Jak kontrolować codzienne wydatki?

Jak kontrolować codzienne wydatki?

Wielu Polaków nie ma nawyku planowania comiesięcznych kosztów. Do kwestii wydatków nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie, ponieważ taki sposób postępowania może prowadzić do nawarstwiania się problemów finansowych. Jeżeli chcesz świadomie zarządzać swoim budżetem, musisz poznać najważniejsze zasady kontrolowania swoich wydatków. Szybko przekonasz się, że racjonalne gospodarowanie finansami przynosi same korzyści.

„Na co rozeszły się wszystkie pieniądze?” – jak często zadajesz sobie takie pytanie? Jeżeli nierzadko wypowiadasz takie słowa, to znak, że musisz zacząć kontrolować swoje wydatki. Dzięki temu dowiesz się, na co wydajesz zarobione środki i jaka część ponoszonych kosztów jest niczym innym jak „wyrzuceniem pieniędzy w błoto”.

Zacznij od opracowania domowego budżetu

Jeżeli przez większość miesięcy w roku żyjesz „od pierwszego do pierwszego”, to wyraźny sygnał, że nie kontrolujesz domowego budżetu. Czas przyjrzeć się finansom, aby nie tylko terminowo regulować wszystkie zobowiązania, ale również odłożyć kilkaset złotych i mieć jeszcze na drobne przyjemności.

 1. Spisz wszystkie wydatki

  Zacznij od oszacowania wydatków ponoszonych każdego miesiąca. Uwzględnij nie tylko opłaty regularne, ale również koszty okazjonalne. Dzięki temu dowiesz się, jak wiele pieniędzy „ucieka ci przez palce”.

 2. Określ swoje potrzeby finansowe

  Uwzględnij przy tym nie tylko środki przeznaczone na realizację planowanych wydatków. Weź pod uwagę także pieniądze z myślą o budowaniu poduszki finansowej czy przeznaczone na tzw. fundusz awaryjny.

 3. Zrób bilans dochodów i wydatków

  Wiedząc, jakie jest twoje miesięczne wynagrodzenie i ile pieniędzy potrzebujesz, łatwo określisz swoją sytuację materialną. Jeśli osiągany dochód jest w stanie pokryć wszystkie wydatki, twoja kondycja finansowa nie jest najgorsza. Jeżeli natomiast koszty są wyższe niż wynagrodzenie, musisz wprowadzić radykalne zmiany.

Przejmij kontrolę nad finansami

Jeśli dysponujesz kontem bankowym, ale nie masz do niego dostępu przez bankowość elektroniczną, czas aby to zmienić.

Bankowość internetowa

Bankowość internetowa pozwala na wygodne zarządzanie swoim kontem z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze. W każdej chwili masz wgląd do swojego serwisu transakcyjnego i możesz podejrzeć historię rachunku z danego okresu. Dzięki temu w łatwy sposób zapanujesz nad wydatkami, zaplanujesz comiesięczne koszty i zaczniesz odkładać pieniądze.

Blokada części środków na koncie

Masz tendencję do wydawania pieniędzy w nadmiarze – także tych, które przeznaczone są na zupełnie inny cel? W kontrolowaniu wydatków pomoże blokada określonej części środków zdeponowanych na rachunku bankowym.

Na takiej zasadzie działa usługa Sejf dostępna w VeloBanku. Pozwala ona na tymczasowym zablokowaniu konkretnej kwoty – wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby środki stały się niedostępne przez określony czas.

Co dzięki temu zyskasz? Będziesz mieć dostęp do pieniędzy, które mogą przydać się do uregulowania opłat, które pojawiają się np. pod koniec miesiąca.

Cykliczne ustalanie budżetu

Już na samym początku miesiąca postaraj się ustalić budżet domowy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dużą kwotę możesz przeznaczyć na bieżące wydatki, oszczędności i drobne przyjemności. Pozwoli to jednocześnie na uniknięcie niepotrzebnych kosztów związanych z przypadkowymi decyzjami zakupowymi.  

Zacznij od małych kroków…

Jeżeli chcesz przejąć kontrolę nad domowym budżetem, nie musisz „skakać na głęboką wodę”. Możesz zacząć od małych kroków, które pozwolą na wypracowanie lepszych nawyków finansowych.

 • Zmień konto osobiste na tańsze

Czy wiesz, że prowadzenie konta osobistego wcale nie musi wiązać się z miesięcznymi wydatkami? Wystarczy założyć rachunek w innym banku – tam, gdzie nie są pobierane prowizje za otwarcie i prowadzenie konta, dokonywanie przelewów czy wypłaty z bankomatów własnych. Niektórych opłat można uniknąć, spełniając proste warunki, np. dokonywania płatności bezgotówkowych na określoną kwotę.

Tych kilka złotych oszczędności miesięcznie w skali roku może dać sporą kwotę.

 • Rób przemyślane zakupy

Większość decyzji zakupowych jest podejmowanych pod wpływem chwili lub emocji. Często dopiero po „ochłonięciu” okazuje się, że dany przedmiot wcale nie jest potrzebny itp. W ten sposób łatwo „uszczuplić” swoje pieniądze, które można byłoby spożytkować w lepszy sposób, np. na oszczędności.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup, odczekaj nawet kilka dni. Jeśli nadal będziesz uważać dany przedmiot za niezbędny, kup go.

 • Do sklepu zabieraj listę

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, planowane zakupy zawsze rób z listą. Dzięki temu do twojego koszyka nie trafi dodatkowy produkt. Tym samym unikniesz dodatkowych wydatków.

Kontrolowanie wydatków – czy jest potrzebne?

Są osoby, które zastanawiają się nad zasadnością kontrolowania wydatków. Okazuje się, że takie podejście do finansów wcale nie musi odbierać radości z robienia zakupów. Pozwala natomiast na pełen spokój i komfort – nie trzeba bowiem martwić się o ewentualny brak środków w razie nieprzewidzianych wydatków.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy