Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?

Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?

Czym jest aplikacja mObywatel na telefon?

mObywatel to bezpłatny system pozwalający na logowanie się do pakietu usług oraz umożliwiający legitymowanie się z wykorzystaniem własnego smartfona.

Aktualna podstawa prawna dotycząca zasad związanych z wejściem w życie, rozbudową i korzystaniem z aplikacji to Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Można tam znaleźć wszystkie formalne informacje na jej temat.

Warto pamiętać, że aplikacja mObywatel to nie tylko narzędzie na smartfon, ale przede wszystkim serwis internetowy dostępny pod adresem info.mobywatel.gov.pl.

Co daje aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel to cyfrowe narzędzie, które przede wszystkim pozwala na identyfikację obywatela z wykorzystaniem smartfona bez potrzeby okazywania fizycznej wersji dokumentów. To bardzo ważna funkcja, która daje dużą wygodę i pozwala załatwiać wiele spraw urzędowych bez przedstawiania „plastikowego” dowodu. Dodatkowo aplikacja mObywatel umożliwia załatwienie wielu spraw bez konieczności wizyty w urzędach czy innych wybranych instytucjach.

Czy aplikacja mObywatel zastępuje dowód osobisty?

Co daje aplikacja mObywatel w praktyce? W połowie lipca 2023 roku mObywatel 2.0 został wzbogacony o funkcję mDowód. Osoby, które mają aktualną wersję aplikacji, w sekcji Dokumenty – mDowód – mogą zobaczyć dwa odnośniki:

  1. Dowód osobisty – prowadzi do danych identycznych, jak te w fizycznym dowodzie osobistym. Można je zobaczyć w aplikacji, ale – co istotne – nie są one wystarczające do potwierdzenia tożsamości.
  2. mDowód – to nowa funkcjonalność, dzięki której można potwierdzić tożsamość wyłącznie za pomocą smartfona. Zastępuje ona plastikową wersję dokumentu na przykład w urzędzie, sądzie, u notariusza lub w banku.

A zatem mObywatel, a dokładniej jego sekcja mDowód może zastąpić dowód osobisty w wersji fizycznej.

Trzeba jednak pamiętać, że mDowód nie może być wykorzystywany wszędzie. Do wyjątków należy na przykład złożenie wniosku o nowy dowód i przekraczanie granicy.

Ważne! Dane prezentowane w dokumentach Dowód osobisty i mDowód nie są identyczne. Różnicę widać w numerach seryjnych.

Aplikacja mObywatel a zakładanie konta w banku

Liczba użytkowników aplikacji mObywatel stale rośnie (obecnie jest to ponad 7 milionów osób). Banki postanowiły zachęcić klientów do korzystania z cyfrowego narzędzia także w ich placówkach.

mObywatel 2.0 wraz z cyfrowym dowodem osobistym od 1 września 2023 r. jest akceptowany w każdym banku. Zapomniałeś fizycznego dowodu z domu? Nic nie szkodzi – wystarczy ci aplikacja.

Można skorzystać z elektronicznej identyfikacji i weryfikacji swojej tożsamości w placówce, na przykład, aby założyć konto. By móc to zrobić, trzeba zainstalować najnowszą wersję aplikacji, czyli mObywatel 2.0, oraz dodać do niej mDowód.

W oddziałach banku należy poszukać kodu QR przy stanowiskach doradców, którym można potwierdzić swoją tożsamość. Jak to zrobić?

  1. Wystarczy zalogować się do aplikacji mObywatel.
  2. Kliknąć na „kod QR” w dolnym menu ekranu.
  3. Wybrać opcję „Zeskanuj kod QR” i zrobić to przy pomocy aparatu w telefonie.
  4. Po wybraniu mDowodu jako domyślnego dokumentu i kliknięciu „Udostępnij dane”, pracownik banku zobaczy je na swoim urządzeniu i na ich podstawie dokona weryfikacji.

To oznacza, że z aplikacji mObywatel można skorzystać tak samo, jak z tradycyjnego dowodu osobistego. Jeśli więc chcesz założyć konto i potrzebny jest do tego dokument tożsamości, możesz skorzystać z wyżej opisanej procedury weryfikacyjnej.

Pracownik, który zobaczy na ekranie komputera twoje dane, potraktuje je tak samo, jakby miał w ręku plastikowy dowód. Możesz więc w taki sposób założyć konto – umożliwiają to już wszystkie banki w Polsce.

Jak założyć aplikację mObywatel, aby skorzystać z niej w banku?

Aplikację mObywatel musisz pobrać z Google Play (smartfony z Androidem) lub App Store (smartfony z iOS). Upewnij się, że program, który pobierasz został wydany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Po pobraniu narzędzia musisz zaakceptować regulamin oraz ustawić hasło dostępu.

Aplikacja mObywatel może działać jako twój dowód osobisty i daje dostęp do wielu danych wrażliwych. Dlatego po wykonaniu powyższych czynności musisz dodać dokument i potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e-Dowodu lub korzystając z bankowości elektronicznej.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy