Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy – co to jest?

Osoby zainteresowane zakupem pojazdu mogą skorzystać z różnych form finansowania. Popularne są między innymi pożyczki leasingowe (wykorzystywane głównie przez firmy), czy kupowanie samochodów na raty.

Kolejną wartą rozważenia opcją jest kredyt samochodowy z RRSO 17,24% nazywany też motoryzacyjnym, na zakup pojazdu, najczęściej nowego, ale nie jest to konieczny warunek. O takie finansowanie można ubiegać się w banku lub u dealera samochodowego, który oferuje interesujący cię model auta.

Warto sprawdzić, która instytucja oferuje lepsze warunki finansowania. Dodatkowo możesz skorzystać z różnych wariantów takiego kredytu. Dzięki temu masz szansę dopasowania harmonogramu spłaty i wysokości rat do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Osoby zainteresowane kredytami samochodowymi mogą wybrać jeden z dostępnych wariantów takich produktów. Najczęściej tego rodzaju celowe kredyty mają poniższe formy.

  • Standardowy kredyt samochodowy – z comiesięczną ratą kapitałowo-odsetkową, zawierany na określony czas (zwykle maksymalnie 12 lat).
  • Kredy z ratami balonowymi – jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dysponują znaczną częścią kwoty potrzebnej do zakupu samochodu. Pozostałą część wpłaca się po ustalonym czasie, na przykład po roku. Takie kredyty mogą mieć formę 50/50 albo 3x33 lub 4x25. Ich zaletą jest brak odsetek, ale wadą jest konieczność dość wysokiej wpłaty własnej.

Nieco innym sposobem finansowania zakupu auta jest leasing konsumencki. Podczas obowiązywania umowy leasingowej klient spłaca stosunkowo niskie raty obejmujące między innymi koszt utraty wartości pojazdu. Po zakończeniu umowy może wykupić samochód. Kredyt leasingowy kojarzy się głównie z przedsiębiorcami, którzy chcą kupić samochód na firmę. Warto jednak wiedzieć, że może z niej skorzystać także osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt samochodowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, czy o takie finansowanie ubiega się firma, czy osoba prywatna. Jednak w każdej takiej sytuacji bank przed udzieleniem dowolnej formy kredytu samochodowego bada zdolność kredytową wnioskującego. Instytucja finansowa musi się upewnić, czy klient jest wiarygodny, i czy będzie w stanie spłacać raty w ustalonym harmonogramie.

Na zdolność kredytową podczas zaciągania kredytu samochodowego wpływa:

  • historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), które gromadzi dane na temat dłużników,
  • miesięczny dochód netto,
  • okres spłaty kredytu,
  • wysokość innych zobowiązań finansowych,
  • rodzaj zatrudnienia oraz typ umowy – niektóre banki nie wymagają zaświadczenia od pracodawcy, stosując uproszczoną weryfikację wnioskodawców,
  • wielkość gospodarstwa domowego, czyli liczba członków rodziny,
  • wysokość wkładu własnego – nie zawsze jest wymagany i zależy od rodzaju kredytu,
  • rodzaj i stan pojazdu, który zostanie kupiony na kredyt.

Jak widać, zmiennych jest sporo, dlatego nie da się jednoznacznie wskazać kwoty, którą wnioskodawca musi zarabiać, aby dostać kredyt. Co więcej, nie tylko wysokość dochodów wpływa na to, czy decyzja banku będzie pozytywna.

Przykładowo, jeśli twoje dochody są spore, ale otrzymujesz je nieregularnie lub nie można ich udokumentować, twoja wiarygodność jako kredytobiorcy będzie niższa.

Na co zwracać uwagę, biorąc samochód na kredyt?

Przede wszystkim należy dobrze oszacować swoje możliwości finansowe dotyczące spłaty kredytu. Chodzi głównie o to, by nie wnioskować o kredyt samochodowy, którego raty nadszarpną domowy budżet. Badanie zdolności kredytowej przeprowadzane przez bank pomaga uniknąć sytuacji, w której kredytobiorca staje się niewypłacalny. Nie polegajmy jednak wyłącznie na analizie banku i samodzielnie oceńmy, jaka rata będzie dla nas do udźwignięcia. Jeśli okaże się zbyt wysoka, wybierzmy tańszy model pojazdu lub rozłóżmy zobowiązanie na dłuższy czas.

Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać, zaciągając kredyt samochodowy, jest dokładne zapoznanie się z umową. To pozwoli ci uniknąć „niespodzianek” w trakcie spłacania rat.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

13.11.2023 | VeloBank | 4 minuty czytania
Oszczędzanie jest nie lada sztuką. Z pewnością potwierdzi to każdy, kto choć raz odkładał pieniądze na wymarzony cel. Sporym wyzwaniem jest również kontrola budżetu na co dzień. Domowe wydatki, na pozór drobne, mogą okazać się właśnie tymi, które szybko pochłoną zgromadzone zasoby. Co zrobić, by oszczędności się „nie rozpłynęły”? Pomocne mogą być aplikacje do oszczędzania.

Najnowsze wpisy