PSD2 – bankuj łatwiej i bezpieczniej

PSD2 – bankuj łatwiej i bezpieczniej

 

PSD2 (2nd Payment Services Directive) to unijna dyrektywa, która nakazuje bankom dostosować swoje usługi do nowych technologii i oczekiwań współczesnego klienta. Polskie instytucje finansowe muszą wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kradzieży naszych danych w internecie, ułatwią zakupy online, a także ułatwią proces starania się o pożyczkę.

Dyrektywa PSD2 została uchwalona w 2015 roku przez Parlament Europejski. Wszystkie instytucje płatnicze w Polsce mają obowiązek dostosować się do jej zapisów i zapewnić otwartą, bezpieczną i łatwą w obsłudze bankowość.

Co w Twoim bankowaniu zmieni nowa ustawa?

  • Bezpieczniejsze logowanie

Aktualnie do zalogowania do usług bankowości elektronicznej jest potrzebny login klienta oraz hasło. Nigdy nie zapisuj tych danych na kartce, gdyż generuje to niebezpieczeństwo, że ktoś nieuprawniony wejdzie w ich posiadanie.

Od 14 września 2019 r. aby zalogować się do usług bankowości elektronicznej Getin Banku, będzie potrzebny również kod SMS. Jeśli więc ktoś fizycznie nie ma w ręku telefonu z numerem podanym w banku, to nie przejdzie przez proces weryfikacji. Nie ma jednak obaw, że to utrudni obsługę rachunku. Aby oszczędzić nasz czas, bank umożliwia dodanie naszego urządzenia do listy zaufanych. Dzięki temu kod SMS przepisujemy raz, a przy kolejnej próbie system rozpozna nasz sprzęt i zalogujemy się bez wpisywania kodu. Jeśli przykładowo zmienimy komputer na nowy, to bez problemu będzie można usunąć poprzedni z listy zaufanych.

  • Przelewy dobrze sprawdzone

Getin Bank daje jeszcze jedną możliwość, aby zrobić przelew – Autoryzację Mobilną. Zanim go wyślemy, dostaniemy powiadomienie na telefon. Dopiero kiedy klikniemy Potwierdź, operacja zostanie zrealizowana. Taka opcja przyda się również jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem na konto lub utratą telefonu – konieczność zalogowania do aplikacji mobilnej aby potwierdzić przelew sprawia, iż ten sposób autoryzacji jest bardziej odporny na wyłudzenia niż hasła wysyłane SMS-em.

Jeśli chcesz skorzystać z Autoryzacji Mobilnej, wystarczy ją aktywować w aplikacji Getin Mobile.

To rozwiązanie jest dostępne dla chętnych i działa dopiero po aktywacji.

  • Pożegnanie z tokenem

Getin Bank wraz z wprowadzeniem zapisów PSD2 rezygnuje z metody autoryzacji operacji z wykorzystaniem tokenu. Od 14 września 2019 r. metoda ta zostanie automatycznie zmieniona na kody SMS. 

  • Bankowość otwarta na współpracę

PSD2 to również idea otwartej bankowości, a podstawowy wymóg tej dyrektywy dotyczy zapewnienia dostępu do rachunków płatniczych przez podmioty zewnętrzne. Są one nazywane TPP, czyli Third Party Providers.


TPP to certyfikowani dostawcy usług finansowych którzy, aby zaoferować klientom nowe usługi, muszą mieć dostęp do danych z ich rachunków płatniczych. Mogą być to: banki, ale również firmy pożyczkowe, fintechy (np. aplikacje do zarządzania budżetem domowym), dostawcy płatności do sklepów internetowych (np. PayU). Mogą nimi zostać wszystkie firmy, które uzyskają licencję na oferowanie nowych usług płatniczych, takich jak usługa dostępu do informacji o rachunku oraz usługa inicjowania płatności.


Założenia te Getin Bank wprowadził u siebie już pod koniec maja 2019 roku poprzez udostępnienie GetinAPI.

API – sposób programowania aplikacji, który umożliwia komunikowanie i integrowanie różnych systemów. Na przykład poprzez API można dodać na swoim blogu wtyczkę z aktualnymi notowaniami giełdy.

To właśnie dzięki API bank będzie mógł udostępniać dane, które mogą zostać wykorzystane przez TPP w nowych, niedostępnych wcześniej usługach. Nie musimy się jednak obawiać, że ktoś niepowołany otrzyma dostęp do historii naszego konta osobistego, oszczędnościowego czy karty kredytowej. Na każdą taką operację będziemy musieli wyrazić osobną zgodę. Z jakich nowych usług będziemy mogli korzystać?

 

Usługa

Co oznacza?

Kiedy Ci się przyda?

AIS

dostęp do informacji o rachunkach płatniczych i historii transakcji z różnych banków w jednej aplikacji

Jeżeli korzystamy z aplikacji do zarządzania budżetem domowym, to będzie mogła ona zaciągnąć na bieżąco dane o transakcjach, których dokonujemy za pośrednictwem różnych banków.

 

Jeśli mamy kilka rachunków, to saldo wszystkich sprawdzimy w jednym miejscu.

CAF

potwierdzenie dostępności środków na rachunku

 

Podmiot któremu udzielimy zgody będzie mógł sprawdzić dostępność środków niezbędnych do realizacji transakcji kartą.

PIS

zlecenie dyspozycji płatniczych

Z usługi tej skorzystamy np. płacąc w sklepie internetowym. Po złożeniu dyspozycji w aplikacji udostępnionej przez TPP zostaniemy przekierowani na stronę  lub do aplikacji naszego banku, aby sprawdzić szczegóły i autoryzować przelew.

 

PSD2 ma służyć przede wszystkim naszej wygodzie! Dzięki niej w łatwy sposób będziemy mogli zarządzać naszymi środkami na rachunkach w różnych bankach. Uprości też proces wnioskowania o kredyt, czy wykonywania płatności internetowych. Eksperci z Getin Banku zadbali już, aby mimo otwartości na współpracę z innymi podmiotami, nasze pieniądze były przede wszystkim bezpieczne.

30.10.2019 | VeloBank | 6 minut czytania
Żadne bankowe zabezpieczenia nie będą w stanie uchronić naszych pieniędzy, jeśli sami będziemy postępować nierozważnie. To właśnie na naszą nieuwagę czy pośpiech najczęściej liczą przestępcy. Co jakiś czas pojawiają się nowe metody działania oszustów, jednak ciągle dajemy się nabrać na sprawdzone już przez nich metody. Zobacz, w jaki sposób złodzieje próbują się dobrać do naszych oszczędności i jak się zabezpieczyć.

Najnowsze wpisy