Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy

Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy

Kredyt obrotowy dla firm – co to jest?

Kredyt obrotowy (dla nowych firm i nie tylko) jest przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, na przykład pokrycie kosztów zatrudnienia personelu, wydatków administracyjnych czy zakupu wyposażenia.

Jeśli szukasz takiego kredytu dla nowej firmy, weź pod uwagę, że są dostępne dwa rodzaje kredytów obrotowych. Podstawowy podział obejmuje:

  • kredyt w rachunku bieżącym (overdraft),
  • kredyt w rachunku kredytowym.

Dodatkowo kredyt obrotowy może być odnawialny lub nieodnawialny. Bank może udzielić ci takiego finansowania bez dodatkowych zabezpieczeń lub wymagać ich przedstawienia. To może być hipoteka, zastaw lub klauzula potrącenia wierzytelności z konta.

Kredyt obrotowy dla nowych firm jest skierowany do podmiotów bez względu na formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy nowa firma może dostać kredyt obrotowy?

Co do zasady kredyt obrotowy nie jest jednak produktem dla firm, które dopiero wchodzą na rynek. Jednym z wymogów uzyskania finansowania jest najczęściej prowadzenie działalności przez określony czas, zwykle co najmniej 12 miesięcy.

Można obejść ten warunek, stosując jedno z wyżej opisanych zabezpieczeń, czyli na przykład hipotekę. Jeśli jako przedsiębiorca nie masz takiej możliwości, kredyt obrotowy dla nowej firmy może być dla ciebie niedostępny. Dlaczego tak się dzieje?

Nowa firma – co zrozumiałe – nie jest w stanie dostarczyć pełnej dokumentacji finansowej potwierdzającej dochody, nie ma też długiej historii operacji na koncie bankowym ani w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Stąd banki wymagają najczęściej minimum 12 miesięcy prowadzenia działalności. Jest to pełny rok podatkowy. Jeśli w tym okresie firma złoży wszystkie obowiązujące zeznania fiskalne i wywiąże się ze swoich zobowiązań, jej wiarygodność rośnie.

Drugi aspekt dotyczy sezonowości niektórych branż – w przypadku firm działających w sektorze ślubnym czy turystycznym uśredniony przychód jest znacznie bardziej realny niż ten z 3, czy 6 miesięcy w szczycie sezonu.

Banki doskonale zdają sobie również sprawę z tego, że wiele firm upada w pierwszym etapie swojej działalności. Nie chcą zatem ryzykować udzielania finansowania niewypłacalnym podmiotom.

Kredyt dla nowych firm – na co można go przeznaczyć?

Kredyt dla nowych firm*, oferowany przez banki, może mieć różne formy. Wśród najpopularniejszych można wskazać:

  • kredyty obrotowe dla nowych firm (odnawialne lub nieodnawialne),
  • limity kredytowe w rachunku,
  • kredyty inwestycyjne.

Środki uzyskane z kredytu obrotowego dla nowej firmy można przeznaczyć na bieżące finansowanie działalności gospodarczej, czyli na:

  • zakup towarów i usług,
  • pokrycie kosztów wynagrodzenia pracowników,
  • bieżące finansowanie zawartych kontraktów itp.
  • spłatę zaległości,

Pieniądze uzyskane z kredytu obrotowego mają zwykle służyć utrzymaniu płynności finansowej, ale mogą również zostać przeznaczone na inwestycje i rozwój.

Z kolei kredyt inwestycyjny dla nowych firm niemal zawsze jest kredytem celowym, który można przeznaczyć na konkretny wydatek, np. zakup urządzeń, maszyn lub nieruchomości.

Kredyt dla nowych firm – jak go uzyskać?

Początkujący przedsiębiorcy zwykle nie mogą liczyć na kredyty na bardzo wysoką sumę. Oferta jest jednak dość szeroka, dlatego nie powinni mieć trudności z uzyskaniem finansowania. Należy jednak mieć świadomość ograniczeń – wnioskowanie o dużą kwotę może nie spotkać się z pozytywną decyzją banku.

Poszczególne instytucje mogą ustalać własne warunki przyznawania kredytu dla nowych firm. Przykładowo czasami przedsiębiorcy, którzy nie działali wcześniej na zasadzie samozatrudnienia, kredyt mogą uzyskać dopiero po okresie 6 miesięcy. 

Na rynku działają jednak banki, które oferują kredyty nawet od pierwszego dnia działalności firmy. Warto szukać takich ofert. Choć otrzymanie finansowania może nie być łatwe, z pewnością jest możliwe.

Kredyt obrotowy dla nowych firm – jak wnioskować, by go dostać?

Choć nadal większość banków wymaga prowadzenia firmy przynajmniej przez 12 miesięcy, to coraz więcej instytucji decyduje się na udzielenie finansowania już na start. Spory wpływ mają na to programy instytucji publicznych zajmujących się wspieraniem przedsiębiorczości.

Trzeba również pamiętać, że choć nowa firma nie ma historii kredytowej, to ma ją jej właściciel. Brak długów, czy zaległości, a także nienaganna historia kredytowa zdecydowanie działają na plus wnioskującego.

Duże znaczenie ma także biznesplan. Na jego podstawie bank może ocenić szanse na zrealizowanie pomysłu biznesowego oraz przede wszystkim to, czy firma będzie mogła spłacić zobowiązanie w terminie. Przy ubieganiu się o kredyt dla nowych firm biznesplan należy sporządzić rzetelnie, ponieważ będą go analizować eksperci.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy