Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie

Rachunki za prąd mogą być  wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie

Niższe rachunki za prąd – jak to uzyskać?

Energia elektryczna jest potrzebna każdego dnia – to nie ulega wątpliwości. Ciężkoprzecież zrezygnować z używania pralki, lodówki czy ogrzewania na prąd, jeśli tylko takie jest dostępne w mieszkaniu. Co zatem zrobić, by płacić mniej?

Masz do dyspozycji kilka sprawdzonych i skutecznych metod.

  • Oszczędzaj energię – to najprostsza metoda, którą możesz zastosować od razu. Wyłączaj sprzęt, którego aktualnie nie używasz, staraj się włączać pralkę i zmywarkę, tylko gdy są zapełnione, nie narażaj urządzeń na zbyt duże obciążenie, np. wstawiając gorące potrawy do lodówki. Oszczędności nie będą widoczne natychmiast, ale w dłuższej perspektywie na pewno staną się odczuwalne.
  • Zainwestuj w energooszczędne urządzenia – jeśli planujesz zakup sprzętu AGD, zwracaj uwagę na jego klasę energetyczną. Najwyższa (czyli najbardziej oszczędna) jest obecnie oznaczona literą A. Każda kolejna litera alfabetu oznacza niższą energooszczędność. Jeśli masz bardzo starą lodówkę lub pralkę, warto pomyśleć o ich wymianie na nowe modele. Sprzęt dawnej generacji może być bardzo energochłonny.
  • Wybierz odpowiednią taryfę u operatora – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj taryfy ma bardzo duży wpływ na wysokość rachunków.  Sprawdź, co oferuje twój dostawca, przeanalizuj koszty i zmień taryfę na najtańszą.
  • Korzystaj z odnawialnych źródeł energii (OZE) – dzięki energii pochodzącej z wiatru, słońca, wody czy gruntu możesz sporo zaoszczędzić. Dodatkowo możesz zostać beneficjentem różnych programów państwowych lub samorządowych, które oferują dotację na wymianę urządzeń grzewczych na ekologiczne. Warto się zorientować, które z nich są dostępne w twoim regionie.

Jak widać, opcji jest całkiem sporo. Oczywiście nie każda z nich sprawdzi się w każdej sytuacji, jednak warto się zastanowić, jakie kroki możesz podjąć i które z nich będą najbardziej opłacalne.

Jak oszczędzać prąd w domu jednorodzinnym?

Właściciele domów jednorodzinnych mają największe możliwości jeśli chodzi o obniżenie rachunków za energię elektryczną. Przede wszystkim mogą skorzystać ze wspominanych wyżej systemów OZE, takich jak pompa ciepła czy fotowoltaika. Inwestycja w taką instalację oznacza co prawda spory jednorazowy wydatek, jednak w kolejnych latach  się on zwróci. Jeśli skorzystasz z rządowych dotacji, zysk będzie jeszcze większy i szybszy.

Najwięcej energii elektrycznej zużywają zwykle systemy grzewcze. Jeśli w twoim domu ogrzewanie działa na prąd, warto pomyśleć o jego wymianie. Masz do dyspozycji sporo możliwości – wentylację z rekuperacją, energooszczędne kotły na gaz, czy pellet.

Pamiętaj także, że wysokie rachunki za ogrzewanie elektryczne mogą być związane z niewłaściwą termoizolacją budynku. Jeśli dom jest nieszczelny i ciepło ucieka z niego przez ściany, dach, okna, czy mostki cieplne, pora to zmienić.

Grant OZE dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

A co z mieszkańcami budynków wielorodzinnych? Okazuje się, że oni także mogą skorzystać z oszczędności, jakie zapewniają odnawialne źródła energii. Co prawda nie mogą podejmować decyzji o korzystaniu z takich ekologicznych systemów na własną rękę, jednak w ich imieniu może to zrobić zarządca nieruchomości. Jakie ma możliwości?

W lutym 2023 roku Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił program Grant OZE. Dofinansowanie można przeznaczyć na inwestycję w odnawialne źródła energii. Beneficjentami dotacji mogą zostać m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. To spora nowość, ponieważ dotychczas programy promujące OZE były skierowane głównie do właścicieli domów jednorodzinnych.

W ramach programu istnieje możliwość dofinansowania 50% kosztów netto inwestycji. Może ona obejmować montaż paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, czy magazynu energii. Pozostałą kwotę zarządca nieruchomości może pozyskać np. .

Wnioski o uzyskanie dofinansowania można składać do końca czerwca 2026 r. Nabór może jednak zostać zakończony wcześniej, jeśli środki się wyczerpią. Zainteresowanie już teraz jest bardzo duże, dlatego warto się spieszyć.

Co można zyskać dzięki programowi?

Zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych mogą skutecznie obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Dotyczy to zarówno prądu potrzebnego do obsługi części wspólnych budynków, jak i tego, z którego korzystają lokatorzy. To pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną poszczególnych mieszkańców.

Program umożliwia montaż odnawialnych źródeł energii zasilających na przykład bloki mieszkalne. Czy lokatorzy popierają takie rozwiązania?

Plany inwestycyjne na kolejny okres rozliczeniowy to we wspólnotach i spółdzielniach czas na podejmowanie ważnych decyzji inwestycyjnych. Warto go wykorzystać na zaplanowanie korzystnych zmian obniżających cenę energii elektrycznej. 1

 Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy