5 najczęściej popełnianych błędów bezpieczeństwa

5 najczęściej popełnianych błędów bezpieczeństwa

Banki dokładają wszelkich starań, aby zapewnić swoim Klientom stały i bezpieczny dostęp do ich finansów. Jest jednak wiele rzeczy, które mogą zrobić sami użytkownicy. Świadomość zagrożeń, jakie czyhają na nas przy udostępnianiu swoich danych w sieci i korzystaniu z internetu w celach bankowych, pozwoli nam uniknąć największych zagrożeń. To często rzeczy drobne, intuicyjne i proste. Rzeczy, które łatwo zapamiętać i zmienić w swoim codziennym korzystaniu z sieci. Dlatego poprosiliśmy ekspertów serwisu Zaufana Trzecia Strona, aby podzielili się z Wami swoją obiektywną, potwierdzoną latami doświadczeń wiedzą. Owocem tej współpracy jest poniższy tekst. Bezpieczeństwo Twoich danych i konta w banku w bardzo dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zachowujesz się w sieci. By znacząco podnieść swoje bezpieczeństwo, wystarczy, że unikniesz kilku najczęściej popełnianych błędów opisanych poniżej.

Korzystanie z takiego samego hasła w każdym serwisie

Jednym z najbardziej niebezpiecznych błędów, jakie możesz popełnić, jest używanie takiego samego „passa” w różnych serwisach. Wiele osób ma swoje ulubione hasło, którym zabezpieczają zarówno pocztę, jak i profil w serwisie społecznościowym, konta na internetowych forach czy dostęp do rachunku bankowego. To błąd, który może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Hakerzy mogą wykraść hasło wraz z adresem email np. ze słabo zabezpieczonego forum w sieci. Hasła mogą potem użyć, by przejąć skrzynkę pocztową wraz z całą jej zawartością i szantażować Cię za pomocą znalezionych tam zdjęć lub informacji. Mogą także przejąć Twoje konta i podszywać się pod Ciebie w sieci, lub próbować przejąć konto w banku. Możesz uniknąć tego problemu, używając innych haseł do różnych celów. Najlepiej utwórz osobne dostępy do swojego banku, poczty i serwisów społecznościowych, oraz jeden wspólny do wszystkich pozostałych, mniej istotnych serwisów. Pamiętaj także, by hasłem zabezpieczyć dostęp do urządzeń jak laptop czy komórka, za pomocą której korzystasz z bankowości mobilnej. Zwracaj też uwagę na to, by swoich poufnych haseł nie podawać nikomu – nawet bliskim. Jeśli jednak kiedyś Ci się to przydarzy, zmień je przy pierwszej nadarzającej się okazji.

 

Używanie nieaktualnego lub niezabezpieczonego systemu

Aby móc bezpiecznie korzystać ze swojego komputera czy komórki zawsze instaluj najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i programów. Surfowanie po sieci z nieaktualną przeglądarką lub wtyczkami Javy lub Flasha prędzej czy później skończy się zainfekowaniem Twojego komputera przez złośliwe oprogramowanie i kradzieżą danych, haseł i pieniędzy. W programach, z których codziennie korzystasz regularnie identyfikowane są błędy zagrażające bezpieczeństwu użytkowników. Autorzy tych programów przygotowują wtedy ich nowe wersje, pozbawione wykrytych wad. Dlatego tak ważne jest, by zawsze korzystać z najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego i przeglądarki oraz by instalować aktualizacje bezpieczeństwa. Dotyczy to również Twojej komórki – pomijanie aktualizacji może zaszkodzić jej bezpieczeństwu. Bezpieczeństwo komputera poprawi także zainstalowane i zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Antywirus jest jak hamulce w samochodzie – jazda bez nich jest niebezpieczna, ale ich posiadanie nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Program antywirusowy wyłapie wiele zagrożeń, ale nie zwalnia Cię od zachowania ostrożności, szczególnie w trakcie otwierania załączników z poczty.

 

Klikanie w niebezpieczne linki lub załączniki

Jednym z najczęstszych sposobów infekcji komputerów złośliwym oprogramowaniem jest poczta elektroniczna. Przestępcy próbują oszukać użytkowników takich jak Ty, podszywając się pod znane firmy telekomunikacyjne i kurierskie, wysyłając nieistniejące faktury lub wezwania do zapłaty czy strasząc sądami i komornikami. Pod wpływem emocji możesz łatwo popełnić błąd i nie zauważyć, że nadawca korzysta z fałszywego adresu. Przyjrzyj się nazwie pliku w załączniku – jeśli ma rozszerzenie PDF.EXE to zamiast dokumentem, jest koniem trojańskim. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tego zagrożenia jest omijanie wiadomości od nieznanych nadawców i bardzo ostrożne podejście do wszystkich linków i załączników zawartych w otrzymywanych wiadomościach. Gdy w wiadomości znajduje się link, najedź na niego myszką bez klikania i zobacz, do jakiej strony prowadzi. Im bardziej niepokojąca jest treść wiadomości, tym więcej czasu poświęć na weryfikację jej wiarygodności. Przestępcy mogą próbować także podszywać się pod Twój bank, na przykład wysyłając Ci niepokojące informacje i namawiać do kliknięcia w link prowadzący rzekomo do strony banku. Pamiętaj, by do swojego banku logować się wyłącznie samodzielnie, wpisując adres jego strony w przeglądarce lub za pomocą bankowej aplikacji mobilnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności wiadomości zawsze możesz przed otwarciem załącznika lub kliknięciem linka skontaktować się telefonicznie z nadawcą. Przykład wiadomości podszywającej się pod znaną firmę telekomunikacyjną.

 

Beztroskie zakupy w sieci

W trakcie internetowych zakupów na nierozważnych internautów może czyhać wiele pułapek. Przestępcy potrafią tworzyć całe fałszywe sklepy internetowe z tysiącami produktów, których jedynym zadaniem jest nabranie jak największej grupy internautów i kradzież ich pieniędzy. Przed zakupami sprawdź wiarygodność sprzedawców i ich oferty – czy to w serwisie aukcyjnym, czy w sklepie internetowym. Zobacz, czy mają prawdziwy numer REGON i NIP, czy adres ich siedziby istnieje i czy da się do nich dodzwonić. Uważaj na nowe firmy bez wielu pozytywnych opinii i pamiętaj, że gdy oferta jest na pierwszy rzut oka zbyt atrakcyjna, to prawdopodobnie jest nieprawdziwa i możesz nigdy nie zobaczyć zamówionego towaru. W razie podejrzeń spróbuj skontaktować się telefonicznie ze sprzedawcą, nie wpłacaj zaliczek i nie płać z góry za towar ani za przesyłkę. Uważaj także przy płatnościach kartą kredytową – podawaj jej dane tylko na stronach sklepów, do których masz pełne zaufanie i regularnie sprawdzaj jej wyciągi, by w razie problemów móc szybko zidentyfikować podejrzane transakcje. Przykład fałszywego sklepu oferującego towary po bardzo niskich cenach.

 

Brak ostrożności przy korzystaniu z bankowości internetowej

Korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej jest bardzo wygodne i praktyczne, wymaga jednak ostrożności. Twoje konto bankowe i zgromadzone na nim środki są celem przestępców - dlatego warto zwrócić uwagę na możliwe zagrożenia i przestrzegać kilku prostych zasad podczas korzystania z bankowości online. Przede wszystkim loguj się do swojego banku tylko z zaufanych urządzeń i sieci. Nie korzystaj z usług banku za pomocą cudzej komórki czy komputera w bibliotece lub sieci WiFi w kawiarni. Adres strony banku w przeglądarce wpisuj zawsze samodzielnie. Zanim podasz swój login i hasło na stronie banku przyjrzyj się paskowi adresu w przeglądarce. Sprawdź czy nazwa strony WWW jest co do litery zgodna z oficjalną i zobacz, czy towarzyszy jej zielony znaczek zamkniętej kłódki potwierdzający prawidłowość konfiguracji szyfrowania połączenia. Zwracaj uwagę na niecodzienne elementy strony banku lub nieznane Ci komunikaty widoczne po zalogowaniu. Jeśli cokolwiek wygląda inaczej niż zwykle, zadzwoń na Infolinię dostępną pod numerem 197 97 lub +48 32 604 30 01. Dbaj także o bezpieczeństwo swojej komórki. Najczęściej, aby ukraść Twoje pieniądze, złodziej musi poznać przesłany Ci kod SMS. Pamiętaj zatem, by na telefonie nie instalować żadnych aplikacji spoza oficjalnego sklepu producenta i w razie zagubienia telefonu natychmiast zgłoś to bankowi. Gdy zlecasz przelewy sprawdź podany numer rachunku odbiorcy i porównaj go z numerem otrzymanym w wiadomości SMS. Po wykonaniu operacji możesz także sprawdzić numer rachunku w potwierdzeniu wykonanego przelewu. Najlepiej wygeneruj potwierdzenie w formie pliku PDF – to wiarygodne źródło informacji, ponieważ wirusy nie potrafią ich modyfikować. Czytaj uważnie treść każdej wiadomości SMS od banku, nie tylko sam kod autoryzacyjny. Czytaj także wszystkie komunikaty przesyłane przez bank i zgłaszaj mu natychmiast wszystkie niecodzienne sytuacje. Okresowo przeglądaj także historię transakcji, szczególnie wykonywanych kartą płatniczą. Przy każdym logowaniu sprawdzaj także datę ostatniego udanego i nieudanego logowania do bankowości internetowej – może to pomóc wykryć ewentualne działania przestępców.

Podsumowanie

Dbanie o bezpieczeństwo Twojego konta, danych i komputera nie jest trudne. Wystarczy, że:

  • zatroszczysz się o swoje hasła;
  • zapewnisz regularne aktualizacje oprogramowania;
  • zachowasz ostrożność podczas czytania poczty, robienia internetowych zakupów i korzystania z bankowości online.

Dzięki temu Twoje bezpieczeństwo w sieci wzrośnie a przestępcom będzie dużo trudniej narazić Cię na kłopoty.

Popularne wpisy na blogu:

Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?

13.11.2023 | VeloBank | 4 minuty czytania
Oszczędzanie jest nie lada sztuką. Z pewnością potwierdzi to każdy, kto choć raz odkładał pieniądze na wymarzony cel. Sporym wyzwaniem jest również kontrola budżetu na co dzień. Domowe wydatki, na pozór drobne, mogą okazać się właśnie tymi, które szybko pochłoną zgromadzone zasoby. Co zrobić, by oszczędności się „nie rozpłynęły”? Pomocne mogą być aplikacje do oszczędzania.

Najnowsze wpisy