Mobilna autoryzacja – nowy wymiar bezpieczeństwa

Mobilna autoryzacja – nowy wymiar bezpieczeństwa

Według ostatnich danych, z bankowości elektronicznej co miesiąc aktywnie korzysta ponad 17 milionów Polaków. Na koniec III kwartału 2018 roku możliwość korzystania z bankowości elektronicznej posiadało aż 37,2milionów klientów indywidualnych banków. Z bankowości mobilnej korzysta ponad 11,2 miliona użytkowników.[1]

Bankowość elektroniczna rozwija się bardzo szybko. Jeszcze szybciej rośnie liczba osób, które korzystają ze swojego konta bankowego za pomocą urządzeń mobilnych (używając aplikacji bankowych, stron dostosowanych do urządzeń mobilnych, jak również poprzez standardowe strony internetowe banków).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Niestety bankowością elektroniczną zainteresowani są również oszuści. Za jej pomocą starają się uzyskać dostęp do naszego rachunku i zgromadzonych na nim pieniędzy. Na szczęście banki tak rozwijają swoje systemy, aby korzystanie z rachunku było maksymalnie bezpieczne:

  • strony internetowe banków zabezpieczone są poprzez szyfrowanie danych;
  • do dyspozycji dostajemy różne metody logowania do rachunku bankowego: od numeru PIN lub hasła, poprzez symbol kreślony na ekranie urządzenia mobilnego, po logowanie odciskiem palca;
  • skorzystać możemy z wygodnych oraz coraz bezpieczniejszych sposobów autoryzowania transakcji, od haseł jednorazowych aż po nowość – mobilną autoryzację.

W wirtualnym świecie czujemy się coraz pewniej, ale niestety często nie postępujemy zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. A te są bardzo proste:

  • nigdy nie powinniśmy logować się do rachunku przez nieznaną, ogólnodostępną sieć WiFi, ponieważ istnieje ryzyko przechwycenia naszych danych do logowania i uzyskania w ten sposób wglądu do rachunku przez osoby nieuprawnione;
  • z bankowości elektronicznej powinniśmy korzystać tylko na własnych urządzeniach– w innych przypadkach nie mamy pewności, że nie ma na nich zainstalowanego niebezpiecznego oprogramowania, które nasze dane do logowania przekaże przestępcom, co w dalszym etapie może prowadzić do prób kradzieży;
  • powinniśmy używać aktualnego oprogramowania antywirusowego zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu zabezpieczymy się przed najczęściej wykorzystywaną metodą wyłudzeń, polegającą na podstawieniu fałszywej strony do logowania na naszym urządzeniu;
  • musimy używać silnych, bezpiecznych haseł do bankowości elektronicznej, znanych tylko nam i zawierających cyfry oraz uwzględniających małe i wielkie litery, a także znaki specjalne;
  • powinniśmy mieć ustawioną blokadę ekranu na urządzeniach mobilnych, co uniemożliwi dostęp do aplikacji bankowych osobom niepowołanym, jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione;
  • aplikacje bankowe powinniśmy pobierać tylko z oficjalnych sklepów (Google Play lub App Store), ponieważ inne źródła mogą udostępniać aplikacje zawierające oprogramowanie służące do wyłudzania naszych danych;
  • zawsze powinniśmy porównywać dane z SMS-a autoryzacyjnego z informacjami wyświetlanymi na ekranie bankowości – w ten sposób wykryjemy próbę oszustwa, polegającą na podmianie danych odbiorcy przelewu lub nakłonieniu nas do zatwierdzenia dyspozycji, której nie zlecaliśmy.

 

Bank nigdy nie prosi nas za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości SMS o przesłanie loginu lub hasła do bankowości elektronicznej. Jeśli spotkamy się z taką prośbą, możemy być pewni, że ktoś próbuje wyłudzić od nas bardzo ważne dane.

Kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa

Mobilna autoryzacja transakcji - Korzystając z niej,  polecenia przelewu i inne dyspozycje będzie można zlecać jeszcze wygodniej i szybciej niż teraz. Rezygnując ze standardowych SMS-ów na rzecz autoryzacji za pomocą aplikacji, nie będzie trzeba przepisywać kodu otrzymanego w SMS-ie. Wystarczy zalogować się do aplikacji i potwierdzić transakcję jednym kliknięciem.

Jak działa mobilna autoryzacja?

Mobilną autoryzację można wykorzystać do potwierdzania przelewów internetowych. W tym celu należy zalogować się do bankowości internetowej w taki sposób, jak do tej pory, wybrać rachunek, wprowadzić dane przelewu oraz kliknąć „wyślij” i na koniec zalogować się do aplikacji mobilnej i potwierdzić operację jednym kliknięciem.

Sprawdź jak działa Mobilna autoryzacja

Oprócz wygody i skrócenia czasu operacji zwiększa się również bezpieczeństwo. Korzystając z mobilnej autoryzacji, całkowicie unika się ryzyka przechwycenia SMS-a autoryzacyjnego na smartfonie przez złośliwe oprogramowanie. Dodatkowo dane przesyłane do aplikacji mobilnej są szyfrowane, czego nie mógł zapewnić zwykły SMS.

Na ekranie urządzenia mobilnego można zweryfikować raz jeszcze pełne dane realizowanej transakcji. W przypadku wiadomości SMS prezentowane są tylko skrócone informacje (ze względu na limit znaków). W ten sposób unika się ewentualnych pomyłek.

Mobilna autoryzacja – standard przyszłości

Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości mobilna autoryzacja stanie się standardem i zastąpi uważaną obecnie za najbezpieczniejszą autoryzację za pomocą kodów SMS. Klienci mogą z niej korzystać już teraz! Wystarczy pobrać najnowszą wersję aplikacji i w ustawieniach zmienić metodę autoryzacji z kodów SMS na mobilną autoryzację. Warto od razu sprawdzić, jakie to proste i wygodne.

Bankowość Internetowa, Bankowość Mobilna  i Bankowość Elektroniczna to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, usługa bankowości elektronicznej – usługa polegająca na dostępie do rachunku płatniczego przez Internet, umożliwiająca sprawdzenie salda rachunku płatniczego, zmianę limitów dla płatności bezgotówkowych i transakcji dokonywanych przy użyciu karty debetowej lub złożenie innego rodzaju dyspozycji do rachunku.

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

28.03.2024 | VeloBank | 6 minut czytania
Aplikacja bankowa na telefon to nie tylko narzędzie, które pozwoli Ci wykonać przelew, czy sprawdzić stan konta. Nowoczesna bankowość mobilna daje dostęp do wielu przydatnych funkcjonalności. Sprawdź, do czego możesz ją wykorzystać, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych zadań.

Najnowsze wpisy