Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?

Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?

Czym jest inwestowanie?

Inwestowanie to podejmowanie działań, które zmierzają do zwiększenia wartości posiadanych zasobów. Zgodnie z definicją polega ono na zaangażowaniu określonej kwoty pieniędzy (nadwyżki finansowej) na określony czas, aby w przyszłości otrzymać ich zwrot powiększony o rekompensatę z tytułu:

  • upływu czasu,
  • inflacji,
  • ryzyka z tytułu dokonania inwestycji.

Zasadą inwestowania jest to, że pieniądze lokuje się w aktywa, których wartość zgodnie z prognozami (lub warunkami zawartymi w umowie) będzie wyższa po pewnym czasie. Celem takiego działania jest przede wszystkim częściowe zabezpieczenie zasobów przed wpływem inflacji, czyli spadkiem ich wartości w czasie.

Inwestowanie a ryzyko

Istnieją różne metody inwestowania, dlatego każdy może wybrać taką, która najbardziej mu odpowiada. Głównym wyróżnikiem poszczególnych produktów inwestycyjnych jest poziom ryzyka, z jakim wiąże się ulokowanie w nich środków.

W ogólnym rozumieniu inwestowanie zawsze jest związane z niepewnością, czy przyniesie ono zysk, czy stratę. Obecnie istnieją jednak metody, które dają gwarantowane korzyści, a przy tym są wolne od  ryzyka. Oczywiście w ich przypadku nie można liczyć na duże zyski.

To oczywiste, że osoba, która ryzykownie gra na giełdzie ma większą szansę na pokaźny zarobek niż klient banku przechowujący środki na koncie oszczędnościowym. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie środków na giełdzie jest obarczone sporym ryzykiem i wymaga specjalistycznej wiedzy finansowej.

Jeśli nigdy nie interesowałeś się funduszami inwestycyjnymi, czy spółkami giełdowymi, to masz małą szansę na to, że sporo zyskasz, inwestując w tego typu produkty. Weź pod uwagę, że osoby, które na tym zarabiają, zwykle mają ogromne doświadczenie, bogatą wiedzę, a dodatkowo poświęcają na analizowanie rynku dużą część swojego czasu.

Czy to oznacza, że bezpieczne inwestowanie nie istnieje? Nie do końca. Można skorzystać z różnych form lokowania swoich zasobów w produktach finansowych, które nie są obarczone tak dużym ryzykiem. Zyski nie są wysokie, ale pewne – a to jest ich podstawowa zaleta.

Konto oszczędnościowe – bezpieczny sposób na zysk

Chcesz zainwestować pieniądze bez konieczności lokowania ich na długi czas, który wiąże się z utratą dostępu do nich? Zależy ci na bezpieczeństwie kapitału i ryzyku obniżonym do zera? Korzystną formą ulokowania gotówki będzie dla ciebie konto oszczędnościowe[i]. Konto oszczędnościowe działa podobnie do standardowego konta osobistego (ROR-u), jednak ma nad nim sporą przewagę. Jest nią oprocentowanie konta oszczędnościowego. Dzięki temu można nieco zarobić i choćby częściowo zabezpieczyć pieniądze przed wpływem inflacji.

Główną cechą takiego produktu, która z pewnością zainteresuje osoby szukające bezpiecznej inwestycji, jest to, że nie ma ryzyka utraty środków - pieniądze są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty nieprzekraczającej 100 000 euro. Środki są przechowywane na rachunku bankowym, a co pewien czas są do nich doliczane odsetki, które powiększają twój kapitał.

Twoje zasoby są chronione i zawsze masz pewność, że z inwestycji osiągniesz zysk, który wynika z naliczanych odsetek. Jest to zatem idealna metoda pomnażania środków dla osób, które nie chcą stawiać na produkty niedające pewności zwrotu, takie jak akcje giełdowe. 

Ważną zaletą konta oszczędnościowego jest to, że umożliwia pomnażanie zysków każdemu – także osobom nieznającym się na mechanizmach finansowych. Aby bezpiecznie mnożyć kapitał, nie musisz mieć dużego doświadczenia ani przygotowania. Konto oszczędnościowe z łatwością założysz w banku, który prowadzi twoje konto osobiste (ROR).

Konto oszczędnościowe na nowe środki

Jeśli chcesz inwestować za pomocą konta oszczędnościowego, zwróć uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie. Jest to najważniejsza cecha tego typu konta, ponieważ to od niej zależy, jaki zysk będą generowały twoje pieniądze.

Bierz pod uwagę szczególnie konta oszczędnościowe na nowe środki. Są to promocyjne produkty, które bardzo często mają znacznie korzystniejsze warunki niż standardowe. Jeśli chcesz zacząć bezpiecznie inwestować, to taka opcja może być dla ciebie optymalna.

Kolejną zaletą jest to, że możesz używać swojego konta oszczędnościowego z dużą swobodą. W przeciwieństwie do lokaty nie musisz trzymać na nim środków przez dłuższy czas. Masz do nich dostęp w każdej chwili, a ich wypłata nie pozbawia cię odsetek.

Jeśli więc chcesz zainwestować pieniądze tylko na krótki czas i bez ryzyka, konto oszczędnościowe jest szczególnie polecane, bo jest bezpieczne, ogranicza wpływ inflacji na wartość pieniądza i możesz z niego korzystać w taki sposób, w jaki preferujesz.

 

[i] Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy