Nawet 16 razy niższy rachunek za prąd? Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty do minimum

30.11.2023

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu dotacji i niskooprocentowanych kredytów wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe znacznie łatwiej mogą uruchomić panele słoneczne czy zamontować pompy ciepła. Obecnie przy minimalnych nakładach takie podmioty mogą zamontować urządzenia, które radykalnie obniżą rachunki za energię. To szczególnie istotne w kontekście podwyżek cen prądu, które mają sięgnąć nawet 70%.

2024 rok może upłynąć pod znakiem znacznych wzrostów kosztów energii. Pierwszym z powodów będzie wygaśnięcie wciąż obowiązującego zamrożenia cen prądu i gazu. Dodatkowo, eksperci nie mają złudzeń – wyższa będzie też cena bazowa energii. Prognozy wskazują, że w przyszłym roku kwota na rachunku za prąd może wzrosnąć o ok. 70%. W praktyce przeciętny Kowalski, zużywający w swoim gospodarstwie domowym 155 kWh i korzystający z najpopularniejszej taryfy G11, co miesiąc do zakładu energetycznego będzie musiał przesłać około 230 zł. 

Administratorzy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych mają szansę skutecznie obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną pobraną z sieci – nie tylko tę przeznaczoną do obsługi części wspólnych budynków, ale też znaczne zmniejszenie indywidualnych rachunków poszczególnych mieszkańców. Rozwiązaniem jest montaż odnawialnych źródeł energii. Końcówka roku i nadchodzące z nią plany inwestycyjne na kolejny okres są najlepszym czasem na podejmowanie decyzji w tym obszarze.

Z badania* przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku w maju br. wynika, że aż ¾ mieszkańców bloków chciałoby na swoich budynkach inwestycji w OZE. Najprzychylniej na takie rozwiązanie patrzyłyby osoby w wieku 35-44 lata (82%) oraz najstarsi – powyżej 55 roku życia (78%). W tym przypadku nastroje społeczne spotykają się z systemowymi rozwiązaniami. W lutym br. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił program Grant OZE przeznaczony na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Rozwiązanie adresowane jest m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wnioski można składać do końca czerwca 2026 r., jednak nabór może zostać zakończony wcześniej. Zainteresowanie grantami, jak również premiami na termomodernizację, jest ogromne.

Grant OZE jest niezwykle atrakcyjnym programem adresowanym m.in. właśnie do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W jego ramach istnieje możliwość dofinansowania nawet 50% inwestycji, takich jak montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy magazynów energii. Pozostałą kwotę wnioskujący podmiot może pozyskać np. z niskooprocentowanego Kredytu inwestycyjnego z grantem OZE dostępnego w VeloBanku. Co istotne, w tym przypadku nie jest wymagany wkład własny. Tworząc nasze rozwiązanie prowadziliśmy analizy w taki sposób, żeby zniwelować jak najwięcej przeszkód, które mogłyby stać na drodze do finalizacji zielonej inwestycji – mówi Bartłomiej Wasiuk, Dyrektor Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku.

Przy wyliczeniach zdolności kredytowej VeloBank uwzględnia właśnie Grant OZE, dzięki czemu spółdzielnie i wspólnoty mogą łatwiej zaaplikować o niezbędne do przeprowadzenia inwestycji środki, równocześnie nie obciążając mieszkańców wyższymi składkami na rzecz funduszu remontowego. 

Sam okres kredytowania może być rozłożony nawet na 20 lat, co skutkuje obniżeniem wysokości rat i odciążeniem portfeli mieszkańców. Co więcej, istnieje też możliwość zaliczenia grantu OZE na poczet spłaty kredytu, co pomniejsza wysokość rat kapitałowych i odsetek. Dodatkowo VeloBank nie pobiera też prowizji za wcześniejszą spłatę w wysokości dotacji.

O opłacalności tego typu projektów mogą świadczyć zrealizowane dotychczas inwestycje. W Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych jej mieszkańcy płacą 16-razy mniej za prąd, niż przed jej zamontowaniem[1].

Podobnymi oszczędnościami będą mogli cieszyć się mieszkańcy budynków należących do wspólnoty mieszkaniowej Osiedla Awangarda w Toruniu, którzy przy wsparciu VeloBanku zdecydowali się zamontować na dachu dwóch bloków instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 60 kWp. Realizację inwestycji o wartości 200 tys. zł wspólnota pokryła w ponad 60% ze środków pochodzących z grantów. Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych, mieszkańcy toruńskiej wspólnoty unikną emisji ok. 30 t CO2 rocznie. 

Szczegóły dotyczące Grantu OZE są dostępne na stronie internetowej bgk.pl.

VeloBank zaprasza do kontaktu w sprawie możliwości wsparcia finansowania inwestycji wspólnot i spółdzielni w OZE i termomodernizację: Ilona Kosiorowska, ilona.kosiorowska@velobank.pl,  tel. 605556210 oraz Jacek Radosz, jacek.radosz@velobank.pl, tel. 667901160.

Badanie „Strategie finansowe Polaków” zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1038 osób w terminie 26-29 maja 2023. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badawcza: CAWI.

 

[1] https://www.wroclaw.pl/przedsiebiorczy-wroclaw/wroclawska-elektrownia-sloneczna-juz-dziala

Infografika_OZE.jpg [334.32 KB]