Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy

Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy

Dywersyfikacja oszczędności – czym jest?

Pojęcia dywersyfikacji najczęściej używa się w odniesieniu do inwestycji. Polega ona na podzieleniu swoich oszczędności na kilka grup, które następnie inwestuje się w różne produkty, na przykład w złoto, obce waluty, czy akcje na giełdzie.

Ogólną ideą dywersyfikacji jest to, aby nie przechowywać wszystkich zasobów w jednym miejscu. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko – nawet jeśli jedno aktywo straci na wartości w czasie, pozostałe mogą wygenerować pożądane zyski, które pokryją straty.

Co ważne, przyjęta strategia dywersyfikacji portfela nie musi być ostateczna. To znaczy, że zawsze można wprowadzać w niej modyfikacje, dostosowując swoje działania do zmian zachodzących na rynkach finansowych oraz do własnych potrzeb.

Jak można dywersyfikować oszczędności?

Dywersyfikacja oszczędności może przybierać wiele różnych form. Warto dopasować ją do swoich możliwości, czyli przede wszystkim do zasobności portfela oraz wiedzy i umiejętności inwestycyjnych.

W kontekście dywersyfikacji najczęściej mówi się o następujących aktywach:

  • akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych,
  • obligacje – skarbowe, korporacyjne i komunalne,
  • surowce (na przykład złoto),
  • nieruchomości,
  • waluty i lokaty walutowe,
  • kryptowaluty,
  • dzieła sztuki,
  • lokaty bankowe,

Co jednak zrobić, jeśli nie jesteś posiadaczem nieruchomości ani dzieł sztuki, a twoja wiedza o rynkach finansowych jest znikoma? Czy w takiej sytuacji nie ma sensu myśleć o dywersyfikacji? Nie do końca. Istnieje wiele instrumentów przeznaczonych także dla laików. To między innymi lokaty walutowe*, które może założyć każdy. Na czym to polega?

Lokaty walutowe – czym są?

Lokata walutowa to rodzaj depozytu bankowego, który można założyć w walucie obcej. Najczęściej oferowane są lokaty w dolarach, lokaty w euro, frankach szwajcarskich lub w funtach brytyjskich. Takie produkty mają następujące cechy:

  • mogą mieć charakter długoterminowy bądź krótkoterminowy,
  • można je założyć na czas od 3 do 36 miesięcy,
  • kapitalizacja odsetek następuje zwykle na koniec okresu deponowania,
  • bank może określić minimalną i maksymalną kwotę depozytu.

Co dość istotne, oprocentowanie lokat walutowych nie jest zbyt wysokie. Waha się najczęściej w granicach od 0,01% do 0,5%. Zysk z takiego depozytu nie będzie zatem bardzo duży. Czy jest sens przechowywać pieniądze w taki sposób?

Lokaty walutowe mogą być dobrym wyborem, gdy pracujesz za granicą i osiągasz wpływy w walucie innej niż polski złoty. W takim wypadku depozyt nie będzie obarczony ryzykiem wahań kursowych.

To również dobry sposób na dywersyfikację portfela. Jeśli obawiasz się o wpływ inflacji na twoje pieniądze, podzielenie środków pomiędzy kilkoma różnymi produktami inwestycyjnymi może być dobrym pomysłem.

Czy lokata walutowa się opłaca?

Choć oprocentowanie lokaty walutowej jest stosunkowo niskie, to w niektórych przypadkach warto rozważyć jej założenie (np. w euro czy dolarach). Opłacalność lokaty walutowej zależy przede wszystkim od tego, w jakiej walucie osiągasz wynagrodzenie lub czy masz sporo kapitału w obcej walucie.

Jeśli oszczędzasz w walucie innego kraju i nie zamierzasz w najbliższej perspektywie wymieniać środków na złotówki, warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. 

Zaletą lokaty walutowej jest także to, że jest to produkt dostępny dla każdego. Nie trzeba spełniać żadnych rygorystycznych wymagań (poza minimalną kwotą depozytu, którą ustala bank). Nie musisz mieć również specjalistycznej wiedzy na temat inwestowania, by stać się właścicielem lokaty w dolarach czy frankach. Jest to zatem jeden z najłatwiejszych i najbardziej przystępnych sposobów na dywersyfikację swojego portfela. Jest również bezpieczny – twoje pieniądze są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty nieprzekraczające 100 000 euro.

Jak wybrać dobrą lokatę walutową?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania – im jest ono wyższe, tym więcej zyskasz. Sprawdź również, jakiej minimalnej kwoty depozytu wymaga bank. Znaczenie ma również to, czy do otwarcia lokaty potrzebujesz dodatkowego produktu bankowego. W wielu przypadkach najpierw musisz założyć konto osobiste, a dopiero później „dodać” do niego lokatę.

Ponadto większość lokat walutowych trzeba otworzyć osobiście w placówce. Możliwość przeprowadzenia formalności online jest więc sporym ułatwieniem, które warto wziąć pod uwagę.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy