Finanse domowe w czasie pandemii. 5 sposobów na oszczędzanie

Finanse domowe w czasie pandemii. 5 sposobów na oszczędzanie

Wybuch pandemii zmienił podejście wielu Polaków do oszczędzania. Utrata części dochodów, wynikająca m.in. z powtarzającego się lockdownu, skłoniła do gospodarniejszego planowania budżetu i odkładania pieniędzy z myślą o zabezpieczeniu przyszłości. Zastanawiasz się, jak dbać o domowe finanse? Poznaj sprawdzone sposoby na oszczędzanie.

Wiele osób, mimo przejściowych kłopotów finansowych w okresie pandemii, nadal nie oszczędza. Wydaje im się, że aby odkładać pieniądze, trzeba mieć ich sporą nadwyżkę. Tymczasem jak pokazuje doświadczenie, już niewielkie kwoty wystarczą, aby wykształcić w sobie nawyk oszczędzania i – krok po kroku – pomnażać zgromadzony kapitał.

 1. Częste odkładanie mniejszych kwot

  Nie zawsze musisz dysponować sporą nadwyżką finansową, aby móc ją przekształcić w oszczędności. To jednak nie powód, aby nie odłożyć choćby złotówki. W takich sytuacjach staraj się odkładać mniejsze kwoty, ale z większą częstotliwością.

 2. Potraktowanie wpłaty na konto oszczędnościowe jako rachunku do uregulowania

  Z doświadczenia wiesz, że zawsze znajdą się pieniądze na rachunki do uregulowania? Jeśli tak jest i w twoim przypadku, wpłatę na konto oszczędnościowe potraktuj jako kolejny rachunek do opłacenia. Wykonaj przelew w pierwszej kolejności, aby inny wydatek nie okazał się pilniejszy.

 3. Rezygnacja z niepotrzebnych wydatków

  Przejrzyj historię swojego konta osobistego i sprawdź, na co przeznaczasz swoje pieniądze każdego miesiąca. Wśród wydatków z pewnością znajdziesz te, które były nie do końca przemyślane i z których możesz zrezygnować. Dzięki temu zyskasz kwotę, którą możesz odłożyć.

 4. Mądrze dokonuj zakupów

  Ile razy zdarzyło ci się kupować coś, co potem wylądowało w koszu? Aby tego uniknąć i związanych z tym niepotrzebnych wydatków, z rozwagą dokonuj zakupów. Zawsze przygotowuj listę, a następnie przeprowadź jej weryfikację – upewnij się, że wszystkie produkty są potrzebne i na pewno je wykorzystasz.

 5. Zweryfikuj koszty bankowe

  Masz na swoim koncie kilka kredytów, których miesięczna rata powoli zaczyna przekraczać twoje możliwości finansowe? Korzystasz z konta osobistego, które generuje sporo kosztów miesięcznych? Oszacuj, ile płacisz do banku i spróbuj to zmienić. Jak?

  Wiele różnych kredytów zastąp kredytem konsolidacyjnym, dzięki któremu możesz płacić niższą miesięczną ratę. Wcześniej jednak upewnij się, że jego warunki są faktycznie korzystne. Ponadto zmień konto osobiste na takie, za które nie musisz płacić. Zaoszczędzone pieniądze możesz następnie wpłacić na konto oszczędnościowe i pomnażać zyski.

Są to małe kroki, które pomogą ci się zbliżyć do wielkich oszczędności.

Konto oszczędnościowe – podstawa skutecznego oszczędzania?

Skuteczność oszczędzania zależy m.in. od tego, w jaki sposób gromadzisz pieniądze. Jeśli odkładasz je na standardowym rachunku bankowym, szanse na uzyskanie sporych oszczędności są niewielkie. Podstawą jest konto oszczędnościowe zakładane w ramach konta osobistego. Jego przewagą jest nie tylko oddzielenie środków bieżących od oszczędności. Duży atut to możliwość pomnażania zysków z uwagi na oprocentowanie – im wyższe, tym większe odsetki można wypracować.

Konto oszczędnościowe motywuje do odkładania coraz wyższych kwot, ponieważ kapitalizacja odsetek przeprowadzona na koniec okresu rozliczeniowego powiększa zgromadzony kapitał.

Pamiętaj! Konto oszczędnościowe to bezpieczny sposób pomnażania zysków. Zgromadzone tam środki nie ulegają utracie – nawet w momencie pogarszającej się sytuacji na rynku finansowym. Także zyski są gwarantowane – nawet wtedy, gdy w ciągu trwania okresu rozliczeniowego dokonasz częściowej wypłaty środków.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Wybór konta oszczędnościowego nie powinien być przypadkowy – szczególnie, jeśli zależy ci na wypracowaniu możliwie wysokich zysków. Warto zatem przeanalizować dostępne oferty, uwzględniając:

 • obowiązujące oprocentowanie – szukaj rachunku z ponadprzeciętnym oprocentowaniem,
 • opłaty za prowadzenie konta osobistego – im niższe, tym lepiej; w przeciwnym razie może okazać się, że wszystkie zyski trzeba będzie przeznaczyć na poniesienie kosztów;
 • prowizję za wypłatę środków – z reguły pierwsza wypłata jest bezpłatna, ale kolejne zwykle wiążą się z opłatami.

Statystyki pokazują, że Polacy – po roku pandemii – odkładają nieco mniej pieniędzy niż deklarowali. Z jednej strony jest to związane ze stopniowym przyzwyczajaniem się do tej sytuacji, a z drugiej – ma związek z rosnącymi cenami produktów spożywczych i innych.

Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie jest proste i wcale nie wymaga posiadania wysokich dochodów. Z każdego domowego budżetu można wyodrębnić choćby niewielką kwotę z myślą o jej odłożeniu. Najważniejsze jest to, aby nauczyć się racjonalnego gospodarowania środkami – wtedy z pewnością uda się wypracować nadwyżki finansowe, które potem można wpłacić na konto oszczędnościowe.

26.05.2023 | VeloBank | 4 minuty czytania
To, że masz już założone konto osobiste wcale nie oznacza, że z danym bankiem jesteś związany na całe życie. W każdej chwili możesz nie tylko otworzyć kolejny rachunek, ale i przenieść go do innej instytucji finansowej. Dowiedz się, jak to zrobić. Krok po kroku przeprowadzimy cię przez cały ten proces.