Potrzebujesz gotówki na wakacje? Rozważ te opcje

Potrzebujesz gotówki na wakacje? Rozważ te opcje

Jak sfinansować plany wakacyjne? Albo z oszczędności, albo pożyczając pieniądze z banku. Zanim jednak to zrobisz, dobrze oszacuj koszty, jakie cię czekają. Weź pod uwagę możliwość niespodziewanych wydatków. Pamiętaj też, że tegoroczne wakacje mogą być droższe niż w poprzednich latach.

Pierwszy etap – wybór kierunku

Jak sfinansować wakacje? To pytanie, które stawia sobie wielu Polaków, zarówno ci, którzy marzą o wypoczynku pod palmami, jak i ci, którzy planują pobyt w górach lub nad morzem. Noclegi, dojazd, wyżywienie, drobne wakacyjne przyjemności – to wszystko kosztuje, zwłaszcza gdy musimy pomnożyć te kwoty przez liczbę członków rodziny. Wakacje dla czteroosobowej rodziny to spore obciążenie domowego budżetu. Warto o tym pomyśleć wcześniej i przygotować się na ten wydatek.

Jeśli planujemy wyjazd za granicę, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, np. zrobienie testu na obecność koronawirusa (jest to wymóg w bardzo wielu krajach), związane z przewalutowaniem złotówek, czy dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Pobyt wakacyjny w Polsce może być trochę tańszy, ale niekoniecznie. Eksperci ds. turystyki alarmują, że branża turystyczna, która niezwykle odczuła kryzys związany z pandemią, będzie chciała odrobić straty, co z pewnością przełoży się na ceny. Podsumowując, lepiej być przygotowanym na wyższe niż w poprzednich latach wydatki. 

Drugi etap – analiza budżetu

Planując rodzinne wakacje, najlepiej wcześniej rozpisać koszty dzieląc je na kilka części. Na przykład, wykupując wycieczkę z biura podróży, musisz uwzględnić nie tylko jej koszt, ale również dodatkową gotówkę na tzw. wycieczki fakultatywne czy pamiątki. Rezerwując wycieczkę trzeba liczyć się z koniecznością wpłaty zadatku, a kilka dni przed wyjazdem dopłacić resztę. Nie zapominajmy też o ubezpieczeniu zdrowotnym, sprawdźmy, czy jest ono uwzględnione w umowie z biurem podróży i czy uwzględnia leczenie związane z COVID-19. Warto również przygotować się na dodatkowe, niespodziewane wydatki związane z różnymi zdarzeniami losowymi. Nawet jeśli część z nich jest objęta ubezpieczeniem, to jego wypłata zawsze chwilę potrwa, a do tego momentu gotówka może się przydać. Większość tego typu płatności dokonamy kartą kredytowa lub płatniczą, nie musimy mieć ze sobą gotówki (choć zawsze warto wziąć ze sobą jakieś drobne kwoty).

Trzeci etap – pozyskanie pieniędzy

Wakacje można sfinansować na kilka sposobów, np.:

  • wykorzystać oszczędności,
  • zadłużyć się na karcie kredytowej,
  • wziąć kredyt gotówkowy, najlepiej w banku.

Odradzamy korzystanie z ofert firm pożyczkowych, bo pożyczają one niewielkie kwoty na bardzo duży procent. Poza tym umowa zawarta z taką firmą może nie zabezpieczać nas we właściwy sposób. 

Niektóre biura podróży współpracują z bankami i oferują kredyty celowane, finansujące wycieczkę. Często to oferty typu „0 procent”, czyli w teorii nie płacimy ani złotówki za udzielenie kredytu, a raty rozkładane są na 3, 6 lub 12 miesięcy. Oczywiście koszty kredytu są często włączane do ogólnej ceny wycieczki.

Jeśli nie chcesz skorzystać z takiej oferty, wybierz kredyt gotówkowy oferowany bezpośrednio w banku. Dzięki temu zyskasz pieniądze nie tylko na wycieczkę, ale również na dodatkowe wydatki. Bank nie pyta, jaki jest cel pożyczki, interesuje go jedynie twoja zdolność kredytowa i to, czy spłacisz kredyt zgodnie z harmonogramem. Najlepiej wybrać kredyt w banku, który oferuje promocyjne warunki. Informacje o kredycie gotówkowym (RRSO 7,4%)

Popularne wpisy na blogu:

Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy