Zielony, niebieski, czerwony czy żółty – jakim Mikołajem jesteś?

12.12.2023

Prezenty świąteczne wręcza większość z nas, okazuje się jednak,  że jest więcej niż jedna strategia na ich zakup. 63% zapakuje je samodzielnie i będzie do tego przykładać dużą wagę. Co trzeci obdarowujący planuje wydać w tym roku od 300 do 600 zł, a co czwarty 600 do 1000 zł, wynika z analiz przeprowadzonych przez VeloBank. Dzięki nim powstała też pierwsza, unikatowa macierz czterech typów Mikołajów, czyli stylów behawioralno-psychologicznych związanych z przedświątecznymi zakupami, w których każdy z nas może się odnaleźć. Poszczególnym sylwetkom przypisano kolory – Zielony, Czerwony, Żółty i Niebieski. Co ciekawe, to nie Czerwony, a Zielony Mikołaj występuje wśród Polaków najczęściej. Wręcza on wyjątkowo dopasowane prezenty, które przygotowuje z wyprzedzeniem.

VeloBank wykorzystał stosowaną w banku hiperpersonalizację do przeprowadzenia na grupie swoich klientów analizy poznawczo-behawioralnej, dotyczącej strategii kupowania świątecznych prezentów. Zacznijmy od kilku ogólnych wniosków. Zdecydowana większość (88%) zamierza obdarować w tym roku swoich bliskich upominkami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Nieco ponad połowa Mikołajów zdecyduje się raczej na jeden prezent, ale w drodze wyjątku przewiduje także ich większą liczbę. Niemal 39% Mikołajów zawsze kupuje po jednym podarunku. Najczęściej (41%) stawiamy na gotowy upominek, co trzeci Mikołaj przygotuje coś samodzielnie. Większość, bo 85% obdarowujących chce aby ich upominki były dobre jakościowo, choć nie muszą być markowe. Prawie połowa (46%) uważa, że dobry prezent to praktyczny prezent. Mikołajem stajemy się głównie dla najbliższej rodziny (69%), choć 17% obdarowuje również bliskich przyjaciół, a 11% decyduje się na zakup upominków dla wszystkich członków swojej rodziny.

Wśród najczęściej wybieranych kategorii prezentów (przez 60% badanych) znalazły się zabawki, zdrowie, odpoczynek i hobby. Blisko co piąty obdarowujący zdecyduje się na biżuterię lub elektronikę. W większości sami podejmujemy decyzje w sprawie wyboru prezentów (71%). Niemal 1 na 3 osoby często lub zawsze woli poradzić się innych. 68% Mikołajów uważa, że warto zwracać uwagę na ekologię również podczas wybierania prezentów.

Mikołaj ma kilka oblicz i… szat

Odpowiedzi badanych poza ogólnymi wnioskami pomogły wyróżnić cztery typy Mikołajów: Zielony, Niebieski, Czerwony i Żółty. Każdy z nich podchodzi do kompletowania upominków na swój sposób.

Najczęściej na głowę zakładamy zieloną czapkę (38%). Zieloni Mikołajowie przywiązują dużą wagę do dopasowania prezentu do danej osoby i jej zainteresowań. To dobrzy słuchacze, którzy potrafią umiejętnie podpytać, kto czego potrzebuje. Ich podarunki nie są przesadnie drogie, ale za to wyjątkowe – często zrobione i zapakowane samodzielnie. Zamiast jednego prezentu wolą wręczyć kilka drobnych upominków, chętnie polują przy tym na promocje lub specjalne rabaty. Aż 86% wszystkich Zielonych Mikołajów zapełniało swój worek z prezentami kupując je online. Najchętniej kompletują jego zawartość z dużym wyprzedzeniem, nawet parę miesięcy wcześniej. Zieloni Mikołajowie to głównie zabiegani 31-45-latkowie (48%), którzy jeśli tylko mogą, wolą uporać się z świątecznymi obowiązkami z wyprzedzeniem. Najwięcej takich Mikołajów jest spod znaku Bliźniąt i Strzelców.

Z kolei, 3 na 10 osób identyfikuje się z typem Niebieskiego Mikołaja. Uważnie wybierają upominki i jest to zwykle jedna, przemyślana i dopasowana do osoby rzecz. Stawiają przy tym mocno na użyteczność. Nie są rozrzutni, szukają promocji i okazji.  Bardziej liczy się dla nich to co w środku niż na zewnątrz. Pakowanie prezentów zlecają komuś z rodziny albo korzystają z gotowych opakowań. Idealnych upominków szukają najczęściej w internecie, ale chętnie odwiedzają w tym celu też galerie handlowe. Na spokojnie oglądają i podejmują decyzje, a zakupy robią na 2-3 tygodnie przed Świętami. Wielu z nich jest spod znaku Byka, Skorpiona albo Ryb.

Co piąty Mikołaj ubiera czerwony strój i można spodziewać się od niego jednego, ale za to drogiego prezentu. Zawsze też wybierze coś dobrej jakości. Opakowanie schodzi u Czerwonych na dalszy plan, ważny jest środek, a w nim  praktyczna rzecz na lata. Taki Mikołaj nie zostawia też poszukiwań upominku na ostatnią chwilę. Przygotowuje się do włożenia czegoś pod choinkę skrupulatnie nawet z 1-2 miesięcznym wyprzedzeniem. W tej grupie liczną reprezentację stanowią osoby w wieku 31-40 lat. To zwykle zodiakalna Waga, Lew albo Wodnik.

Najrzadszym typem obdarowującego jest Żółty Mikołaj. To najbardziej spontaniczna i nieprzewidywalna grupa obdarowujących. Czasem na prezenty wydaje mniej, a czasem więcej, część kupuje z wyprzedzeniem, a część w ostatniej chwili. Unika schematów i liczy się dla niego kreatywność. Zawsze można się spodziewać od niego prezentu z duszą, który Żółty Mikołaj znajdzie nie tylko w internecie czy sklepie, ale także wyszuka specjalnie dla Ciebie wyjątkową niespodziankę na targu czy jarmarku. Zwykle takich upominków dla jednej osoby pod choinką ląduje kilka i są specjalnie opakowane. Żółci przywiązują wagę nie tylko do samego prezentu, ale i jego oprawy. Upominek od nich będzie dopasowany do preferencji, dobry jakościowo i często zaskakujący. Wielu z takich Mikołajów dzieli ten sam znak zodiaku - Panna, Koziorożec albo Rak.

Cztery typy Mikołajów wyróżnionych w naszym badaniu reprezentuje nasze strategie w podejściu do prezentów. Jednak bez względu na to czy kupujemy jedną większą, czy kilka drobnych upominków, sami pakujemy, czy oddajemy to innym, to wszystkim obdarowującym przyświeca ten sam cel – szczęście i radość bliskich. W VeloBanku pomagamy w realizacji marzeń, zarówno tych świątecznych, jak i pozostałych, udostępniając wygodne finansowanie w postaci kredytów gotówkowych. Jeden z nich, czyli nasz kredyt gotówkowy z RRSO 13,2% to szczególnie przydatne rozwiązanie dla Mikołajów, którzy potrzebują dodatkowych środków lub polują na wyjątkowe okazje. O dodatkowe środki mogą aplikować szybko dzięki wnioskowaniu online i cieszyć się dodatkowymi udogodnieniami, jak możliwość  spłaty pierwszej raty dopiero za trzy miesiące. To swoiste finansowe sanie, dzięki którym Mikołaje będą mogli dowieźć prezenty na czas i być Mikołajem, o jakim sami marzą – mówi Joanna Jaworska, Dyrektor Departamentu Kredytów Detalicznych z VeloBanku, która zachęca do tego, żeby każdy sprawdził jakim typem Mikołaja jest. Wystarczy odwiedzić profil VeloBanku na Facebooku, żeby sprawdzić, jakim Mikołajem jesteśmy LINK lub zrobić specjalny quiz na Instagramie LINK.

Metodologia: Badanie ilościowe przeprowadzone w dniach 30.10-13.11. 2023 r. Na próbie klientów VeloBanku wynoszącej N=385. Badanie przeprowadzone ankietą internetową wśród pełnoletnich klientów, którzy deklarują zakup prezentów świątecznych i skorzystali z bankowości internetowej lub mobilnej VeloBanku w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,2%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 47 300 zł, całkowita kwota do zapłaty 72 771,74  zł, oprocentowanie zmienne 12,49%, całkowity koszt kredytu 25 471,74 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki  25 471,74 zł, opłata za prowadzenie  VeloKonta oraz obsługę karty do Konta w okresie trwania kredytu  0 zł), 89 miesięcznych rat równych w wysokości po 817,66 zł każda. Kalkulację wykonaliśmy 17.11.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Z oferty kredytu gotówkowego mogą skorzystać klienci, którzy: w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie mieli kredytu gotówkowego ani kredytu konsolidacyjnego w VeloBank S.A., posiadają aktywne zgody marketingowe (w tym SMS, mejl i telefon) oraz  zadeklarują, że w całym okresie kredytu spełnią warunek oferty, tj. będą posiadać VeloKonto i co miesiąc zapewnią wpływ na konto min. 2000 zł oraz wykonają min. 5 płatności kartą do konta lub BLIKIEM. Jeżeli warunki oferty nie zostaną spełnione - od kolejnego miesiąca podwyższymy oprocentowanie kredytu o 2 pp. do czasu ponownego spełnienia warunku. Okres kredytowania do 10 lat.

Podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy można skorzystać z karencji w spłacie pierwszej raty do 3 miesięcy. W okresie karencji spłacie nie podlaga kapitał ani odsetki.  Termin płatności raty kapitałowo-odsetkowej będzie zapisany w umowie.

Udzielenie i wysokość kredytu zależą od wyniku badania i oceny zdolności kredytowej. Szczegóły, w tym opłaty i prowizje dostępne w placówkach oraz na velobank.pl.

 

Sylwetki Mikolajow_infografika_VeloBank.jpg [444.76 KB]

Listen to the T-Rex: