Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji

Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji

W czasach wysokiej inflacji inwestowanie wydaje się być skutecznym sposobem na ochronę swoich pieniędzy przed utratą wartości. W co inwestować pieniądze, by było to bezpieczne i nie wiązało się z dużym ryzykiem? Sprawdź, jakie opcje warto rozważyć.

Bezpieczne inwestycje, czyli jakie?

Zastanawiasz się, w co inwestować? Wybór metod pomnażania kapitału jest naprawdę szeroki. Musisz jednak pamiętać, że każda inwestycja, szczególnie jeśli ma dać spory zysk, wiąże się z ryzykiem. Jeśli nie masz doświadczenia na rynku finansowym, nigdy na przykład nie interesowałeś się giełdą, rynkiem obligacji, nie licz na to, że szybko się wzbogacisz i zrobisz to bez wysiłku.

Aby inwestowanie stało się twoim sposobem na życie, potrzebujesz sporo wiedzy, doświadczenia i czasu na śledzenie zmian na rynkach akcji, czy obligacji korporacyjnych.

Pamiętaj! Zdecydowanie unikaj wszelkich ofert inwestycyjnych, które oferują ci „wielkie pieniądze w krótkim czasie”. Najczęściej są to fałszywe inwestycje, czyli tak zwany scam internetowy, który ma na celu wyłudzenie twoich danych.

W co inwestować małe kwoty i robić to bez ryzyka? Do twojej dyspozycji jest sporo możliwości, na przykład:

  • obligacje skarbowe,
  • lokaty krótko i długoterminowe.

Co prawda zwykle nie pozwolą ci one zarobić bardzo dużo, ale są skutecznym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy przed inflacją. Część z tych produktów ma niskie ryzyko, więc w ich przypadku nie stracisz zainwestowanego kapitału.

Specjaliści radzą dywersyfikować portfel, nawet jeśli masz zamiar obracać tylko niewielkimi kwotami. To oznacza, że najlepiej korzystać z kilku różnych metod jednocześnie. Jeśli jedna z nich nie pozwoli zarobić, inne będą stanowiły zabezpieczenie.

W co inwestować pieniądze?

Niektóre metody inwestowania, jak wspomniano powyżej, wymagają minimum wiedzy ekonomicznej. Dotyczy to na przykład obligacji, w przypadku których warto wiedzieć, na jaki wariant się zdecydować, by inwestycja była udana.

W co zatem inwestować małe kwoty, jeśli zgłębienie tajników rynków finansowych nie jest twoim „konikiem”? Możesz skorzystać z jeszcze jednej opcji. Jest ona bezpieczna, ekonomicznej, a także nie generuje ryzyka straty kapitału.

Mowa o lokacie bankowej. Polega ona na zdeponowaniu w banku określonej sumy pieniędzy. Podpisujesz umowę, w której znajdują się informacje dotyczące m.in.:

  • wysokości wpłaconej kwoty,
  • czasu trwania lokaty,
  • wysokości odsetek i ich kapitalizacji (doliczania do kapitału),
  • warunków lokaty, czyli na przykład tego, co się stanie, gdy zerwiesz umowę przed czasem.

Lokata jest oprocentowana, czyli do pieniędzy, które leżą w banku, doliczane są odsetki. Powiększają one twój kapitał, dlatego po zakończeniu umowy wypłacasz więcej, niż wpłaciłeś.

Zastanawiasz się, w co inwestować długoterminowo? Lokata świetnie się sprawdzi, bo możesz ją założyć nawet na kilka lat. Można również skorzystać z produktów krótkoterminowych, na przykład na trzy miesiące, sześć miesięcy lub rok Oferta lokat bankowych na rynku jest bardzo szeroka, dlatego możesz precyzyjnie określić, jakie warunki są dla ciebie optymalne i skorzystać z lokaty na miarę swoich potrzeb.

Dlaczego taka opcja jest dobrym pomysłem na bezpieczne inwestowanie? Jeśli nie zerwiesz umowy przed czasem, zawsze wypłacisz więcej, niż wpłaciłeś. Dodatkowo twoje środki są w pełni bezpieczne– nie ma możliwości, żeby w jakikolwiek sposób „przepadły”. Nawet w przypadku upadłości banku środki wpłacone na lokatę są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do kwoty, której równowartość w złotych nie przekracza 100 000 euro).

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, masz do wyboru kilka sprawdzonych metod, które są obarczone różnym poziomem ryzyka, w tym lokatę dla tych, którzy cenią sobie duże bezpieczeństwo inwestycji i chcą mieć pewność, że nie stracą ani złotówki. Wybór należy do ciebie.

 Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy