Kredyt gotówkowy na studia. Jak go uzyskać i co warto o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy na studia. Jak go uzyskać i co warto o nim wiedzieć?

Studia – szczególnie te w innym mieście – potrafią sporo kosztować. Wydatki związane są nie tylko z koniecznością zaopatrzenia się w materiały dydaktyczne, ale również dotyczą kosztów utrzymania. Z powodu zwiększonych wydatków wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyt gotówkowy na studia. Sprawdź, jak go uzyskać i kto może liczyć na tego rodzaju wsparcie finansowe.

Kredyt gotówkowy to częsta forma finansowania, z której korzystają Polacy. Jego popularność wynika nie tylko z łatwiejszej dostępności i uproszczonych formalności, ale również z możliwości przeznaczenia środków na dowolny cel. Mogą być nimi m.in. wydatki związane ze studiami.

Kredyt gotówkowy na studia – na co można przeznaczyć pieniądze?

Kredyt gotówkowy nie jest kredytem celowym – pieniędzy nie trzeba przeznaczać na konkretny cel. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego czy mieszkaniowego, pozwala na pokrycie różnorodnych wydatków.

Jeśli decydujesz się zaciągnąć kredyt gotówkowy na studia, pozyskane środki możesz wykorzystać w dowolny sposób. Za otrzymane pieniądze możesz m.in.:

  • opłacić czesne za studia zaoczne lub na uczelni prywatnej,
  • wynająć mieszkanie, jeśli zamierzasz studiować poza miejscem zamieszkania,
  • zakupić sprzęt niezbędny do nauki,
  • zakupić podręczniki oraz inne materiały edukacyjne.

Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby część otrzymanej kwoty przeznaczyć na zupełnie inny cel, niezwiązany z kształceniem.

Kto ma szansę otrzymać kredyt gotówkowy na studia?

Kredyt gotówkowy na studia, jak każdy inny kredyt, przyznawany jest w oparciu o obowiązujące w danym banku procedury. Kredytobiorca musi spełniać warunki stawiane przez instytucję finansową. Najczęściej są to:

  • kryterium wiekowe – większość kredytów dostępna jest dla osób powyżej 18. roku życia,
  • stałe źródło dochodów – nie zawsze musi to być dochód z umowy o pracę; większość banków akceptuje wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych, a niektóre uwzględniają także dochody ze stałych zasiłków (np. renta rodzinna),
  • zdolność kredytowa – im jest wyższa, tym większą kwotę kredytu można uzyskać,
  • historia kredytowa – mowa o terminowości spłat innych zobowiązań finansowych.

Jeśli dopiero zaczynasz studiować i nie osiągasz żadnych dochodów, masz niewielkie szanse na uzyskanie kredytu na studia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zaciągnięcie zobowiązania przez rodziców – o ile mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Kredyt gotówkowy na studia – na co zwrócić uwagę?

Kredyt, który sfinansuje potrzeby związane ze studiami i nie tylko, dostępny jest w każdym banku, ponieważ to standardowy kredyt gotówkowy. Wiele dostępnych ofert, choć z jednej strony pozwala na wybór finansowania najlepiej wpisującego się w oczekiwania, może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Dlatego należy porównać choćby kilka kredytów gotówkowych, uwzględniając kilka kluczowych parametrów.

  • Dostępna kwota kredytu

    Niektóre banki proponują kredyty gotówkowe w wysokości nawet do 200 000 zł. W przypadku finansowania z myślą o studiach, taka kwota z reguły nie jest potrzebna. Warto jednak sprawdzić, ile maksymalnie możesz otrzymać i jakie masz potrzeby.

  • Koszty finansowania

    Ostateczne koszty finansowania to istotna kwestia, od której zależy opłacalność kredytu gotówkowego. Porównując oferty, nie kieruj się wyłącznie oprocentowaniem, ponieważ odsetki to zaledwie część opłat nakładanych przez bank. Znaczenie mają także: prowizja, ubezpieczenie oraz inne koszty pozaodsetkowe.

    Aby poznać orientacyjne koszty i porównać oferty, warto uwzględnić RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to wskaźnik, który bierze pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale i koszty pozaodsetkowe. Z reguły im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.

  • Wysokość raty

    Na wysokość raty wpływa nie tylko kwota kredytu, ale również oprocentowanie czy okres finansowania. Jeśli zależy ci na niskim miesięcznym zobowiązaniu, możesz wydłużyć czas trwania umowy kredytowej, ale z drugiej strony będzie się to wiązało ze wzrostem całkowitej kwoty do spłaty.

  • Wymagane formalności

    Im jest ich mniej, tym powinieneć szybciej uzyskasz potrzebne środki możliwość szybkiego uzyskania potrzebnych środków. Warto zatem upewnić się, jakie dokumenty są wymagane i jak długo czeka się na decyzję kredytową. Znaczenie ma także czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy.

    Należy przy tym podkreślić, że wymagania mogą zmieniać się w zależności od wysokości wnioskowanej kwoty. O ile w przypadku kilku tysięcy złotych bank nie wymaga zaświadczenia o dochodach, o tyle kredyt na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych może oznaczać konieczność dostarczenia dokumentów finansowych potwierdzających sytuację materialną.

Kredyt gotówkowy na studia – czy to się opłaca?

Po kredyt gotówkowy na studia sięgają przede wszystkim te osoby, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Tak, ponieważ wcale nie musi wiązać się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Wiele zależy od tego, jak korzystny kredyt gotówkowy uda się zaciągnąć. Dlatego tak ważne jest porównanie dostępnych ofert – tylko w ten sposób znajdziesz finansowanie najlepiej wpisujące się w twoją sytuację materialną i potrzeby.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy