Czy można oszczędzać podczas zakupów? Elastyczne konto może w tym pomóc

Czy można oszczędzać podczas zakupów? Elastyczne konto może w tym pomóc

Jak oszczędzać pieniądze, a czego nie robić?

Zanim zastanowisz się, jak oszczędzać na zakupach*, warto sprawdzić, czego zdecydowanie nie warto robić, jeśli chcesz żyć oszczędniej. To może stanowić ważną podpowiedź w planowaniu codziennych dobrych praktyk zakupowych.

Nie kupuj na zapas

Superpromocja na wybrane produkty może stanowić dla ciebie impuls, by kupić ich większą ilość. Później mogą przecież być droższe. To jednak tylko pozorna oszczędność, szczególnie jeśli chodzi o produkty spożywcze. Każdy z nich ma określoną datę ważności. Nawet jeśli jest ona długa (w przypadku żywności suchej czy konserwowej), to takie zapasy i tak nie mogą być przechowywane w nieskończoność.

Jeśli kupisz 10 opakowań ryżu lub 20 kg mąki, bo znajdziesz dobrą promocję, to niekoniecznie na tym zyskasz. Produkty mogą na przykład zawilgnąć i nie nadawać się do spożycia. W konsekwencji niewiele zyskasz, a sporo stracisz. Weź też pod uwagę, że tak duże zakupy musisz przetransportować do domu oraz przechowywać – to może nie być ani łatwe, ani wygodne.

Nie oszczędzaj na żywności dobrej jakości

Zastanawiasz się, jak oszczędzać na zakupach? Przede wszystkim nie kupuj za wszelką cenę najtańszych produktów żywnościowych. Najczęściej nie są one wysokiej jakości, dlatego ich długotrwałe spożywanie może zaszkodzić twojemu zdrowiu. Zadbaj o to szczególnie, jeśli robisz zakupy z myślą o najmłodszych domownikach, seniorach, osobach chorych lub kobietach w ciąży. Na prawidłowym żywieniu siebie i swojej rodziny z pewnością nie warto oszczędzać.

Czy to znaczy, że musisz kupować wyłącznie produkty premium? Oczywiście, że nie – na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo towarów, które są zdrowe, a jednocześnie tanie. Mowa przede wszystkim o warzywach, nabiale czy produktach zbożowych. Nie są one drogie, a można z nich przygotować wiele smacznych i sycących potraw.

Nie wiesz, jak oszczędzać na jedzeniu? Staraj się unikać gotowych dań, a zastąp je produktami, z których samodzielnie przygotujesz zdrowe potrawy. Poświęcisz na to nieco więcej czasu, ale oszczędzisz pieniądze, a przede wszystkim zadbasz o zbilansowaną dietę.

Nie wybieraj się na zakupy bez listy

Jak oszczędzać na zakupach? Przede wszystkim trzeba dobrze je planować. Jeśli wybierasz się do sklepu bez listy sprawunków, jest niemal pewne, że w twoim koszyku znajdzie się znacznie więcej produktów, niż jest ci to potrzebne. Kolorowe etykiety, promocje, zapachy i reklamy bardzo skutecznie kuszą – nawet jeśli wydaje ci się, że nie jesteś na nie podatny.

W konsekwencji zakupy bez listy mogą się skończyć wysokim rachunkiem, który wcale nie przełoży się na ilość i jakość kupionych towarów.

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

Jak oszczędzać pieniądze, aby tak szybko ich nie ubywało? Wdrożenie wyżej opisanych zasad z pewnością będzie pomocne. Podstawą skutecznego zarządzania budżetem jest kontrolowanie wydatków. Nie jest to łatwe, jednak bardzo przydatne.

Jeśli masz trudność z zapanowaniem nad „rozpływającymi się” oszczędnościami, możesz wykorzystać następujące metody:

  • planuj posiłki i na tej podstawie twórz listę zakupów, której będziesz się skrupulatnie trzymać,
  • porównuj ceny w różnych sklepach – mogą się od siebie znacząco różnić,
  • wykorzystaj narzędzia do zarządzania budżetem,
  • używaj aplikacji, które pozwalają na zakup tańszej żywności i gotowych dań w sklepach oraz restauracjach (takie opcje znajdziesz w wielu miastach),
  • unikaj kupowania produktów poza ich naturalnym sezonem (na przykład truskawek w środku zimy), bo wtedy są one znacznie droższe.

Wiesz już, jak oszczędzać na jedzeniu i innych zakupach. Sprawdź również, jak przechowywać nadwyżki finansowe, aby były bezpieczne.

Gdzie trzymać oszczędności?

Załóżmy, że jesteś już „mistrzem oszczędzania” i każdego miesiąca udaje ci się odłożyć pewną sumę pieniędzy. Warto się zastanowić, gdzie je przechowywać. Miejsce to powinno być bezpieczne. Jednym z polecanych rozwiązań jest konto oszczędnościowe. Jest to rachunek bankowy, który służy przede wszystkim do oszczędzania, przelewa się na niego nadwyżki finansowe. Warto wybrać konto elastyczne, które pozwala na dowolne wpłacanie i wypłacanie środków, gdy zajdzie taka potrzeba. Najczęściej zakłada się je jako dodatek do konta osobistego. Z konta oszczędnościowego nie płaci się natomiast za zakupy (nie jest do niego podpięta karta), dlatego nie ma ryzyka, że „z rozpędu” wyda się zgromadzone na nim środki.

Główną zaletą takiego konta jest to, że jest ono oprocentowane. To znaczy, że zgromadzony kapitał powiększa się o odsetki. Jest to zatem idealne miejsce do przechowywania oszczędności – niezależnie od tego, jak dużo ich masz i jak często potrzebujesz z nich skorzystać.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy