Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania

Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli nigdy nie przywiązywałeś wagi do tego, ile wydajesz. Odkładanie środków jest jednak bardzo ważne, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala zrealizować zaplanowane przedsięwzięcia, czy spełnić marzenia. Jak zacząć oszczędzać pieniądze i gdzie to robić?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy są różne. Niemal każdy ma swoją indywidualną metodę na odkładanie nadwyżek finansowych. Niektórzy przelewają określoną kwotę na konto oszczędnościowe tuż po otrzymaniu pensji, z kolei inni odkładają tyle, ile uda się im zaoszczędzić przez miesiąc.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze i która metoda najlepiej się sprawdzi? Zanim ją wybierzesz, przede wszystkim powinieneś stworzyć dobry plan odkładania nadwyżek finansowych. Bez niego trudno ci będzie zapanować nad budżetem.

Zacznij od odpowiedzi na poniższe pytania.

  • Ile zarabiam?
  • Jakie mam stałe koszty życia (rachunki, czesne, ubezpieczenie, rata kredytu itp.)?
  • Ile zostaje mi na inne wydatki?
  • Ile z tej kwoty mogę odkładać?

Pamiętaj, aby podchodzić do takich wyliczeń racjonalnie i brać pod uwagę rzeczywiste wydatki. Plan musi uwzględniać realne koszty, które ponosisz. Nie zakładaj także, że będziesz w stanie diametralnie zmienić swój tryb życia, aby więcej oszczędzać. Przykładowo, jeśli całe życie jeździsz wyłącznie samochodem, trudno ci będzie z dnia na dzień przesiąść się na rower, aby zminimalizować koszty paliwa. Choć oczywiście nie jest to niemożliwe.

Dobry plan oszczędzania, którego będziesz się trzymać, ułatwi ci zarządzanie budżetem i pozwoli oceniać postępy.

Oszczędzanie czy inwestowanie?

Do twojej dyspozycji są różne formy oszczędzania i inwestowania. Na wstępie trzeba wyjaśnić, czym różnią się od siebie te dwa działania. To pomoże ci określić, jakie produkty finansowe warto brać pod uwagę.

Oszczędzanie polega na odkładaniu pieniędzy w bezpieczne miejsce i powstrzymywaniu się przed ich wydawaniem.

Inwestowanie jest natomiast nieco bardziej skomplikowane, ponieważ jego celem jest pomnażanie kapitału. Przeważnie im wyższy potencjalny zysk inwestycyjny, tym większe ryzyko trzeba podjąć. Mówiąc w skrócie, jeśli chce się sporo „wyjąć”, trzeba zaryzykować.

Natomiast różne formy oszczędzania są znacznie bardziej dostępne. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani praktycznie żadnego progu wejścia. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać pieniądze, nie musisz mieć sporej kwoty na początek. Możesz odkładać jedynie niewielkie sumy lub takie, na jakie pozwala twój budżet.

Warto więc podjąć decyzję – czy bardziej interesuje cię inwestowanie, aby pomnażać majątek, czy chcesz oszczędzać, by bezpiecznie odkładać nadwyżki finansowe.

Gdzie oszczędzać?

Jak oszczędzać pieniądze i gdzie to robić? Podstawową możliwością jest oczywiście gromadzenie pieniędzy w domu. Można je rozpocząć w każdej chwili i jest do niego potrzebne tylko miejsce, w którym będziesz trzymać gotówkę. Ta metoda nie jest jednak polecana. Oczywistą wadą jest to, że pieniądze nie są w pełni bezpieczne. Twój dom może zostać okradziony, zalany czy nawet spalony. Wówczas tracisz wszystko, co udało ci się zgromadzić. Pieniądze trzymane w domu znacznie łatwiej wydać, niż te wpłacone na konto. Sporym minusem jest także to, że środki nie są w żaden sposób chronione przed inflacją. Po kilku latach może się więc okazać, że są warte o wiele mniej.

Jakie inne sposoby na oszczędzanie pieniędzy warto rozważyć?

  • Konto osobiste – znacznie bezpieczniejsza opcja niż trzymanie gotówki w domu, jednak też nie jest pozbawiona wad. Rachunki osobiste zwykle nie są oprocentowane, więc inflacja „zjada” twoje zasoby. Ponadto trzymanie wszystkich środków w jednym miejscu może utrudniać określenie, ile z nich możesz wydać, a jaka część stanowi twoje oszczędności.
  • Konto oszczędnościowe – to typowy produkt przeznaczony do oszczędzania, a taki rachunek jest oprocentowany, . Ponadto środki są oddzielone od tych przeznaczonych na codzienne wydatki, więc masz znacznie większą kontrolę nad budżetem. Zazwyczaj można wypłacić zgromadzone środki bez utraty odsetek.
  • Lokata bankowa – przeważnie jest lepiej oprocentowana niż konto oszczędnościowe. Po zakończeniu trwania umowy wypłaca się całość wpłaconych środków powiększoną o wypracowane odsetki. Jednak należy mieć na uwadze możliwość utraty całego lub części zysku w przypadku konieczności dostępu do środków przed terminem zakończenia lokaty.
  • Programy oszczędnościowe – możesz skonfigurować w swoim banku automatyczne przelewanie niewielkich kwot na osobne konto służące do oszczędzania. Bank może na przykład zaokrąglać kwoty twoich transakcji do 5 lub 10 zł, a „końcówkę” zachowywać w formie oszczędności.

Gdzie oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim warto robić to za pośrednictwem banku, a nie w domu. Spośród dostępnych produktów finansowych konto oszczędnościowe i lokatę bankową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z obu z nich jednocześnie. Konto oszczędnościowe może służyć do gromadzenia nadwyżek finansowych na co dzień. Natomiast lokata założona na kilka miesięcy czy lat może służyć do powiększania kapitału i .

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy