Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać pieniądze z programu 500+?

Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać pieniądze z programu 500+?

Oszczędzanie 500+ – jak to robić?

Decyzja, czy odkładać pieniądze z programu 500+ i jak to robić, zależy przede wszystkim od twoich celów i możliwości finansowych. Jeśli dodatkowe wsparcie pozwala ci dopiąć budżet, oszczędzanie może w ogóle nie wchodzić w grę. Wówczas trzeba pogodzić się z tym, że pieniędzy nie uda się odłożyć – wiele rodzin jest właśnie w takiej sytuacji.

Zwykle jednak jest możliwość odkładania dodatkowego zastrzyku gotówki, aby przeznaczyć go na przykład na jeden większy wydatek. To mogą być wakacje dla dziecka lub oszczędzanie na jego dalszą naukę.

Gdzie odkładać pieniądze, by było to najkorzystniejsze? Do wyboru są dwa główne produkty bankowe, czyli konto oszczędnościowe oraz lokata. Warto pamiętać, że nie są one tożsame. Każde z nich ma określone cechy, które wpływają między innymi na to, czy zachowujesz stały dostęp do pieniędzy i możesz nimi dowolnie zarządzać.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego? Pora to sprawdzić.

Konto oszczędnościowe

Najpierw warto się przyjrzeć, czym dokładnie jest konto oszczędnościowe. Jest to rodzaj rachunku bankowego, który umożliwia gromadzenie środków pieniężnych i zarabianie na odsetkach. Takie konto zapewnia stosunkowo łatwy dostęp do zgromadzonych zasobów. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, choć może obowiązywać limit wypłat miesięcznych.

Bank nalicza odsetki od zgromadzonych środków. Stopa oprocentowania jest zazwyczaj niższa niż na lokatach, ale nadal pozwala na generowanie pewnych dochodów z oszczędności. Konto oszczędnościowe jest bezpieczną formą inwestowania, ponieważ wpłacone pieniądze nie są narażone na żadne ryzyko utraty.

Takie konta są często wykorzystywane do oszczędzania na cele krótkoterminowe, tworzenia awaryjnego funduszu, czy jako miejsce do gromadzenia środków na przewidywalne wydatki.

Lokata bankowa

Lokata (czasami nazywana także depozytem terminowym) to rodzaj produktu bankowego, który umożliwia klientowi ulokowanie swoich środków na określony czas – zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. W zamian bank stosuje określone oprocentowanie. Różni się ono w zależności od polityki banku, jednak zwykle jest wyższe niż na koncie oszczędnościowym.  

Co ważne, podczas trwania umowy klient zazwyczaj nie ma dostępu do środków z lokaty lub może to zrobić tylko w wyjątkowych okolicznościach. Wtedy może ponieść określone opłaty lub stracić część odsetek.

Lokaty są często wykorzystywane do oszczędzania na cele długoterminowe lub krótkoterminowe, w zależności od okresu inwestycji. Są one atrakcyjne dla osób, które chcą zagwarantować stałe zyski z ulokowanych środków i nie potrzebują dostępu do nich przez długi czas.

Lokata czy konto oszczędnościowe – co zatem wybrać, by odkładać 500+? Sprawdź podstawowe różnice.

Konto oszczędnościowe a lokata – różnice

Aby lepiej wybrać miejsce do odkładania nadwyżek finansowych, warto wiedzieć, czym różni się lokata od konta oszczędnościowego. Powyżej opisano ogólną charakterystykę tych produktów. Duże znaczenie mają jednak szczegóły. Sprawdź zatem porównanie dwóch metod oszczędzania –  lokata a konto oszczędnościowe*.

  • Dostęp do pieniędzy. Zakładając lokatę nie będziesz mieć dostępu do zgromadzonych środków przez określony czas. Konto oszczędnościowe zapewnia natomiast łatwiejsze korzystanie z kapitału. Jeśli potrzebujesz elastyczności i dostępu do pieniędzy w dowolnym momencie, to właśnie ono może być lepszym wyborem.
  • Oprocentowanie. Porównaj stopy procentowe dostępne na lokatach i kontach oszczędnościowych. Pierwsze z nich często zapewniają wyższe odsetki niż konta oszczędnościowe, zwłaszcza jeśli jest mowa o produktach długoterminowych. Banki czasami oferują jednak konta oszczędnościowe z wysokim promocyjnym oprocentowaniem, które mogą być atrakcyjniejsze.
  • Okres inwestycji. Jeśli planujesz dłuższy okres inwestycji (na przykład na cele edukacyjne), lokata może być korzystniejsza, ponieważ (jeśli jej oprocentowanie jest stałe) oferuje pewność stopy procentowej przez ustalony okres. Konta oszczędnościowe mogą mieć zmienne oprocentowanie – to jednak zależy od polityki banku.
  • Możliwość wcześniejszej wypłaty. Jeśli spodziewasz się, że będziesz potrzebować dostępu do środków przed upływem okresu trwania umowy związanej z lokatą, licz się z tym, że możesz stracić część zysków. Konto oszczędnościowe daje ci więcej możliwości wypłaty środków.
  • Cele finansowe. Ostateczny wybór powinien zależeć od twoich celów finansowych. Jeśli oszczędzasz krótkoterminowo, na przykład na zakup szkolnej wyprawki lub pokrycie nieprzewidywalnych wydatków, konto oszczędnościowe może być bardziej odpowiednie. Dla długoterminowych celów, takich jak emerytura czy edukacja dziecka, lokata może być bardziej opłacalna.

Co zatem wybrać – lokatę czy konto oszczędnościowe? Decyzja należy do ciebie. Znasz już specyfikę każdej z opcji, dlatego wybór z pewnością będzie nieco łatwiejszy.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy