Czy można odstąpić od umowy kredytowej? Wyjaśniamy

Czy można odstąpić od umowy kredytowej? Wyjaśniamy

Czasem decyzja o wzięciu kredytu może być zbyt pochopna. Na rynku pojawia się lepsza oferta, z niższym oprocentowaniem lub prowizją. Warto pamiętać, że każdą umowę, także tę kredytową, można rozwiązać. W tym poradniku pokażemy, jak zrobić to bez problemów.

Przeczytaj umowę kredytową, zanim podpiszesz

Na początek warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, zanim pojawimy się w oddziale lub zamówimy kuriera z dokumentami. Każda umowa, również ta kredytowa, to poważny dokument. Na jego podpisanie decydujemy się dobrowolnie, znając wcześniej wszelkie prawa i obowiązki z niego wynikające. Dlatego warto przed podpisaniem przeczytać umowę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się do banku o ich wyjaśnienie. Jeżeli zapisy umowy są nieczytelne, koszty kredytu nie są dla nas jasne, a obowiązki kredytodawcy niedostateczne, nie warto jej podpisywać. Jednym z największych problemów, jakie dotykają klientów, to nie czytanie podpisywanych umów.

Przykład niezrozumienia umowy kredytowej

Ciekawym przykładem takiej sytuacji może być, np. często zgłaszany przez klientów moment, w którym dokonują nadpłaty kredytu, nie informując o tym banku. W każdej umowie liczba rat oraz ich wysokość jest jasno i wyraźnie określona w harmonogramie spłaty rat. Jeżeli w ciągu danego miesiąca przelejmy na konto kredytu dwukrotność czy trzykrotność raty, chcąc zrobić sobie wakacje kredytowe, a jednocześnie umowa nie pozwala na takie działanie, w następnym miesiącu rata również będzie musiała być wpłacona. Natomiast nadwyżka zostanie uwzględniona na koniec spłaty kredytu, a liczba rat odpowiednio pomniejszona. Bank, rozkładając należność na odpowiednią liczbę rat, czy ich wysokość, jednocześnie prognozuje sobie zysk, jaki będzie miał z kredytu. Oczywiście kredyt można spłacić wcześniej, ale wszystko zależy od tego, jak bank podejdzie do naszego wniosku. Takie kwestie trzeba omówić. Osoba, która nie przeczyta dokładnie umowy kredytowej, może być bardzo zaskoczona.

Umowa podpisana i koniec? Wcale nie

Dokument, jakim jest umowa o kredyt gotówkowy z bankiem, podpisujemy w dobrej wierze, a zatem chcemy dopełnić wszelkich formalności w nim zawartych. Jednocześnie klient banku ma prawo bez podania jakichkolwiek powodów rozwiązać taką umowę przed upływem 14 dni od jej podpisania. Prawo do odstąpienia od umowy kredytowej gwarantuje kredytobiorcom i pożyczkobiorcom ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Co ważne, niedoszły kredytobiorca nie musi z tego powodu płacić żadnych kar finansowych. Jednak składając wniosek o rozwiązanie umowy i odstąpienie od kredytu, konsument zobowiązuje się do niezwłocznego zwrotu pieniędzy na konto banku. Dodatkowo w zależności od czasu, jaki pożyczone pieniądze „spędziły” na koncie klienta, bank może naliczyć stosowne odsetki. Bank nie może jednak pobierać za ten okres żadnych prowizji, ewentualnie musi je zwrócić. Jeżeli upłynie czas 14 dni od podpisania umowy kredytowej, wniosek o odstąpienie od umowy również może być skuteczny, ale decyzja należy wyłącznie do banku, a i koszty związane z rozwiązaniem takiej umowy będą już po stronie klienta. Oczywiście taka sytuacja nie ma miejsca, jeśli bank w umowie zawrze jakieś klauzule niedozwolone czy inne zapisy wprowadzające klienta w błąd, co w ostatnich latach, ze względu na obowiązujące prawo, jest niemalże niemożliwe.

Gdzie pójść po kredyt gotówkowy?

Jeśli wzięliście właśnie kredyt gotówkowy, ale wahacie się, czy była to dobra decyzja lub poszukujecie kredytu, warto udać się tam, gdzie jest najtańszy, z dogodnymi warunkami. Kredyt gotówkowy wzięty w banku, gdzie koszty kredytu są niskie. Wystarczy, że klient uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło i wyrazi zgody marketingowe. Aby skorzystać z oferty nie można mieć relacji kredytowej  w ostatnich sześciu miesiącach i trzeba założyć Konto Proste Zasady, w ramach którego zadeklaruje się comiesięczny wpływ na konto w wysokości co najmniej tysiąca pięciuset złotych, oraz dokonać co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą do konta lub Blikiem w miesiącu, zalogują się co najmniej 1 raz do bankowości internetowej lub mobilnej (w ciągu miesiąca od zawarcia umowy kredytu). Co w zamian? Kredyt z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Więcej informacji o kredycie gotówkowym.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy