Oświadczenie a zaświadczenie przy kredycie. Co warto wiedzieć?

Oświadczenie a zaświadczenie przy kredycie. Co warto wiedzieć?

Wysokość osiąganych dochodów jest głównym parametrem wpływającym na zdolność kredytową. Z tego powodu banki wymagają podania informacji na temat wynagrodzenia, ale nie zawsze wymagają zaświadczenia. Sprawdź, czym różni się ono od oświadczenia i jak to wpływa na decyzję kredytową.

Polacy chętnie zaciągają kredyty, dzięki którym można pokryć nie tylko bieżące wydatki, ale również zrealizować inne cele, np. zakup mieszkania, samochodu, remont. Każdy bank – niezależnie od rodzaju finansowania – wymaga potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów. To ważne z punktu widzenia zdolności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Zaświadczenie o dochodach – co to jest?

Zaświadczenie o dochodach jest dokumentem potrzebnym do ubiegania się o kredyt bankowy. Wydawane przez pracodawcę, stanowi oficjalną informację o wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia za pracę.

Tego rodzaju dokument powinien zawierać kilka ważnych informacji. Wśród nich wymienia się:

  • imię i nazwisko pracownika,
  • PESEL,
  • numer dowodu osobistego,
  • wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia – najczęściej jest to średnia z 6 lub 12 miesięcy,
  • zajmowane stanowisko,
  • datę zatrudnienia,
  • czas trwania umowy.

Warto podkreślić, że niektóre banki wymagają, aby zaświadczenie było sporządzone na ich druku. Większość instytucji akceptuje jednak dokumenty na druku pracodawcy.

Zaświadczenie o zarobkach wydawane jest wyłącznie na prośbę kredytobiorcy. Zwykle na jego uzyskanie trzeba poczekać kilka dni – z uwagi na to, że taki dokument musi „przejść” przez wiele działów.

Oświadczenie o dochodach – na czym polega?

Oświadczenie o dochodach to informacja podawana przez kredytobiorcę. To osoba ubiegająca się o finansowanie wpisuje kwotę osiąganego wynagrodzenia, np. w ujęciu miesięcznym lub rocznym.

Oświadczenie o dochodach nie musi mieć formy pisemnej. Zwykle jednak średnie miesięczne zarobki wpisuje się we wniosku kredytowym.

Warto pamiętać, że informacje składane na oświadczeniu muszą być prawdziwe. Zawyżenie miesięcznego wynagrodzenia z myślą o poprawie zdolności kredytowej może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zostanie to bowiem uznane jako próba wyłudzenia kredytu.

Kiedy bank wymaga oświadczenia lub zaświadczenia?

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu i zastanawiasz się, jaki rodzaj dokumentu będzie wymagany przez bank? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od wewnętrznej polityki danej instytucji finansowej.

Oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów dotyczy najczęściej:

  • kredytów gotówkowych,
  • kart kredytowych.

Warto jednak mieć świadomość, że bank może zastrzec maksymalną kwotę kredytu, o którą można ubiegać się w oparciu o oświadczenie. Dodatkowo może ona wynikać z tego, czy posiadamy już z danym bankiem relację w postaci posiadach produktów, z których korzystamy (spłacany kredyt, aktywne korzystanie z konta).

Zaświadczenie o dochodach wymagane jest zwykle w przypadku:

  • kredytów gotówkowych na wysokie kwoty przekraczające np. 20 000 zł,
  • kredytów hipotecznych,
  • kredytów samochodowych,
  • kredytów konsolidacyjnych.

Są to bowiem rodzaje finansowania mogące opiewać na wysokie kwoty, dlatego bank musi mieć pewność co do zdolności kredytobiorcy do terminowej spłaty zobowiązania.

Kredyt na oświadczenie o dochodach – poznaj korzyści

Kredyt na oświadczenie o dochodach to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego wsparcia finansowego. Możliwość samodzielnego uzupełnienia informacji o wysokości osiąganego wynagrodzenia za pracę skraca czas oczekiwania na decyzję kredytową. Nie trzeba bowiem czekać kilku dni na skompletowanie dokumentów finansowych, w tym potwierdzenia dochodów przez pracodawcę.

Pamiętaj! W niektórych przypadkach bank zastrzega sobie prawo do poproszenia o dodatkowe dokumenty finansowe, gdy oświadczenie o dochodach jest niewystarczające.

Jeśli decydujesz się na kredyt przyznawany w oparciu o oświadczenie o dochodach:

  • pieniądze możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia,
  • nikt nie dowie się o ubieganiu się o wsparcie finansowe.

Niski dochód – czy jest przeszkodą do uzyskania kredytu?

Informacja o wysokości osiąganego dochodu pozwala bankowi oszacować zdolność kredytową. Nie oznacza to jednak, że zbyt niskie wynagrodzenie zawsze będzie wiązać się z odrzuceniem wniosku kredytowego.

Warto mieć świadomość, że bank analizuje wiele czynników decydujących o przyznaniu finansowania. Chociaż największą rolę odgrywa zdolność kredytowa, znaczenie ma również wiarygodność finansowa, kwota kredytu, czas trwania finansowania, zabezpieczenia.

Jeżeli podejrzewasz, że wysokość miesięcznego dochodu może być zbyt niska, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego zmień parametry finansowania. Możesz:

  • obniżyć kwotę kredytu,
  • wydłużyć okres finansowania,
  • wziąć kredyt z inną osobą.

Zanim złożysz wniosek kredytowy, upewnij się co do wymagań stawianych kredytobiorcy. Dzięki temu oszczędzisz czas na ponowne dopełnianie formalności, np. gdy koniecznością jest dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy