Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?

Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?

Wzrost cen produktów i rosnące koszty codziennego życia nie sprzyjają odkładaniu pieniędzy z myślą o przyszłości. Jednak nie rezygnuj z gromadzenia środków, ponieważ dzięki temu stworzysz poduszkę finansową pozwalającą zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi wydatkami. Sprawdź, gdzie i jak oszczędzać pieniądze bezpiecznie i z największym zyskiem.

Jak wynika z badania Oszczędzanie Polaków w inflacji, przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) w 2022 roku:

  • ponad połowa Polaków deklaruje dysponowanie oszczędnościami,
  • 40% rodaków sięgało po odłożone pieniądze z powodu rosnących cen i wzrostu kosztów życia,
  • niemal 70% respondentów uważa, że oszczędzanie w dzisiejszych czasach przychodzi z coraz większym trudem,
  • aż 59% badanych przewiduje, że po kolejnych podwyżkach cen w ogóle nie będą mogli pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy[1].

Nie warto rezygnować z oszczędzania


Gromadzenie środków w obecnych czasach jest trudne, jednak nie warto z tego rezygnować. Warto nadal odkładać pieniądze, np. z taką samą częstotliwością, ale w mniejszej kwocie. Co prawda wtedy oszczędności będą rosnąć nieco wolniej, ale kwota kapitału będzie się stale powiększać.

Jak oszczędzać?


Aby móc wygospodarować oszczędności, wiele osób podejmuje decyzję o rezygnacji z niektórych wydatków. „Na pierwszy ogień” zwykle idą koszty ponoszone na kulturę i rozrywkę. Chodzi o ograniczenie wydatków związanych m.in. z wyjściami do teatru, kina, czy na koncerty, a także do restauracji czy kawiarni. Spore grono osób „zaciskanie pasa” zaczyna od rezygnacji z wyjazdów weekendowych oraz zakupu nowych ubrań. Niektórzy coraz wnikliwiej przyglądają się swojemu domowemu budżetowi, eliminując comiesięczne, niepotrzebne wydatki, np. opłacone, ale niewykorzystywane dostępy do usług subskrypcji muzyki, audiobooków itp. 

Pamiętaj! Wcale nie chodzi o to, aby całkowicie zrezygnować z tego typu przyjemności. Czasami wystarczy je tylko ograniczyć, aby pozyskać wolne środki i przeznaczyć je na oszczędności.

Co jeszcze możesz zrobić, aby ograniczyć wydatki? Pomyśl np. o:

  • dokonywaniu zakupów spożywczych z gotową listą – dzięki temu unikniesz umieszczania w koszyku niepotrzebnych produktów;
  • korzystaniu z promocji oraz zniżek – nie wpadnij jednak w pułapkę kupowania wyłącznie dlatego, że dany produkt jest dostępny w obniżonej cenie;
  • unikaniu dokonywania zakupów pod wpływem impulsu – zastanów się, czy faktycznie tego potrzebujesz; wówczas najlepiej o kilka dni odłożyć decyzję o zakupie.

Dzięki drobnym modyfikacjom dotychczasowych przyzwyczajeń, można naprawdę sporo zyskać.

Gdzie odkładać pieniądze z myślą o maksymalnym zysku?


W czasach, gdy oszczędzanie jest znacznie trudniejsze, warto pomyśleć o produktach finansowych umożliwiających pomnażanie zysków bez żadnego ryzyka i dających swobodny dostęp do pieniędzy. W grę wchodzą więc wyłącznie bezpieczne produkty oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe – dobry sposób na pomnażanie pieniędzy


Najważniejsze jest dla ciebie bezpieczeństwo kapitału i pewny zysk? Wybierz konto oszczędnościowe – produkt finansowy, który pozwala na odkładanie i pomnażanie pieniędzy bez żadnego ryzyka. Masz pewność, że wpłacone środki będą systematycznie powiększały się o odsetki – naliczane zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele argumentów. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki – nie trzeba dysponować dużym kapitałem;
  • swobodę wpłat – pieniądze można wpłacać w dowolnym momencie i w dowolnej kwocie;
  • łatwy dostęp do pieniędzy – w każdej chwili można skorzystać ze zgromadzonych na koncie oszczędnościowym środków, bez obaw o utratę wszystkich wypracowanych odsetek.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?


Aby konto oszczędnościowe przyniosło spore zyski, trzeba poświęcić czas na wybór odpowiedniej oferty. Na co zwracać uwagę? Znaczenie mają kwestie, takie jak:

  • wysokie oprocentowanie – im wyższe, tym większych odsetek można się spodziewać; zwróć przy tym uwagę na zasady wysokiego oprocentowania (jak długo obowiązuje, jakie warunki należy spełnić);
  • opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku – szukaj takiego konta oszczędnościowego, z którego możesz korzystać bezpłatnie;
  • koszt przelewów wychodzących – pierwsza wypłata pieniędzy jest najczęściej bezpłatna, natomiast za kolejne pobierana jest opłata; szukaj konta oszczędnościowego z darmowymi przelewami wewnętrznymi i niską opłatą za przelewy zewnętrzne.

Oszczędzanie w trudnych czasach nie jest łatwe. Warto jednak kontynuować odkładanie pieniędzy – choćby najmniejszych kwot. Sprzyja temu konto oszczędnościowe, pozwalające na gromadzenie środków bez żadnego ryzyka i dającego gwarancję zysków.

[1] https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/co-3-polak-w-ciagu-ostatniego-polrocza-nie-odlozyl-zadnych-pieniedzy

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy