Jak szybko i bezpiecznie założyć pierwsze konto osobiste?

Jak szybko i bezpiecznie założyć pierwsze konto osobiste?

Chociaż większość Polaków ma co najmniej jedno konto osobiste, są osoby nieposiadające do żadnego rachunku bankowego z dostępem do systemu bankowości elektronicznej. Warto jednak zdecydować się na takie konto, m.in. z uwagi na wygodę dysponowania środkami. Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie założyć rachunek bankowy – bez konieczności wychodzenia z domu.

Jeszcze kilka lat temu założenie konta osobistego wiązało się z bezpośrednią wizytą w placówce bankowej. Rodziło to sporo problemów – szczególnie, jeśli osoba zainteresowana pracowała znacznie dłużej niż czas otwarcia oddziału. Wraz z nadejściem ery bankowości elektronicznej wiele się w tym zakresie zmieniło. Obecnie nie trzeba wychodzić z domu, aby założyć konto oszczędnościowe – wystarczy tylko dostęp do Internetu.

Zakładanie konta osobistego bez wychodzenia z domu – możliwości

Konto osobiste można otworzyć na wiele sposobów – w zależności od tego, czy ktoś dysponuje już jednym rachunkiem bankowych, czy może zakłada je pierwszy raz. Najszybszą metodą jest otwarcie konta za pośrednictwem bankowości internetowej, jednak w tym przypadku trzeba być już klientem konkretnej instytucji finansowej.

Krok 1. Wypełnienie wniosku online

Pierwszym krokiem w stronę otwarcia rachunku osobistego jest wypełnienie wniosku online. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut, a obejmuje podanie swoich danych osobowych.

Potwierdzenie złożenia dyspozycji otwarcia konta osobistego otrzymasz na podany we wniosku adres mailowy.

Krok 2. Weryfikacja tożsamości

Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. W tym celu pracownik banku kontaktuje się telefonicznie z wnioskodawcą, aby potwierdzić danych zawartych we wniosku.

Krok 3. Podpisanie umowy

W przypadku zgodności danych, pracownik banku przygotowuje umowę o otwarcie rachunku osobistego. O tym, że umowa została wysłana wnioskodawca dowiaduje się za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail.

Umowę dostarcza kurier, który ma obowiązek poczekać na odbiór podpisanych dokumentów. Oznacza to, że umowę należy podpisać w jego obecności – po to, aby przekazać ją z powrotem do banku.

Krok 4. Aktywacja konta osobistego

Ostatni krok to aktywacja rachunku osobistego, o czym wnioskodawca zostaje poinformowany wiadomością e-mail lub SMS. Jednocześnie otrzymuje on dane do logowania do bankowości internetowej, bankowości mobilnej oraz telefonicznej.

Warto przy tym pamiętać, że hasło dostępowe ma charakter tymczasowy i należy je niezwłocznie zmienić.

Potem nie pozostaje nic innego, jak aktywnie korzystać z rachunku osobistego.

SELFIE – na czym polega ten proces?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, banki oferują bardziej zaawansowane metody zakładania rachunku osobistego i potwierdzania tożsamości. Za przykład może posłużyć proces SELFIE, w oparciu o który uruchamiane jest m.in. Konto Proste Zasady dostępne w ofercie VeloBanku. Na czym to polega? Koniecznością jest nagranie twarzy przy odpowiednim naświetleniu – tak, aby widoczny był również dowód osobisty.

Aby założyć konto osobiste w ramach procesu SELFIE, należy:

  • trzymać dowód osobisty w ręku podczas nagrania;
  • pokazać dowód osobisty od tyłu – zaleca się delikatnie poruszanie dokumentem, aby pracownik mógł zweryfikować go pod różnym kątem;
  • pokazać dowód osobisty od przodu – poruszając nim delikatnie w górę i w dół oraz w prawą i lewą stronę.

Warto mieć świadomość, że w momencie nagrywania dowodu osobistego na ekranie smartfona pojawiają się wskazówki dotyczące poruszania dokumentem. Dzięki temu prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowego materiału wideo jest dużo większe – nie będzie się to wiązać np. z odrzuceniem wniosku.

Pamiętaj! Podczas nagrywania dokumentu dowód osobisty musi być dobrze widoczny. Dlatego zwróć uwagę, aby żaden jego element nie został przysłonięty palcem.

Zakładanie konta SELFIE – czy to bezpieczne?

Zakładanie konta osobistego w oparciu o proces SELFIE może budzić wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć, że jest to bezpieczna procedura, która ogranicza do minimum ryzyko otwarcia rachunku osobistego przez osobę niepowołaną – na podstawie skradzionego dowodu tożsamości. Dlaczego?

Należy pamiętać, że nagranie dokumentu musi wpisywać się w określone standardy. Koniecznością jest zaprezentowanie dowodu pod różnym kątem, co ma potwierdzać jego autentyczność. Ponadto warunkiem jest także wykonanie zdjęcia twarzy na tyle wyraźnego, aby móc stwierdzić zgodność z fotografią na dowodzie osobistym.

Pamiętaj! Jeśli pracownik banku ma jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności dokumentu i osoby ubiegającej się o rachunek osobisty, wniosek zostanie odrzucony.

29.12.2021 | VeloBank | 5 minut czytania
Wielu Polaków nie ma nawyku planowania comiesięcznych kosztów. Do kwestii wydatków nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie, ponieważ taki sposób postępowania może prowadzić do nawarstwiania się problemów finansowych. Jeżeli chcesz świadomie zarządzać swoim budżetem, musisz poznać najważniejsze zasady kontrolowania swoich wydatków.