Jak dzięki prostym zasadom uzyskać maksymalnie dużo ze studenckiego budżetu?

Jak dzięki prostym zasadom uzyskać maksymalnie dużo ze studenckiego budżetu?

Zapraszamy do lektury artykułu z businessinsider.pl o prostych zasadach dotyczących zarządzania studenckim budżetem.

 

Jeśli odbieranie stypendium kojarzy ci się ze staniem w kolejce do kasy, to nie czytaj tego tekstu. Jesteś już na niego za stary. Chyba, że masz dorastające dzieci – w takim przypadku zapoznaj się z nim i daj im do przeczytania, bo ma on bardzo ważne przesłanie: można efektywnie zarządzać nawet najmniejszym budżetem. Ba! Im jest on mniejszy, tym lepszego zarządzania wymaga. Jak sprawić, aby mając niewiele pieniędzy, nigdy ich nie brakowało?

Żyć bez bankowego rachunku już się nie da. Stypendia przelewane są na konto, podobnie jak wypłaty nawet za dorywcze zajęcia. Do tego w razie potrzeby posiadanie własnego konta znacznie ułatwia transfer pieniędzy z zasobów rodziców do potrzebującego potomstwa. Powszechnie wiadomo, że najlepsza inwestycja to inwestycja w młodzież. Jest jeszcze jedna kwestia: konto WARTO mieć. Pod warunkiem, że związane są z nim proste zasady i pakiet korzyści zamiast pakietu opłat za jego prowadzenie. Dobry rachunek ułatwia codzienne korzystanie z pieniędzy i pozwala wycisnąć maksymalnie dużo nawet z niewielkiego budżetu.

Własnymi finansami zarządzać powinien każdy. Wtedy życie staje się proste. Na niezarządzanie pozwolić sobie mogą osoby, które sporo zarabiają. Nieład w finansach nie jest zalecany nikomu, jednak przy dużych dochodach drobne niedopatrzenie często uchodzi płazem. „Wydałem za dużo, to po kolejnej wypłacie się wyrówna.” Za konto i wszystkie usługi opłata wynosi 30 zł miesięcznie? „Eee tam, to nie jest takie ważne, zresztą nigdy nie sprawdzałem, ile dokładnie płacę”. Nadwyżka gotówki leży na nieoprocentowanym koncie? „Co tam”. Na komfort takiego myślenia nie mogą sobie pozwolić ludzie młodzi, którzy z reguły na nadmiar pieniędzy nie narzekają, za to wydatków mają co niemiara: koncerty, kino, wyjścia na miasto ze znajomymi, do tego książki, muzyka, od czasu do czasu przydałby się też jakiś gadżet, nie mówiąc o modnych ubraniach.

To podstawa prostych finansów: nie tracisz pieniędzy na prowadzenie konta

Rozumie to Getin Bank, który stawia na proste zasady. Po to, aby w prosty sposób zarządzać swoim budżetem. Pod hasłem „prosto” należy rozumieć również efektywnie i niezmiennie bezpłatnie.

Zacznijmy od początku. Pierwsza i podstawowa zasada konta Proste Zasady: jeśli masz od 18 do 26 lat, to nie płacisz nic za prowadzenie rachunku ani za kartę. Całkowity koszt posiadania konta równa się 0 zł, bezwarunkowo. Gdy skończysz 26 lat, to dalej będziesz je miał za darmo, ale wtedy występuje warunek: będziesz musiał wykonać w miesiącu jedną płatność kartą przypisana do rachunku. Słownie jedną! I to nieważne na jaką kwotę.

Niezależnie od wieku nie płacisz również prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów w całej Polsce. Prawda, że wygodniej płacić kartą, jednak wciąż nie wszędzie jest to możliwe i czasem gotówkę warto mieć przy sobie.

Racjonalne zarządzanie finansami nie oznacza rezygnacji z rozrywek. Wręcz przeciwnie. Z tym zastrzeżeniem, że za niektóre płacisz mniej. Proste?

Wskazany wyżej wiek to optymalny moment na korzystanie z rozrywek. Jesteś pełnoletni, więc wszędzie cię wpuszczą. W tym wieku – z reguły poza nauką i ewentualnie dorywczą pracą – większość ludzi nie ma poważnych zobowiązań. Dzieci w domu nie płaczą, więc można korzystać z życia. Konto Proste Zasady ułatwia miłe spędzanie wolnego czasu. Płacąc kartą Getin Banku, masz 10 proc. zniżki na bilet do Multikina oraz na dostępną w nim ofertę gastronomiczną. Innymi słowy, co dziesiąte wyjście do kina i co dziesiąty popcorn masz gratis.

Koniec z nudą. Możesz mieć naprawdę wyjątkowo wyglądającą kartę

Świat finansów nie musi być nudny. Wyciągając kartę, możesz wyrazić swój styl. Wybierz swój oryginalny wzór i płacenie stanie się fajne. Do wyboru są naprawdę ciekawe propozycje. Prawdopodobne jest, że nie spotkasz nikogo, kto będzie miał taka samą kartę, jak ty. Na pewno twoja nie będzie tak nudna, jak te, które mają twoi rodzice.

Prosta i praktyczna aplikacja, to proste zarządzanie finansami. Są zawsze pod kontrolą

Bardzo ważny punkt w zarządzaniu finansami: powinieneś mieć nad nimi pełną kontrolę na bieżąco. Mieć wszystko pod ręką. Jest to możliwe dzięki aplikacji na smartfona. To nieodzowne urządzenie nie musi służyć tylko do kontaktu ze znajomymi i słuchaniu muzyki. Idealnie nadaje się do prostego zarządzania własnym „portfelem”.

Gdy rachunek świeci pustkami, na pewno przyda się opcja powiadomień push. Nie musisz sprawdzać stanu konta. Samo cię powiadomi, że masz na nim nowe środki.

Jeśli twój telefon ma moduł NFC, możesz nim płacić zbliżeniowo. Niezależnie od tego, czy ma, dzięki aplikacji możesz płacić w systemie Blik. Wpisujesz kod, który wyświetla ci się w telefonie i już. A gdy znajdziesz się w miejscu, gdzie nie można zapłacić żadnym z tych sposobów, Blikiem wypłacisz pieniądze z bankomatu. Tak więc jeśli zapomnisz wziąć ze sobą karty, poradzisz sobie bez problemu.

Mając do dyspozycji ograniczony budżet, trzeba mieć go pod kontrolą. Będąc „na mieście” czy podczas zakupów, zanim zdecydujesz się na kolejny wydatek, w aplikacji prosto i szybko sprawdzisz, ile jeszcze pieniędzy masz do dyspozycji. Aplikacja pokaże ci również, ile wolnych środków ci zostanie po zrealizowaniu zaplanowanych płatności. Jeśli ustawiłeś np. przelew za akademik, to ta należność zostanie odjęta od kwoty, która zostaje do twojej dyspozycji. Gdy mimo wszystko wydasz więcej niż powinieneś, aplikacja powiadomi cię, że zaplanowane płatności nie zostaną zrealizowane. Będziesz miał czas na zorganizowanie brakującej kwoty.

Smartfon wraz z kontem w Getin Banku można wykorzystać na znacznie szerszą skalę. Kartę płatniczą możesz połączyć z innymi praktycznymi aplikacjami. W wielu miastach umożliwi ci to płacenie smartfonem za przejazdy komunikacją miejską, pociągami, za bilety do kina, bezgotówkowe rozliczanie się za przejazd taksówkami itd., itp.

Nie stać cię na oszczędzanie? Jesteś pewien? To znaczy, że nie znasz funkcji Skarbonka

Irytują cię eksperci, którzy powtarzają, że każdy może oszczędzać? Że z każdego budżetu da się coś odłożyć? Pewnie nie znają twojego, który jest wiecznie napięty! Wyłącz sceptyczne myślenie i zastanów się, czy naprawdę nie jesteś w stanie odłożyć 10, 30 czy 50 zł miesięcznie. Lub inaczej – z czego mógłbyś zrezygnować, aby jakąkolwiek kwotę zaoszczędzić? Wcale nie chodzi tu o oszczędzanie dla samej idei: „bo tak trzeba”, „tak robią zapobiegliwi ludzie”. Pomyśl, czego potrzebujesz, czego ci brakuje, co chciałbyś sobie kupić, ale cię na to nie stać. To zmotywuje cię do oszczędzania. W końcu uzbierasz potrzebną kwotę.

Nie, nie jesteś w stanie? A gdyby ktoś ci powiedział, że możesz zaoszczędzić mimochodem, nawet nie zdając sobie sprawy, że oszczędzasz? Niemożliwe? A jednak! W aplikacji Getin Mobile możesz uruchomić funkcję Skarbonka, która będzie zaokrąglać twoje płatności i te drobne kwoty przelewać na konto oszczędnościowe. Zdziwisz się, ile pieniędzy zaoszczędzisz po paru miesiącach. Wystarczy na ekstra rozrywkę czy – po dłuższym czasie – na poważniejszy wydatek

Życia nie należy sobie komplikować. Liczą się w nim – tak jak w finansach – #prostezasady.

Artykuł powstał we współpracy z Getin Bank

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jak-zarzadzac-swoim-budzetem/h28wewg

19.09.2019 | VeloBank | 5 minut czytania
Na naukę oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie. Warto dawać kieszonkowe już kilkuletniemu dziecku i tym samym zachęcać do samodzielnego gospodarowania budżetem. Dzięki temu dziecko uczy się podejmowania decyzji i liczenia. Nastolatek natomiast może rozwijać umiejętność planowania wydatków i oszczędzania, korzystając z własnego rachunku bankowego. Takie konto może przynieść też wiele innych, korzyści. Jakich? Sprawdźmy!