Jak sfinansować jesienny remont mieszkania? Przeczytaj nasz poradnik

Jak sfinansować jesienny remont mieszkania? Przeczytaj nasz poradnik

Remont mieszkania może wymagać sporych nakładów finansowych. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu prace planuje się z dużym wyprzedzeniem, do wydatków da się przygotować. Czasami jednak nie udaje się w pełni zabezpieczyć budżetu lub po prostu – już na etapie prowadzonych prac – pojawiają się niespodziewane wydatki. Sprawdź, jak korzystnie sfinansować remont mieszkania.

Remont mieszkania może dotyczyć drobnych prac, których celem jest wyłącznie delikatna metamorfoza wnętrz. Jednak najczęściej stanowi poważne przedsięwzięcie o charakterze generalnym.

Koszty remontu – jak je oszacować?

To, ile ostatecznie wyniesie cię remont, zależy od wielu czynników. Znaczenie mają m.in.:

  • powierzchnia mieszkania,
  • zakres prac,
  • jakość wykorzystywanych materiałów budowlanych,
  • koszty zatrudnienia ekipy remontowej.

Aby być przygotowanym na każdy wydatek, warto sporządzić harmonogram prac remontowych wraz z kosztorysem. W przypadku generalnego remontu średniej wielkości mieszkania – bez konieczności wymiany instalacji – trzeba przygotować się na sporą kwotę, znacznie przekraczającą kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Finansowanie remontu mieszkania – możliwości

Chociaż decyzja o przeprowadzeniu remontu mieszkania może zapaść spontanicznie, zanim dojdzie do rozpoczęcia prac minie sporo czasu. Masz zatem co najmniej kilka miesięcy na zabezpieczenie budżetu – po to, aby prace remontowe przebiegały w sposób niezakłócony. Oto, co możesz zrobić.

  • Gromadzenie własnych oszczędności

    Każdego miesiąca odkładaj pewną kwotę pieniędzy. Uzyskane oszczędności przeznaczysz na zakup podstawowych materiałów budowlanych, elementów wyposażenia wnętrz, opłacenie ekipy remontowej.

    Im wyższy szacowany koszt remontu, tym większy powinien być zaplanowany budżet. Dzięki temu uda ci się sfinansować wszystko ze środków własnych.

  • Kredyt gotówkowy

    Nie zawsze udaje się zgromadzić kwotę oszczędności na tyle wysoką, aby koszty remontu pokryć wyłącznie ze środków własnych. W takiej sytuacji można rozważyć kredyt gotówkowy, który stanowi podstawową ofertę każdego banku. Dzięki temu szybko i przy ograniczonych formalnościach możesz zgromadzić gotówkę potrzebną do rozpoczęcia lub kontynuowania prac remontowych.

    Warto pamiętać, że kredyt gotówkowy można zaciągnąć nie tylko w momencie, gdy nie udało ci się odłożyć ani złotówki. Taka forma finansowania pozwala zwiększyć budżet przeznaczony na remont mieszkania – niezależnie od jego skali.

 

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania – jak wybrać go korzystnie?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na remont mieszkania, nie możesz dokonywać wyboru oferty pod wpływem chwili. Podjęcie decyzji powinno być poprzedzone analizą dostępnych propozycji bankowych, ponieważ – mimo wielu podobieństw – istnieje wiele różnic. To właśnie one mogą zadecydować o przewadze jednego kredytu nad pozostałymi produktami finansowymi.

  • Dostępna kwota kredytu gotówkowego

    Chociaż kredyty gotówkowe kojarzą się z niewielkimi kwotami, niektóre banki proponują nawet 100-200 tys. złotych maksymalnej kwoty kredytu. Wysokość dostępnego finansowania warto zestawić z własnymi potrzebami, bo te mogą być mocno zróżnicowane.

    Jeśli generalny remont mieszkania będzie kosztował cię kilkadziesiąt tysięcy złotych i kredyt ma w całości finansować prowadzone prace, musisz znaleźć odpowiednią ofertę. Jeżeli potrzebujesz dużo mniejszej kwoty, wsparcie finansowe będzie oferowało dużo więcej banków.

  • Wysokość miesięcznej raty

    Wysokość miesięcznej raty wyliczana jest w oparciu m.in. o kwotę finansowania, okres finansowania oraz nakładane przez bank opłaty. Musi być jednak dostosowana do zdolności kredytowej, aby kredytobiorca mógł terminowo spłacić swoje zobowiązanie. Weź więc pod uwagę sytuację materialną, aby ustalić ratę w takiej wysokości, która nie będzie nadmiernie obciążała domowych finansów.

  • Termin spłaty

    Nie mniej istotną kwestią jest dzień spłaty zaciąganego kredytu. Regulowanie zobowiązań finansowych w terminie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na Twoją wiarygodność kredytową. Dlatego warto wybrać termin, który przypada po dniu wpływu wynagrodzenia, aby nie powodować opóźnień.

  • Koszty finansowania

    Szacując koszty finansowania, nie koncentruj się wyłącznie na oprocentowaniu. Odsetki naliczane przez bank stanowią tylko jeden z elementów składających się na całkowitą kwotę do spłaty.

    Weź pod uwagę RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale także koszty pozaodsetkowe.

  • Promocyjne warunki

    Zwróć uwagę, który kredyt gotówkowy udzielany jest na promocyjnych warunkach. Korzystne może okazać się finansowanie, w przypadku którego prowizja wynosi 0%. Dzięki temu taki kredyt będzie znacznie bardziej opłacalny od kredytu z oprocentowaniem na poziomie 0%. Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać wspomniane RRSO.

Nawet generalny remont mieszkania wcale nie musi być nadmiernym obciążeniem domowych finansów. Wystarczy zaciągnąć kredyt gotówkowy, ale wyłącznie po rozważnym przeanalizowaniu swojej sytuacji materialnej. Takie finansowanie to również dobre rozwiązanie w przypadku niespodziewanego wzrostu kosztów remontu.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy