Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej S.A.,  jest instytucją gromadzącą i udostępniającą dane o historii kredytowej konsumentów i przedsiębiorców, tzn. informacje o tym, czy rzetelnie spłacają oni zaciągnięte kredyty. Informacje te przekazywane są do BIK przez Banki, SKOK-i oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym.

 

BIK zostało powołane w 1997 r. przez Banki oraz Związek Banków Polskich dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu.

Blisko 90% danych zgromadzonych w BIK to informacje pozytywne dla Klientów. Świadczą o rzetelnie spłacanych zobowiązaniach i pozwalają klientom budować własną, pozytywną historię kredytową. Dzięki niej, zgłaszając się do Banku, SKOK-u lub firmy udzielającej kredytu konsumpcyjnego, po pieniądze potrzebne na cel dowolny lub określony, możesz liczyć nie tylko na przyznanie kredytu, ale na lepsze warunki finansowania. Dzięki zgromadzonym w BIK danym, proces przyznawania kredytu może być łatwiejszy i szybszy.

Czy odpowiedź była pomocna?