Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy

Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy

Duże zainteresowanie kredytami gotówkowymi wynika nie tylko z możliwości przeznaczenia środków na dowolny cel, ale również z ich dostępności i uproszczonych formalności. Nie każdy jednak może otrzymać takie finansowanie. Wcześniej bank sprawdza zdolność i wiarygodność kredytobiorcy, a głównym wyznacznikiem wiarygodności jest m.in. historia kredytowa.

Historia kredytowa, czyli co?

Mianem historii kredytowej określa się dane zgromadzone na temat zobowiązań zaciągniętych przez konkretną osobę. Chodzi zarówno o te wzięte w przeszłości, jak i regulowane obecnie. Dotyczy to nie tylko kredytów, ale także sprzętu wziętego na raty, linii kredytowej na koncie osobistym czy karty kredytowej.

Wszystkie informacje dotyczące zaciąganych zobowiązań przekazywane są do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Natomiast dane związane z nieterminową spłatą mogą pojawić się nie tylko w BIK, ale również w rejestrach dłużników. Takie informacje są następnie wykorzystywane przez banki w celu sprawdzenia wiarygodności kredytobiorcy. To niezwykle cenna informacja, ponieważ pozwala instytucji finansowej zmniejszyć ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Dobra historia kredytowa oznacza terminową spłatę zobowiązań, zarówno tych aktualnych, jak i całkowicie uregulowanych. To dla banku sygnał, że kredytobiorca z dużym prawdopodobieństwem będzie regulował raty zgodnie z harmonogramem. Jeżeli w przeszłości pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązania, wówczas instytucja finansowa może odpowiednio dostosować ofertę do klienta.

Kredyt gotówkowy bez historii kredytowej jest możliwy

Jeśli chcesz zwiększyć swoją szansę na kredyt gotówkowy RRSO 13,2%, dobra historia kredytowa jest twoją „wartością dodaną”. Jeżeli jednak przymierzasz się do zaciągnięcia swojego pierwszego zobowiązania, nadal masz szansę na uzyskanie finansowania.

Pamiętaj! Historia kredytowa to jeden z elementów, który wpływa na decyzję kredytową

Informacja z BIK o terminowości spłaty zaciągniętych wcześniej zobowiązań nie gwarantuje, że kredytobiorca ureguluje kredyt bez żadnych opóźnień. Dlatego bank nie bazuje wyłącznie na historii kredytowej, więc jej brak nie jest przeszkodą do udzielenia tego typu finansowania.

Trzeba jednak mieć świadomość, że w takiej sytuacji bank może zastosować dodatkowe zabezpieczenia chroniące jego interesy. Opcją jest wykupienie ubezpieczenia lub wzięcie kredytu z poręczycielem. Warto więc o to zapytać zanim złożymy wniosek o kredyt gotówkowy.

Może też zdarzyć się, że – w przypadku braku historii kredytowej – dostępna będzie niższa kwota możliwego do zaciągnięcia zobowiązania. W ten sposób bank zabezpiecza się przed ryzykiem związanym z ewentualnymi problemami ze spłatą kredytu. 

Myślisz o kredycie gotówkowym na większą kwotę? Zacznij budować historię kredytową

Jeśli jako kredytobiorca masz „czystą kartę”, możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego na dużą kwotę (np. 200 000 zł). Aby nie ryzykować odmowy udzielenia tego typu finansowania, lepiej zacząć stopniowo budować historię kredytową. Co można zrobić?

Kredyt ratalny

Wzięcie sprzętu na raty, zwłaszcza gdy kredyt ratalny jest udzielany na promocyjnych warunkach (np. RRSO wynoszące 0%), będzie dobrym rozwiązaniem. Nie obciąży to nadmiernie twojego domowego budżetu, a miesięczne zobowiązania spłacane w terminie będą wpływać na twoją wiarygodność kredytową.

Karta kredytowa

Aby zbudować historię kredytową, możesz aktywować kartę kredytową. Wykorzystywanie jej do płatności – choćby na niewielkie kwoty – pozwoli na zwiększanie wiarygodności. Atutem tego rozwiązania jest możliwość korzystania z tego środka płatniczego bez żadnych dodatkowych opłat. Warunek jest jeden – spłata zaciągniętego zobowiązania w tzw. okresie bezodsetkowym.

Linia kredytowa w rachunku bankowym

Linia kredytowa w rachunku osobistym to specyficzna forma kredytu, która także pomoże w budowaniu wiarygodności. Możesz korzystać z dodatkowych środków, których spłata będzie dokonywać się automatycznie – za każdym razem, gdy na konto osobiste wpłyną jakieś pieniądze.

Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na większą kwotę, ale nie masz historii kredytowej, zadbaj zawczasu o jej zbudowanie. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji od banku.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy