem 2020 r.

Popyt na kredyty hipoteczne jest, ale dla wielu osób problemem są warunki stawiane przez banki potencjalnym kredytobiorcom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki żądają wkładu własnego. Standardowo jest to 10 procent wartości mieszkania, ale coraz więcej banków oczekuje nawet 20 proc.

Polacy nadal najczęściej kupują mieszkania w przedziale od 40 do 60 mkw. Biorąc pod uwagę średnie ceny mieszkań w dużych miastach (9-11 tys. złotych za mkw.), średnia wartość takich mieszkań w stanie deweloperskim wynosi od 360 do ponad 600 tysięcy złotych. Oznacza to, że kredytobiorcy muszą zgromadzić na start co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złoty. W jaki sposób to zrobić?

Gdzie oszczędzać na wkład własny?

Czy w obecnych czasach da się zarobić na dostępnych produktach finansowych? Gdzie warto odkładać środki, które chcemy zaoszczędzić na wkład własny na zakup mieszkania?

  • Lokaty

Jeszcze kilka lat temu najlepszym miejscem lokowania środków w celu ich pomnożenia były lokaty. Obecnie są one nisko oprocentowane – na co wpływ miało obniżenie w 2020 r. rynkowych stóp procentowych. Jednak część banków powoli wraca do tzw. lokat powitalnych.  Są to oferty dla nowych klientów. Można tam znaleźć oprocentowanie na poziomie około 1 proc. w skali roku, na 3 miesiące. To niewiele, a trzeba pamiętać, że każde przedłużenie lokaty będzie oscylować w okolicach 0,3 proc. czy nawet mniej.

  • Obligacje

Obligacje skarbowe są zazwyczaj nisko oprocentowane. Choć uznawane są za najbardziej bezpieczną inwestycję (obok lokat), to zyski oferują dopiero w ofercie 6-10-letniej, zamrażając nasze pieniądze na tak długi czas. Ponadto oprocentowanie na poziomie 1,5 czy 1,7 proc. nadal nie jest atrakcyjne.

  • Fundusze inwestycyjne

Potencjalnie dobrym wyborem byłyby fundusze inwestycyjne. Jednak ewentualny zysk zależy od rodzaju funduszu – najwięcej można zyskać, wybierając tzw. fundusze agresywne, ale ten wybór jest obarczony ryzykiem, inwestycja ta może zakończyć się stratą. Z kolei inwestując w fundusze bezpieczne, np. fundusze obligacji, musimy liczyć się z tym, że zyski będą niewielkie.

  • Konto oszczędnościowe

Jednym ze sposobów lokowania pieniędzy są konta oszczędnościowe. Tu, w porównaniu do lokat, banki o wiele chętniej dzielą się zyskami. Banki jednak wymagają założenia konta bankowego i zasilania go stałymi wpływami z wynagrodzenia czy emerytury. Na ile mogą liczyć klienci poszukujący najlepszych kont oszczędnościowych? Okazuje się, że nawet na 2 proc. w skali roku.

Więcej informacji: Konto oszczędnościowe

Popularne wpisy na blogu:

Jakie narzędzia mogą pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy?
Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?
Edukacja finansowa dziecka. Od czego ją zacząć?
Czy prowadząc działalność rolniczą, można ubiegać się o kredyt?
Czy można oszczędzać podczas zakupów? Elastyczne konto może w tym pomóc
Co to znaczy założyć konto na selfie? Wyjaśniamy krok po kroku
Jak sfinansować szkolne wydatki?
Jak nauczyć się oszczędzać? Wskazówki
Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać pieniądze z programu 500+?
Lokata online na nowe środki. Gdzie szukać dobrej oferty?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy