Raty 0 procent czy kredyt gotówkowy – co się bardziej opłaca?

Raty 0 procent czy kredyt gotówkowy – co się bardziej opłaca?

Kredyt raty 0 procent to częsty chwyt reklamowy sklepów zachęcających klientów do zakupów. Sprawdź, na czym polega ta usługa kredytowa, czy jest ona atrakcyjniejsza niż inne tego typu usługi dostępne na rynku, takie jak na przykład kredyt gotówkowy.

Marzysz o nowej, skórzanej kanapie w salonie, o pięknych i stylowych meblach w kuchni, a może o nowym telewizorze, konsoli do gier, komputerze lub nowoczesnym telefonie? Te produkty można bez problemu kupić w sklepie za gotówkę. Jednak nie wszyscy mają wystarczającą kwotę, by zrealizować tego typu zakup. Oczywiście można te przedmioty kupić na raty. W wielu sklepach klientów kuszą reklamy kredytu „raty 0 procent”. Czym jest tego typu oferta? Czym się ona różni od zwykłego kredytu gotówkowego?

Raty 0 procent – co to za produkt?

Rata 0 procent – to nic innego jak umowa kredytowa, opiewająca na określoną kwotę, podzielona na wskazaną w dokumencie liczbę rat. Taką umowę można zawrzeć w punkcie kredytowym w sklepie lub przez internet. Kredytu udzielają banki oraz instytucje finansowe współpracujące ze sklepem, on jest tylko pośrednikiem transakcji. Zgodnie z tego typu umową jesteśmy zobligowani do zapłaty określonej sumy za dany przedmiot, która będzie rozłożona na raty. Wskazane w umowie „0 procent” oznacza, że kredyt nie jest oprocentowany, tzn. że klient zapłaci tylko cenę sprzętu i nie musi martwić się prowizją, oprocentowaniem czy ubezpieczeniem kredytu. Oczywiście jest to konstrukcja tylko z pozoru pozbawiona kosztów, te są zwykle ukryte wysokiej marży nałożonej na dany produkt. Mimo to ten rodzaj umowy i tak należy do tańszych umów kredytowych.

Aby wziąć kredyt rata 0 procent, należy mieć dobrą historię i odpowiednią zdolność kredytową. Podpisując umowę z bankiem lub instytucją finansową, musimy udostępnić nasze dane osobowe. Kredyt – jak wszystkie inne tego typu produkty finansowe – należy spłacać w odpowiedni, zapisany w umowie sposób. Nawet jeśli spłacimy niektóre raty szybciej, nadal będziemy zobligowani do spłaty raty bieżącej w danym miesiącu, do momentu, kiedy należność nie zostanie przelana w 100 procentach na konto kredytu.

Czy warto skorzystać z tego typu oferty? Tak, ale musimy pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli kupujemy wymarzoną konsolę to, aby skorzystać z rat 0 procent musimy się zgodzić na cenę, jaka obowiązuje w danym sklepie, a ta może nie być tak atrakcyjna, jak na przykład na aukcji, w sklepie internetowym czy u znajomego.

Kredyt gotówkowy – kiedy warto go rozważyć?

Przed każdym zakupem warto przejrzeć oferty i znaleźć najtańszą opcję. Jeśli sklep, który oferuje o wiele atrakcyjniejsze ceny, nie ma opcji kredytu z ratami 0 procent, warto rozważyć kredyt gotówkowy. Daje on o wiele więcej możliwości.

  1. Można kupić wymarzony produkt w o wiele atrakcyjniejszej cenie.
  2. Można wybrać bank, który oferuje najbardziej atrakcyjne warunki.
  3. Można negocjować z bankiem czas spłaty kredytu, liczbę rat oraz wysokość rat.

Kredyt gotówkowy jest o wiele lepszym rozwiązaniem, bo jest elastycznym produktem, dopasowanym do klienta.

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy warto wziąć w banku, który ma oferty atrakcyjne, zarówno pod kątem marż, jak i prowizji. Taką ofertą może się pochwalić m.in. VeloBank. Wystarczy, że klient uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło i wyrazi zgody marketingowe. Aby skorzystać z oferty, nie można mieć relacji kredytowej w VeloBanku w  ostatnich sześciu miesiącach i trzeba założyć Konto Proste Zasady, w ramach którego zadeklaruje się comiesięczny wpływ na konto w wysokości co najmniej tysiąca pięciuset złotych oraz dokona co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą do konta lub Blikiem w miesiącu. Co w zamian? Kredyt z RRSO 8,5 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 22.08.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Więcej informacji na temat kredytu gotówkowego.

26.01.2024 | VeloBank | 4 minuty czytania
Myślisz o nowym aucie, ale nie chcesz kupować go za gotówkę? Masz do wyboru również alternatywne rozwiązania. Wśród nich największą popularnością cieszą się leasing i kredyt na samochód. Czym się różnią i na którą opcję warto się zdecydować? Sprawdź, jak porównać te dwa produkty.

Najnowsze wpisy