Co to znaczy założyć konto na selfie? Wyjaśniamy krok po kroku

Co to znaczy założyć konto na selfie? Wyjaśniamy krok po kroku

Konto w banku bez wizyty w oddziale – jakie są opcje?

Aby otworzyć konto w banku, wcale nie musisz udawać się do jego placówki, wypełniać wniosku i przedstawiać swojego dowodu osobistego. Są również inne możliwości, które nie wymagają wychodzenia z domu. Musisz jednak wiedzieć, że sposób zakładania konta jest uzależniony od wewnętrznej polityki danego banku, ale niemal wszędzie możesz otworzyć rachunek bez konieczności odwiedzenia stacjonarnego oddziału. Konto bankowe zakładane online jest powszechnie dostępne.

W jaki sposób można założyć konto bez wychodzenia z domu? Sprawdź dostępne opcje.

 • Online za pośrednictwem kuriera – na stronie internetowej zgłaszasz chęć otwarcia rachunku. Bank sporządza umowę, która zostanie dostarczona pod wskazany adres. Podczas wizyty kuriera musisz mieć przy sobie dokument tożsamości potrzebny do weryfikacji twojej tożsamości.
 • Za pomocą przelewu weryfikacyjnego – weryfikacja twojej tożsamości jest dokonywana za pośrednictwem środków z innego banku. Zostaniesz poproszony o dokonanie przelewu (kwota jest zwracana). Dane przekazywane w ten sposób są weryfikowane z tymi podanymi we wniosku.
 • Przez Internet z podpisaniem umowy w oddziale – czyli metoda „mieszana”. Wniosek wypełniasz w domu i możesz zaznaczyć opcję weryfikacji twojej tożsamości w oddziale banku.
 • Podczas wideo rozmowy – jeśli wypełnisz wniosek o założenie konta, w ciągu kilku minut połączy się z tobą doradca. Podczas rozmowy wideo musisz pokazać do kamery swój dokument tożsamości i swoją twarz.
 • Konto na selfie* – jedna z najciekawszych i najnowszych metod weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej o założenie rachunku. Wystarczy, że wykonasz krótkie nagranie lub zrobisz zdjęcie swojej twarzy i dokumentu tożsamości, a potem prześlesz je do banku.

Na czym dokładnie polega ostatnia opcja, czyli jak otworzyć konto na selfie? Wyjaśniamy poniżej.

Co to jest konto na selfie?

Zastanawiasz się, co to jest konto na selfie i czy taka metoda otwierania rachunku jest bezpieczna? Takie konto możesz założyć w samodzielnie, a do tego zdalnie. Wystarczy do tego telefon z aparatem fotograficznym i dostęp do Internetu.

Konto na selfie jest takim samym rachunkiem, jak to zakładane w tradycyjny sposób. Różni się od niego wyłącznie sposobem otwarcia. Opłaty, zasady korzystania i inne kwestie pozostają niezmienne.

Jak otworzyć konto na selfie w kilku prostych krokach?

Jeśli bank, w którym chcesz założyć konto bankowe online, udostępnia taką możliwość, postępuj zgodnie z jego wskazówkami podanymi na stronie internetowej. Procedura zakładania konta jest podobna w każdym banku, choć może się różnić szczegółami. Sprawdź, jak to wygląda na przykładzie VeloBanku.

 1. Wejdź na stronę internetową i kliknij „Otwórz konto”.
 2. Uzupełnij wymagane dane.
 3. Wykonaj krótkie nagranie swojego dowodu osobistego oraz twarzy (zgodnie z instrukcją). Ważne! Film zostanie wykorzystany wyłącznie przy zakładaniu konta na selfie. Później zostanie skasowany.
 4. Zaznacz zgody marketingowe, aby bank mógł się z tobą kontaktować.
 5. Potwierdź złożenie wniosku SMS-em.
 6. Poczekaj na potwierdzenie. Otrzymasz je w godzinach pracy banku (jeśli złożyłeś wniosek wieczorem lub w weekend, procedura potrwa nieco dłużej).
 7. Dokumenty bankowe otrzymasz na podany adres e-mail.

To już wszystko – twoje konto na selfie powinno już działać.

Jak zrobić nagranie do konta na selfie?

Wysłane nagranie jest jedynym potwierdzeniem twojej tożsamości. Musi zatem być odpowiednio wykonane, aby mogło zostać użyte do otwarcia konta bankowego online. Jak je zrobić prawidłowo? Pamiętaj o poniższych zasadach.

 • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Twoja twarz musi być dobrze widoczna. Najlepiej nagraj filmik w ciągu dnia, ewentualnie włącz dodatkową lampkę.
 • Tło nagrania nie ma znaczenia. Ważne jedynie, aby nie były widoczne inne osoby. Pokaż twarz do kamery w telefonie i dopasuj ją do ramki widocznej na ekranie. Poruszaj głową zgodnie ze wskazówkami.
 • Nagraj dowód zgodnie z instrukcją. Najpierw pokaż tylną część dokumentu (z numerem PESEL), a potem przednią. Skieruj dowód bezpośrednio do kamery telefonu i obracaj nim zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Nagranie potrwa zaledwie kilka sekund.

Jeśli masz wątpliwości, jak otworzyć konto na selfie, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej banku. Możesz również skonsultować się pracownikiem tej instytucji, by uzyskać niezbędne wskazówki.

Pamiętaj również, że założenie rachunku w tradycyjny sposób, czyli w placówce, jest możliwe w niemal każdym banku w Polsce. Jeśli więc nie chcesz zakładać konta na selfie, wybierz inną metodę.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

 

 

19.01.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Zakupy internetowe są niezwykle popularne – obecnie korzysta z nich wielu konsumentów w każdym wieku. Kupować można bezpośrednio na stronach internetowych sklepów lub na platformach sprzedażowych, oferujących przedmioty nowe i używane. Jak bezpiecznie kupować przez Internet, by nie narazić się na problemy?

Najnowsze wpisy