Edukacja finansowa dziecka. Od czego ją zacząć?

Edukacja finansowa dziecka. Od czego ją zacząć?

Pieniądze to nie temat tabu – także dla dzieci

W wielu domach o pieniądzach nie rozmawia się przy dzieciach. Kwestia domowego budżetu jest tematem tabu, a wszelkie dyskusje na jego temat przeprowadza się, gdy najmłodszych nie ma w pobliżu.

Oczywiście to całkowicie zrozumiałe, że kilkulatek nie jest odpowiednim partnerem do rozmów o domowych finansach czy planowaniu wydatków. Nie można jednak popadać w skrajność i udawać przed dzieckiem, że „pieniądze nie istnieją”. Im wcześniej młody człowiek zrozumie, że zakupy nie pojawiają się w domu w magiczny sposób, a rodzice nie chodzą do pracy po to, by spędzać czas ze znajomymi, tym lepiej – przede wszystkim dla dziecka.

Edukacja finansowa dzieci od najmłodszych lat sprawi, że tobie również będzie znacznie łatwiej rozmawiać o wydatkach. Będziesz mógł wyjaśnić dziecku, dlaczego w danym miesiącu nie możecie sobie pozwolić na zakup nowej zabawki, czy wyjazd do parku rozrywki.   

Edukację finansową dziecka, która jest dopasowana do jego możliwości poznawczych, warto zacząć jak najwcześniej. Pamiętaj, że przekazywane komunikaty powinny być możliwie neutralne. Nie jest więc wskazane ani demonizowanie braku pieniędzy, ani też podkreślanie ich ogromnego znaczenia, jako najważniejszej życiowej kwestii.

Tyle w teorii. A jak przełożyć ją na praktykę? Jak powinna wyglądać edukacja finansowa dla dzieci?

Jak uczyć dzieci finansów?

Najważniejsze jest dobranie metod edukacyjnych do wieku dziecka. Już kilkulatkowi możesz wyjaśnić, że pieniądze są ważne i mają wpływ na życie waszej rodziny, ale nie są najważniejsze. Pokaż mu, że jesteś otwarty na pytania (których z pewnością będzie sporo) oraz gotowy do rozmowy na ten temat.

Nieco starszemu dziecku możesz wyjaśnić, jak działa budżet. Oczywiście najlepiej zrobić to na przykładach. Jednym z nich, sprawdzonym od pokoleń, jest zwykła skarbonka, w której młody człowiek może gromadzić drobne sumy.

Nastolatka można wprowadzić w świat finansów w nieco bardziej nowoczesny sposób. Weź pod uwagę, że wiele banków umożliwia założenie konta już 13-latkom. Warto z tego skorzystać, ponieważ dziecko będzie mogło w praktyce przekonać się, jak działa zarządzanie budżetem.

Martwisz się, że twoja pociecha natychmiast roztrwoni środki, zgubi kartę płatniczą lub padnie ofiarą hakerów? Bez obaw – ty, jako rodzic lub opiekun, masz stały dostęp do takiego konta i sprawujesz nad nim kontrolę. Możesz ustawiać na nim limity wypłat, a także szybko zareagować, gdyby działo się coś niepokojącego.

Edukacja finansowa dzieci – jak ją prowadzić w interesujący sposób?

Co jeszcze można zrobić, aby zachęcić dziecko do prawidłowych nawyków finansowych w przyszłości? Pamiętaj, że twoje dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladownictwo. Ty jesteś dla niego najlepszym przykładem i warto to wykorzystać.

Jak uczyć dziecko finansów? Poznaj kilka praktycznych rad.

  • Wybieraj książki i gry planszowe lub mobilne, które uczą pojęć i umiejętności finansowych. Jest wiele pozycji stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych, dobranych do ich wieku i możliwości poznawczych.
  • Zabierz dziecko do banku i pokaż mu, jak działa obsługa bankowa. To może pomóc mu zrozumieć, jak funkcjonuje taka instytucja. Sprawi także, że w przyszłości nie będzie miało obaw, aby z niej korzystać.
  • Pozwól dziecku ćwiczyć zarządzanie pieniędzmi. Daj mu okazję do podejmowania decyzji o wydawaniu swojego kieszonkowego lub innych środków. To mogą być symboliczne kwoty – chodzi o samą zasadę. Naucz je, że nie można wydawać więcej, niż się ma.
  • Wyjaśnij, że pieniądze pochodzą z pracy i są efektem podejmowanego wysiłku. Pomóż dziecku zrozumieć, że nie ma „darmowych środków finansowych” – trzeba pracować, aby je zarobić.
  • Jeśli jesteście na zakupach, naucz dziecko, jak porównywać ceny i wybierać korzystniejsze opcje. To ważna umiejętność, która pomoże mu w dorosłym życiu. Miej na uwadze, że to przede wszystkim ty jesteś dla niego wzorem. Jeśli podejmujesz impulsywne decyzje zakupowe, nie zdziw się, że za pewien czas twoja pociecha weźmie z ciebie przykład.

Edukacja finansowa dzieci jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Zwróć uwagę, że podejście do pieniędzy wyniesione z domu rodzinnego wielu osobom towarzyszy przez resztę życia. Negatywnych nawyków „odziedziczonych” po rodzicach bardzo trudno się pozbyć. Mowa zarówno o przesadnym skąpstwie, jak i zbytniej rozrzutności czy beztrosce. o to, by młody człowiek był dobrze przygotowany do zarządzania budżetem w dorosłym życiu.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy