Świadczenie 800+

Rodzina 500+ KV 2022

Świadczenie 800+

Zawnioskuj od 1 lutego na kolejny okres

Otrzymuj co miesiąc 800 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat.
Złóż wniosek w bankowości internetowej lub mobilnej w zakładce „Oferty/e-Urząd”.

Pamiętaj

Złóż w bankowości internetowej lub mobilnej wniosek na okres od 1.06.2024 r. do 31.05.2025 r., jeśli wcześniej nie składałeś/aś wniosku lub chcesz zgłosić nowo narodzone dziecko.

Od 1.02.2024 r. możesz złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy od 1.06.2024 r. do 31.05.2025 r.

Wnioski o świadczenie 800+ mogą również składać obywatele Ukrainy.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć :

 • w naszej bankowości internetowej i mobilnej,
 • poprzez portal Emp@tia,
 • na platformie PUE ZUS,
 • przez aplikację mobilną mZUS.

Jeżeli złożysz wniosek przez bank lub portal Emp@tia, to ZUS sprawdzi, czy masz profil na ich Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jest to system informatyczny, za którego pośrednictwem przez internet możesz załatwiać sprawy w ZUS.

Jeśli nie masz profilu na PUE ZUS, urząd założy Ci taki profil na podstawie danych z wniosku o świadczenie wychowawcze. Potwierdzenie założenia profilu otrzymasz na mejla, który podasz we wniosku. Na numer telefonu z wniosku dostaniesz jednorazowe hasło. Należy je zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS. Hasło otrzymasz w SMS-ie z adresu „ZUS”.

 

Kogo dotyczy?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które wspólnie z Tobą mieszka oraz utrzymujesz je, to świadczenie wychowawcze przysługuje Ci na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.  Do świadczenia będą uprawnione także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Jeśli sprawujesz opiekę naprzemienną z drugim rodzicem (z którym rozwiodłeś się, żyjesz w separacji lub rozłączeniu zgodnie z prawomocnym orzeczeniem sądu) w porównywalnych i powtarzających się okresach, to każdemu z Was przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości połowy kwoty za dany miesiąc.

Jakie wsparcie otrzymasz?

Świadczenie wychowawcze przysługuje Ci w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko. Tylko w dwóch sytuacjach ZUS wypłaci Ci świadczenie w niższej wysokości - gdy dziecko urodzi się albo ukończy 18 lat w trakcie danego miesiąca.

Co zrobić, aby otrzymać wsparcie?

Wniosek możesz złożyć wyłącznie elektronicznie - w naszej bankowości internetowej, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUSportal Emp@tia lub aplikację mobilną ZUS.

Kto może złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną?

Możesz złożyć wniosek w bankowości internetowej, jeśli jesteś rodzicem dziecka i masz numer PESEL.

Jak otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku?

Jeśli złożyłeś/aś wniosek przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, to urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) otrzymasz na mejla podanego we wniosku. Wiadomość otrzymasz z adresu noreply@zus.pl.

Kiedy złożyć wniosek?

Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje Ci na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1.06 danego roku do 31.05 roku następnego. Obecny okres świadczeniowy trwa od 1.06.2023 r. do 31.05.2024 r. Złóż wniosek tylko, jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś lub chcesz zgłosić nowo narodzone dziecko.

Od 1.02.2024 r. możesz złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1.06.2024 r. do 31.05.2025 r.

Kiedy otrzymasz świadczenie?

Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami na okres od 1.06.2024 r. do 31.05.2025 r.:

 • do 30 kwietnia 2024 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2024 r.
 • w maju 2024 r. – ZUS wypłaci Ci świadczenie do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
 • w czerwcu 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
 • w lipcu 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
 • w sierpniu 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Gdzie znajdziesz informacje o wniosku złożonym przez bankowość elektroniczną/portal Emp@tia?

Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi znajdziesz na PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje dot. świadczenia w kontekście dziecka, którego dotyczył wniosek). Zaloguj się na swój profil na PUE ZUS i przejdź do zakładki [Rodzina 800+] - [Szczegóły Twoich wniosków].

Jak otrzymasz informację o przyznaniu świadczenia?

Informację o przyznaniu świadczenia znajdziesz w skrzynce odbiorczej na Twoim profilu na PUE ZUS. Jeśli świadczenie Ci nie przysługuje, ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję otrzymasz elektronicznie na PUE ZUS.

WAŻNE: Na PUE ZUS znajdziesz całą korespondencję z ZUS w sprawie Twojego wniosku o świadczenie  wychowawcze (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informację o przyznaniu świadczenia, decyzję odmawiającą przyznania świadczenia).

Gdzie otrzymasz pomoc?

Bezpieczeństwo

Zachowaj ostrożność, gdy składasz wniosek o świadczenie.
Wiadomości otrzymujesz od nas ze znanych Ci adresów e-mail, w SMS lub z naszej bankowości elektronicznej. Wniosek możesz złożyć, gdy zalogujesz się do bankowości internetowej. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz jako urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) na adres e-mail, który podasz we wniosku. Wiadomość  otrzymasz z adresu noreply@zus.pl.

Pamiętaj także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 • nigdy nie korzystaj z linków do stron wymagających wpisywania Twoich danych logowania,
 • loguj się do bankowości internetowej zawsze za pomocą przycisku „Zaloguj” na stronie głównej naszego banku,
 • nie instaluj na komputerze/telefonie żadnych aplikacji ani oprogramowania, aby wypełnić wniosek o świadczenie
 • nie podawaj nikomu loginów i haseł do bankowości elektronicznej, danych kart płatniczych,
 • nie podawaj nikomu kodów autoryzacyjnych oraz kodów BLIK.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2019 r. poz.  2407 ze zm.).

W reklamie posługujemy się nazwami handlowymi - odpowiadające im nazwy usług reprezentatywnych znajdziesz na www.velobank.pl/slownik