Pierwszy kredyt – jak go dostać i czy masz szansę na pierwszy kredyt za darmo?

Pierwszy kredyt – jak go dostać i czy masz szansę na pierwszy kredyt za darmo?

Wiarygodność kredytowa to jeden z wyznaczników, jakie banki biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu. Historia spłaty poprzednio zaciągniętych zobowiązań wiele mówi o potencjalnym kredytobiorcy. Co jednak w sytuacji, gdy osoba zamierza ubiegać się o pierwszy kredyt w życiu? Jaką ma szansę na uzyskanie finansowania bez historii kredytowej?

Zainteresowanie kredytami bankowymi nie maleje – szczególnie w obliczu niespodziewanych kosztów. Pożyczone od banku pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel lub wykorzystać do sfinansowania konkretnego wydatków. Warto jednak wiedzieć, że banki – zanim wydadzą pozytywną decyzję kredytową – weryfikują wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Większą szansę na finansowanie mają osoby z dobrą historią kredytową, co jednak nie znaczy, że osoby bez kredytów na koncie nie uzyskają środków.

Co wpływa na decyzję kredytową?

Decyzja wydawana przez bank uzależniona jest od tzw. ryzyka kredytowego, z którym wiąże się konkretny potencjalny kredytobiorca. Znaczenie mają elementy, takie jak:

Największą szansę na uzyskanie kredytu mają osoby uzyskujące stałe wysokie wynagrodzenie. Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa tj. terminowa spłata zobowiązań zaciągniętych w przeszłości (także w innych bankach) działa na korzyść potencjalnego kredytobiorcy.

Pierwszy kredyt – jak zwiększyć szansę na jego otrzymanie?

Brak pozytywnej historii kredytowej wcale nie musi oznaczać otrzymania decyzji odmownej z banku. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zwiększyć szansę na uzyskanie finansowania.

Wnioskuj o mniejszą kwotę

Kredyty – nawet gotówkowe – mogą opiewać na bardzo wysokie kwoty, rzędu nawet 200 tys. złotych. Jako debiutujący kredytobiorca musisz realnie patrzeć na swoją szansę – istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że otrzymasz maksymalną kwotę.

Jeśli chcesz uzyskać decyzję pozytywną, ubiegaj się o kredyt na dużo niższą kwotę – maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych (oczywiście w zależności od swoich potrzeb).

Weź kredyt jako współkredytobiorca

Kredyt można zaciągnąć nie tylko na siebie, ale wspólnie z inną osobą – niekoniecznie spokrewnioną. Jeśli drugi kredytobiorca ma dobrą historię kredytową, zwiększysz swoje szanse na uzyskanie finansowania.

Poszukaj kredytu z ubezpieczeniem

Bank musi mieć pewność, że spłacisz w terminie zaciągnięte zobowiązanie. Jako że nie jest tego przewidzieć w oparciu o historię kredytową, może wymagać wykupienia ubezpieczenia.

Taka polisa pozwoli instytucji finansowej na odzyskaniu pożyczonej kwoty wówczas, gdy kredytobiorca przestanie spłacać zobowiązanie, np. z powodu utraty pracy.

Weź kredyt na krótki okres

Skrócenie czasu kredytowania do minimum może zwiększać szansę na uzyskanie finansowania. Dlaczego? Zaciągnięcie kredytu na 12 miesięcy może wiązać się z mniejszym ryzykiem zaprzestania spłaty na skutek problemów finansowych w porównaniu do kredytu zaciągniętego na 48 miesięcy.

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się na krótki okres kredytowania, musisz liczyć się z wyższymi ratami. Upewnij się więc, że twoja zdolność kredytowa pozwala na otrzymanie takiego finansowania.

Pierwszy kredyt za darmo – dostępny dla „nowych” kredytobiorców?

Mianem kredytu za darmo określa się finansowanie, w przypadku którego bank zastosował rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) na poziomie 0%. Oznacza to, że nie dolicza on odsetek ani innych kosztów pozaodsetkowych – kredytobiorca oddaje dokładnie taką kwotę, jaką pożyczał.

Kredyt z RRSO 0% to finansowanie udzielane na korzystnych warunkach, ale czy dotyczą one wszystkich kredytobiorców? Okazuje się, że i osoby ubiegające się o zobowiązanie pierwszy raz w życiu mają szansę je uzyskać. Wiele jednak zależy od tego:

  • o jaką kwotę się ubiegają,
  • na jaki okres chcą pożyczyć pieniądze,
  • czy spełniają inne wymagania stawiane przez bank.

Jak ubiegać się o pierwszy kredyt – formalności

Ubieganie się o kredyt pierwszy raz to proces, który niczym się nie różni od wnioskowania o kolejny kredyt. Koniecznością jest złożenie wniosku oraz dopełnienie wymaganych formalności.

Warto wiedzieć, że kredyty gotówkowe na niedużą kwotę – do około 20 tys. złotych zwykle przyznawane są w oparciu o oświadczenie o wysokości wynagrodzenia. Natomiast finansowanie na kwotę przekraczającą kilkadziesiąt tysięcy złotych może wymagać dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy oraz innych dokumentów potwierdzających stabilność finansową.

Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • określenia parametrów finansowania i złożenia wniosku,
  • oczekiwania na decyzję kredytową.

Bank informuje o przyznaniu finansowania nawet tego samego dnia, dzięki czemu pieniądze można otrzymać niemal „od ręki”. Między innymi dlatego tak wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy w momencie nagłych wydatków.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy