Jak płacić telefonem?

Jak płacić telefonem?

W obecnych czasach łatwiej zapomnisz portfela niż telefonu. Na szczęście mając przy sobie smartfona, nie potrzebujesz ani karty płatniczej, ani gotówki. Zobacz, w jaki sposób możesz płacić telefonem.

Płatności zbliżeniowe HCE

Pewnie jesteś przyzwyczajony do płacenia kartą zbliżeniowo. Wystarczy jedno dotknięcie kartą do terminala i uregulowałeś rachunek. W ten sposób możesz także płacić telefonem. Jak zacząć? Przede wszystkim musisz sprawdzić możliwości swojego telefonu oraz operatora komórkowego. Na stronie swojego banku znajdziesz informację, czy umożliwia on płatności HCE. W zależności od banku, w różny sposób możesz aktywować wirtualną kartę płatniczą, która będzie zapisana w Twoim telefonie. W niektórych instytucjach wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, a w innych trzeba zawnioskować w aplikacji banku o kartę i aktywować płatności HCE. Gdy Twoje urządzenie jest już gotowe do działania, wystarczy włączyć transmisję danych (przy wyłączonym WiFi), uruchomić aplikację, przyłożyć telefon do terminala i zapłacone. Transakcje powyżej 50 zł musisz potwierdzić jeszcze PIN-em. Niektóre aplikacje pozwalają na płacenie bez użycia transmisji danych.

Polski system płatności

Płatności telefonem umożliwia również system BLIK. To rozwiązanie stworzone przez polskie banki i możesz z niego z powodzeniem korzystać tylko na terenie kraju. Z jego pomocą możesz robić zakupy nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także przez internet. Oprócz tego, możesz także wypłacać gotówkę z bankomatu i przekazywać pieniądze swoim znajomym bez znajomości numeru rachunku, a nawet bez dostępu do internetu.

Zainstaluj aplikację

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji mobilnej banku. Aby to zrobić, musisz posiadać konto w instytucji, która umożliwia płatności BLIK (np. w VeloBanku). Aby zacząć płacić BLIK-iem Twój telefon nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Jeśli więc z sukcesem zainstalowałeś bankowość mobilną, o nic więcej nie musisz się już martwić.

Płać w sklepach stacjonarnych

Kiedy chcesz zapłacić telefonem, wystarczy, że zgłosisz sprzedawcy taką chęć. Następnie wejdź do aplikacji mobilnej, kliknij na ikonę BLIK i przepisz sześciocyfrowy kod z ekranu telefonu do terminala. Kod jest jednorazowy i ważny tylko chwilę, więc nie musisz się martwić o to, że osoba stojąca za Tobą w kolejce go zauważy i będzie chciała użyć. W ten sposób można wykonać trzy transakcje pod rząd do 50 zł każda. Przy kolejnej transakcji i wyższej kwocie, trzeba wpisać PIN. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, aby niepowołana osoba, która wejdzie w posiadanie Twojego telefonu, nie mogła ukraść dużej kwoty Twoich pieniędzy.

Kupuj przez internet

Również płacenie za zakupy internetowe jest niezwykle szybkie i wygodne. Nie musisz kopiować danych do przelewu, wystarczy, że podczas wyboru metod płatności zaznaczysz BLIK i przepiszesz kod wygenerowany w aplikacji.

Wypłacaj pieniądze

Aby się dowiedzieć, gdzie zapłacisz tą metodą, sprawdź to w wyszukiwarce na stronie internetowej BLIK. Nawet, gdy dany sklep nie umożliwia jego używania, możesz telefonem wypłacić gotówkę z bankomatu. Wybierz w urządzeniu opcję „Wypłata BLIK” i wprowadź kod, który pokazał Ci się w aplikacji. Zatwierdź transakcję i czekaj na gotówkę. Taka operacja może być szybsza niż z wykorzystaniem karty.

Poratuj zastrzykiem gotówki

Masz także możliwość przekazania pieniędzy dziecku, partnerowi czy znajomemu. Szczególnie przydaje się to w sytuacjach, gdy dzieli Was znaczna odległość, ale także gdy dziecko poszło do sklepu po drugiej stronie ulicy i zapomniało pieniędzy. Odbiorca nie musi mieć nawet konta bankowego czy karty, wystarczy mu telefon. W aplikacji mobilnej wybierz opcję „Nowy czek BLIK”, ustal kwotę czeku, termin ważności (od 15 minut do 72 godzin) oraz hasło. Prześlij SMS-em numer czeku wraz z hasłem odbiorcy i może on od razu wypłacić pieniądze z bankomatu czy zapłacić w sklepie lub restauracji. Warto spróbować płatności telefonem i samemu przekonać się, że jest to proste, ale i bezpieczne. Aktywacja płatności telefonem nic nie kosztuje, a może być ratunkiem, gdy nie weźmiesz portfela. Sprawdź, jak działa bankowość mobilna VeloBanku.

30.10.2019 | VeloBank | 6 minut czytania
Żadne bankowe zabezpieczenia nie będą w stanie uchronić naszych pieniędzy, jeśli sami będziemy postępować nierozważnie. To właśnie na naszą nieuwagę czy pośpiech najczęściej liczą przestępcy. Co jakiś czas pojawiają się nowe metody działania oszustów, jednak ciągle dajemy się nabrać na sprawdzone już przez nich metody. Zobacz, w jaki sposób złodzieje próbują się dobrać do naszych oszczędności i jak się zabezpieczyć.