PSD2 – bankuj łatwiej i bezpieczniej

PSD2 – bankuj łatwiej i bezpieczniej

 

PSD2 (2nd Payment Services Directive) to unijna dyrektywa, która nakazuje bankom dostosować swoje usługi do nowych technologii i oczekiwań współczesnego klienta. Polskie instytucje finansowe muszą wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kradzieży naszych danych w internecie, ułatwią zakupy online, a także ułatwią proces starania się o pożyczkę.

Dyrektywa PSD2 została uchwalona w 2015 roku przez Parlament Europejski. Wszystkie instytucje płatnicze w Polsce mają obowiązek dostosować się do jej zapisów i zapewnić otwartą, bezpieczną i łatwą w obsłudze bankowość.

Co w Twoim bankowaniu zmieni nowa ustawa?

  • Bezpieczniejsze logowanie

Aktualnie do zalogowania do usług bankowości elektronicznej jest potrzebny login klienta oraz hasło. Nigdy nie zapisuj tych danych na kartce, gdyż generuje to niebezpieczeństwo, że ktoś nieuprawniony wejdzie w ich posiadanie.

  • Przelewy dobrze sprawdzone

Autoryzacja Mobilna. Zanim go wyślemy, dostaniemy powiadomienie na telefon. Dopiero kiedy klikniemy Potwierdź, operacja zostanie zrealizowana. Taka opcja przyda się również jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem na konto lub utratą telefonu – konieczność zalogowania do aplikacji mobilnej aby potwierdzić przelew sprawia, iż ten sposób autoryzacji jest bardziej odporny na wyłudzenia niż hasła wysyłane SMS-em.

To rozwiązanie jest dostępne dla chętnych i działa dopiero po aktywacji.

  • Pożegnanie z tokenem
  • Bankowość otwarta na współpracę

PSD2 to również idea otwartej bankowości, a podstawowy wymóg tej dyrektywy dotyczy zapewnienia dostępu do rachunków płatniczych przez podmioty zewnętrzne. Są one nazywane TPP, czyli Third Party Providers.


TPP to certyfikowani dostawcy usług finansowych którzy, aby zaoferować klientom nowe usługi, muszą mieć dostęp do danych z ich rachunków płatniczych. Mogą być to: banki, ale również firmy pożyczkowe, fintechy (np. aplikacje do zarządzania budżetem domowym), dostawcy płatności do sklepów internetowych (np. PayU). Mogą nimi zostać wszystkie firmy, które uzyskają licencję na oferowanie nowych usług płatniczych, takich jak usługa dostępu do informacji o rachunku oraz usługa inicjowania płatności.


API – sposób programowania aplikacji, który umożliwia komunikowanie i integrowanie różnych systemów. Na przykład poprzez API można dodać na swoim blogu wtyczkę z aktualnymi notowaniami giełdy.

To właśnie dzięki API bank będzie mógł udostępniać dane, które mogą zostać wykorzystane przez TPP w nowych, niedostępnych wcześniej usługach. Nie musimy się jednak obawiać, że ktoś niepowołany otrzyma dostęp do historii naszego konta osobistego, oszczędnościowego czy karty kredytowej. Na każdą taką operację będziemy musieli wyrazić osobną zgodę. Z jakich nowych usług będziemy mogli korzystać?

 

Usługa

Co oznacza?

Kiedy Ci się przyda?

AIS

dostęp do informacji o rachunkach płatniczych i historii transakcji z różnych banków w jednej aplikacji

Jeżeli korzystamy z aplikacji do zarządzania budżetem domowym, to będzie mogła ona zaciągnąć na bieżąco dane o transakcjach, których dokonujemy za pośrednictwem różnych banków.

 

Jeśli mamy kilka rachunków, to saldo wszystkich sprawdzimy w jednym miejscu.

CAF

potwierdzenie dostępności środków na rachunku

 

Podmiot któremu udzielimy zgody będzie mógł sprawdzić dostępność środków niezbędnych do realizacji transakcji kartą.

PIS

zlecenie dyspozycji płatniczych

Z usługi tej skorzystamy np. płacąc w sklepie internetowym. Po złożeniu dyspozycji w aplikacji udostępnionej przez TPP zostaniemy przekierowani na stronę  lub do aplikacji naszego banku, aby sprawdzić szczegóły i autoryzować przelew.

 

PSD2 ma służyć przede wszystkim naszej wygodzie! Dzięki niej w łatwy sposób będziemy mogli zarządzać naszymi środkami na rachunkach w różnych bankach. Uprości też proces wnioskowania o kredyt, czy wykonywania płatności internetowych.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?

28.03.2024 | VeloBank | 6 minut czytania
Aplikacja bankowa na telefon to nie tylko narzędzie, które pozwoli Ci wykonać przelew, czy sprawdzić stan konta. Nowoczesna bankowość mobilna daje dostęp do wielu przydatnych funkcjonalności. Sprawdź, do czego możesz ją wykorzystać, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych zadań.

Najnowsze wpisy