Na czym polega kredyt odnawialny?

Na czym polega kredyt odnawialny?

Wiele osób chciałoby mieć szybki dostęp do pokaźnej gotówki bez żadnych formalności. Bez konieczności składania wniosków, przesyłania dokumentów czy zaświadczeń. Odpowiedzią na takie potrzeby jest np. kredyt odnawialny. Ale jak każdy produkt finansowy ma on swoje plusy i minusy.

Na czym polega kredyt odnawialny? To tzw. linia kredytowa przypisana do naszego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli konta. Limit takiego kredytu, prowizja czy oprocentowanie ustalane jest w umowie z bankiem, który bierze pod uwagę kilka czynników, m.in. długość relacji z bankiem oraz zdolność kredytową. Bank, badając nasze możliwości finansowe, szacuje, czy może nam otworzyć linię na poziomie 5 tysięcy złotych czy też 50 tysięcy złotych. Warunki takiej umowy będzie można w przyszłości modyfikować. Podstawowym zabezpieczeniem dla banku jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Kredyt odnawialny można również – jak każdy inny kredyt – ubezpieczyć i warto to rozważyć, zwłaszcza przy dużych kwotach. Pozostaje tylko pytanie: czy warto prosić bank o linię kredytową, gdy na rynku jest tyle ofert tanich kredytów gotówkowych?

Na czym polega kredyt odnawialny? - plusy

Kredyt odnawialny to jeden z najbardziej lubianych produktów bankowych. Z kilku powodów. W odróżnieniu od znanego nieco szerzej debetu w koncie można liczyć na naprawdę duże pieniądze z banku (w ramach debetu można uzyskać dostęp do kilku tysięcy złotych, a w przypadku kredytu odnawialnego kwota ta może być wielokrotnie wyższa). Poza tym, daje możliwość dostępu do pieniędzy bez dodatkowych formalności, zaświadczeń etc. Gdy bank przyzna nam taki kredyt odnawialny, pieniądze dostępne są od ręki (przy kredycie gotówkowym musielibyśmy kilka dni poczekać). Warto również wspomnieć, że znacznie wydłużony jest też czas spłaty linii kredytowej. Jak spłacić kredyt odnawialny? O ile debet trzeba byłoby spłacić w ciągu miesiąca, bo inaczej są pobierane odsetki, kredyt odnawialny może być oferowany na rok lub nawet dłużej. No i najważniejsze, gdy klient spłaci linię kredytową, bank może mu ją przedłużać na kolejne terminy. Stąd właśnie wzięła się nazwa „kredyt odnawialny”.

Kredyt odnawialny: minusy

W zasadzie trudno znaleźć minusy związane z kredytem odnawialnym. Co prawda nie jest on darmowy, jak na przykład wspomniany wcześniej debet w koncie (przy założeniu, że spłacimy go w terminie), ale może być nawet tańszy niż kredyt gotówkowy. Wszystko zależy od oferty banku. Niektóre instytucje pobierają prowizję od jego uruchomienia, inne stosują promocje, rezygnując z tej prowizji. Odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej kwoty kredytu i pobierane automatycznie z pieniędzy znajdujących się na koncie.

Jednym z niebezpieczeństw kredytu odnawialnego (ale też i zaletą) jest jego dostępność. Klient może zadłużyć się w dość krótkim czasie na dużą sumę. Każda spłata wchodzi na poczet kredytu, ale, jednocześnie od razu wchodzi do puli kredytu i jest znów „do pożyczenia”. Działa to podobnie do karty kredytowej. Wiele osób może mieć problem ze spłatą takiego zobowiązania. Jeśli zatem nie czujecie się na siłach lub nie do końca „ufacie” sobie lub takiemu produktowi, lepiej wybrać sprawdzony kredyt gotówkowy, na prostych zasadach, z harmonogramem spłat. Wtedy będziecie mieć pewność, że odpowiednia kwota wpłacana co miesiąc przybliża was, a nie oddala, od spłaty kredytu w całości.

Nota prawna:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 20,7%, całkowita kwota limitu w rachunku (bez kredytowanych kosztów) 2700 zł, całkowita kwota do zapłaty 3213,44 zł, oprocentowanie zmienne 19,0% w skali roku, całkowity koszt kredytu 513,44 zł, (w tym: prowizja za przyznanie limitu 0 zł, odsetki 513,44 zł) czas obowiązywania umowy 12 miesięcy. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.09.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie, przy założeniu, że całkowita kwota limitu została spłacona w całości po 12 miesiącach.

Udzielenie limitu kredytowego uzależnione jest od wyniku badania i oceny zdolności kredytowej.

Więcej informacji: kredyt gotówkowy

Więcej informacji: kredyt konsolidacyjny

Popularne wpisy na blogu:

Jakie narzędzia mogą pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy?
Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?
Edukacja finansowa dziecka. Od czego ją zacząć?
Czy prowadząc działalność rolniczą, można ubiegać się o kredyt?
Czy można oszczędzać podczas zakupów? Elastyczne konto może w tym pomóc
Co to znaczy założyć konto na selfie? Wyjaśniamy krok po kroku
Jak sfinansować szkolne wydatki?
Jak nauczyć się oszczędzać? Wskazówki
Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać pieniądze z programu 500+?
Lokata online na nowe środki. Gdzie szukać dobrej oferty?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy