Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?

Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?

Jak banki dbają o ekologię w globalnym wymiarze?

Podejmowanie działań proekologicznych może się przejawiać na wielu różnych płaszczyznach. To zarówno poważne decyzje biznesowe związane na przykład z finansowaniem kopalni czy elektrowni, jak i te mniejsze, jak wydawanie tzw. zielonych obligacji, czy dbałość o to, by nie wprowadzać do obiegu nadmiernych ilości plastiku.

Warto wiedzieć, że banki mają ogromne znaczenie w kształtowaniu funkcjonowania przedsiębiorstw we wszystkich krajach. Ich polityka kredytowa może sprawić, że niektóre inwestycje będą dla firm bardziej opłacalne, a inne mniej.

. Niektóre instytucje całkowicie wycofały się z kredytowania takich podmiotów, inne natomiast planują zaprzestanie takich działań w przyszłości. Niektóre banki odmawiają także współpracy z firmami, które są uzależnione od eksploatacji węgla. Z tego wynika, że instytucje finansowe mają ogromny wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw kredytobiorców.

Bankowość ekologiczna – co to oznacza?

Banki nie tylko mogą kształtować swoją politykę kredytową, mając na celu promowanie ekologicznych inicjatyw. Dbają także o to, aby same stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Przejawia się to między innymi w modernizacji siedzib i wdrażaniu ekologicznych rozwiązań.

Bankowość ekologiczna oznacza między innymi:

 • ograniczenie wykorzystywania papieru (na przykład premiowanie klientów, którzy wybierają wyciągi z rachunku w formie cyfrowej),
 • modernizacja placówek pod kątem ograniczenia zużywania energii elektrycznej (oświetlenie, ogrzewanie, używanie urządzeń elektronicznych),
 • wymiana floty samochodowej na elektryczną lub hybrydową,
 • dążenie do ograniczenia transakcji dokonywanych stacjonarnie poprzez różnego rodzaju zachęty dla klientów,
 • wprowadzenie zmian w budynkach, aby mogły nisko lub zeroemisyjne .

Jak widać, bankowość ekologiczna ma wiele twarzy i nie dotyczy wyłącznie polityki kredytowej danego banku.

Konta internetowe jako wspieranie ekologii

Ważną kwestią w bankowości ekologicznej jest zachęcanie klientów do wykonywania jak największej liczby działań w sieci, bez konieczności odwiedzania stacjonarnych placówek. Już dziś  większość typowych czynności związanych z obsługą rachunków można przeprowadzić online.

Banki nie tylko dostarczają nowoczesne narzędzia, na przykład intuicyjne aplikacje mobilne, ale także zachęcają do ich wykorzystywania. Klienci, którzy zrezygnują z wizyty w oddziale na rzecz Internetu, mogą na przykład liczyć na promocyjne warunki korzystania z poszczególnych usług. Dlaczego jest to ważne? Zachęcając użytkowników do korzystania z bankowości w sieci, banki mogą zrezygnować z prowadzenia rozbudowanych placówek. Oszczędzają w ten sposób zasoby, takie jak prąd, woda czy papier.

Konta obsługiwane głównie przez Internet są tańsze, ale przede wszystkim są bardziej przyjazne środowisku – korzystają na tym wszyscy.

Polityka zielonych biur

Żaden bank nie zdecyduje się na całkowite odejście od prowadzenia stacjonarnych placówek i biur. Można jednak w tych miejscach dbać o środowisko. Jak to zrobić? Wystarczą na pozór niewielkie działania, które – w ujęciu globalnym – przynoszą spore efekty. Mowa między innymi o:

 • stosowaniu energooszczędnych żarówek,
 • dwustronnym drukowaniu materiałów papierowych,
 • propagowaniu odłączania od zasilania nieużywanych urządzeń,
 • dbałości o prawidłowy recykling elektrośmieci,
 • stosowaniu inteligentnych systemów zarządzania energią w obiekcie,
 • szerzeniu wśród pracowników proekologicznych postaw.

Takie zachowania sprzyjają etycznemu i odpowiedzialnemu działaniu na co dzień.

Karty płatnicze z recyklingu – mniej plastiku

Kartę płatniczą ma dziś niemal każdy. Choć te plastikowe elementy są niewielkie i rzadko wymienia się je na nowe, to one także stanowią potencjalne odpady zanieczyszczające środowisko. Dlatego niektóre banki poszły o krok dalej i zastosowały nowoczesne oraz ekologiczne metody produkcji kart.

Mogą one pochodzić na przykład z materiałów z recyklingu lub takich, które po wyrzuceniu łatwo przetworzyć lub zutylizować w bezpieczny sposób. Co ważne, takie karty nie są mniej trwałe czy nieestetyczne. Zwykle niczym nie różnią się od standardowych, a stanowią ważny krok w trosce o wspólną przyszłość i czyste środowisko. Nie można pominąć faktu, że coraz więcej naszych klientów korzysta z opcji płatności za pomocą telefonu. Jest to oczywiście rozwiązanie jednocześnie proekologiczne i bezkosztowe. Klient nie tylko nie płaci za taką opcję, lecz również może uzyskać w ramach różnych promocji dodatkowe korzyści.

Bankowość ekologiczna obejmuje bardzo dużo zagadnień – od tych związanych z polityką biznesową banków, po drobne, ale niezbędne, działania dążące do ochrony zasobów naturalnych.

19.01.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Zakupy internetowe są niezwykle popularne – obecnie korzysta z nich wielu konsumentów w każdym wieku. Kupować można bezpośrednio na stronach internetowych sklepów lub na platformach sprzedażowych, oferujących przedmioty nowe i używane. Jak bezpiecznie kupować przez Internet, by nie narazić się na problemy?

Najnowsze wpisy