Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?

Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?

Bezpieczne wypłacanie z bankomatu – o czym pamiętać?

Wypłata z bankomatu za pomocą kart debetowych jest wciąż bardzo popularna, choć nieco rzadziej praktykowana niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wynika to z coraz większej powszechności transakcji bezgotówkowych. Aby zapłacić w sklepie za zakupy, nie musisz najpierw wyciągać pieniędzy z bankomatu. Możesz to zrobić za pomocą karty płatniczej – zwykle jest to możliwe nawet w kiosku czy osiedlowym warzywniaku.

Takie urządzenia są jednak wciąż obecne na polskich ulicach. Stale korzystają z nich klienci banków, którzy chcą lub potrzebują w danej chwili „mieć pieniądze w ręce”. Warto wiedzieć, jak wypłacić pieniądze bez narażania się na kradzież czy oszustwo. Poniżej kilka najważniejszych zasad, które zawsze warto stosować podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu.

  • Wybieraj bezpieczne lokalizacje

Staraj się korzystać z bankomatów zainstalowanych w dobrze oświetlonych i widocznych miejscach, takich jak centra handlowe, banki lub ruchliwe ulice. Unikaj tych znajdujących się w ciemnych, odludnych obszarach. Tam ryzyko napadu lub kradzieży może być większe.

  • Zachowaj ostrożność

Przed przystąpieniem do transakcji zwróć uwagę na otoczenie. Sprawdź, czy nikt nie obserwuje twoich działań, ani nie próbuje podejrzeć PIN-u. Jeśli zauważysz takie osoby, zrezygnuj z wypłaty gotówki lub powiadom odpowiednie służby (o ile uznasz, że zagrożenie jest naprawdę duże). Jeśli natomiast zobaczysz na urządzeniu elementy, które wzbudzą twoje podejrzenie (na przykład dodatkowa kamera), skontaktuj się z bankiem lub firmą obsługującą bankomat. Numer kontaktowy zawsze znajdziesz w widocznym miejscu.

  • Ukryj PIN

Podczas wprowadzania kodu PIN zawsze zasłaniaj klawiaturę bankomatu ręką lub innym przedmiotem. Dzięki temu unikniesz jego przechwycenia przez nielegalne urządzenia zamontowane w bankomacie. Nie udostępniaj nikomu swojego PIN-u, nie zapisuj go w pobliżu karty bankomatowej ani tym bardziej na niej.  

  • Sprawdź, czy bankomat nie jest sfingowany

Przed włożeniem karty do bankomatu sprawdź, czy nie ma w jego okolicy żadnych podejrzanych urządzeń lub elementów, które mogą wskazywać na manipulację lub oszustwo. Jeśli coś wydaje się dziwne lub nienaturalne, zrezygnuj z transakcji i powiadom bank.

  • Nie pokazuj pieniędzy publicznie

Wiele przestępstw ma związek nie z samą operacją wypłaty pieniędzy z bankomatu, ale chwilę po odejściu od urządzenia. Zdarzają się napady rabunkowe na osoby wypłacające gotówkę. Nie pokazuj publicznie ile masz gotówki – nie przeliczaj jej, ani nie noś w ręce. Jak najszybciej schowaj ją do portfela, kieszeni czy torby i spokojnie oddal się od bankomatu, aby nie przyciągać uwagi osób o nieuczciwych zamiarach.

Wypłata BLIK z bankomatu – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, jak wybrać pieniądze z bankomatu? Nie zawsze musisz używać do tego karty debetowej. Alternatywą jest wypłata środków za pomocą BLIK.

Jest to polska usługa płatności mobilnych, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Jej nazwa pochodzi od słów "Błyskawiczna Karta". BLIK działa przede wszystkim w Polsce. Korzysta z niego wielu użytkowników do wykonywania różnego typu transakcji.

Jak wygląda wypłata BLIK z bankomatu? Jest bardzo prosta i wygodna.

 Zobacz, jak krok po kroku  wypłacić pieniądze z bankomatu przy użyciu tej usługi.

  1. Aby korzystać z BLIK-a, musisz najpierw pobrać i zainstalować aplikację mobilną banku, który oferuje tę usługę. Musisz mieć w nim rachunek bankowy.
  2. Po zainstalowaniu aplikacji mobilnej zarejestruj się, tworząc konto lub logując się przy użyciu swojego istniejącego konta bankowego i uruchom funkcję BLIK.
  3. W trakcie rejestracji musisz powiązać aplikację z twoim kontem bankowym. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby zakończyć ten proces.
  4. Udaj się do urządzenia, które obsługuje BLIK. Zazwyczaj są one oznaczone specjalnym logo.
  5. Aby dokonać wypłaty z bankomatu za pomocą BLIK znajdź w aplikacji mobilnej opcję "Wypłać z bankomatu" lub "BLIK" lub inną podobną w menu głównym aplikacji.
  6. Wprowadź kwotę, którą chcesz wypłacić. Pamiętaj, że niektóre urządzenia mają określone limity wypłat, które mogą ograniczać maksymalną sumę możliwą do pobrania za jednym razem lub jednego dnia.
  7. Wygeneruj kod BLIK – po wybraniu kwoty aplikacja wygeneruje unikalny numer, który będziesz musiał wprowadzić na bankomacie.
  8. Na bankomacie wybierz opcję "Wypłata z BLIK" lub podobną, a następnie wprowadź wygenerowany kod BLIK z aplikacji mobilnej.
  9. Wypłać gotówkę – po wprowadzeniu kodu BLIK na bankomacie system autoryzuje transakcję i zezwoli na wypłatę pieniędzy. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby dokończyć wypłatę i odebrać wybraną kwotę.

Pamiętaj, że wypłacając gotówkę przy użyciu BLIK, również musisz zachować szczególną ostrożność i chronić swoje dane osobowe oraz sam kod BLIK. Nie udostępniaj nikomu wygenerowanego ciągu liczb – szczególnie jeśli ktoś prosi cię o to za pomocą sms-a lub wiadomości w komunikatorze. Wciąż zdarzają się oszustwa związane z wyłudzaniem kodów BLIK. Mogą skutkować utratą sporej sumy pieniędzy.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Jakie narzędzia mogą pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy?
Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?
Edukacja finansowa dziecka. Od czego ją zacząć?
Czy prowadząc działalność rolniczą, można ubiegać się o kredyt?
Czy można oszczędzać podczas zakupów? Elastyczne konto może w tym pomóc
Co to znaczy założyć konto na selfie? Wyjaśniamy krok po kroku
Jak sfinansować szkolne wydatki?
Jak nauczyć się oszczędzać? Wskazówki
Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać pieniądze z programu 500+?
Lokata online na nowe środki. Gdzie szukać dobrej oferty?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy