Kilka prostych zasad bankowości dla nastolatków

Na naukę oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie. Warto dawać kieszonkowe już kilkuletniemu dziecku i tym samym zachęcać do samodzielnego gospodarowania budżetem. Dzięki temu dziecko uczy się podejmowania decyzji i liczenia. Nastolatek natomiast może rozwijać umiejętność planowania wydatków i oszczędzania, korzystając z własnego rachunku bankowego. Takie konto może przynieść też wiele innych, korzyści. Jakich? Sprawdźmy!
Konto bankowe można założyć dziecku, które ukończyło 13 lat. Wraz z kontem nastolatek otrzyma dostęp do rachunku poprzez bankowość elektroniczną oraz kartę płatniczą, którą będzie mógł posługiwać się w sklepach stacjonarnych i internetowych. To może być jeden z pierwszych kroków do samodzielności finansowej naszego Juniora.
Obserwacja i nauka
Konto bankowe z dostępem przez Internet ma wiele zalet, nie tylko dla dziecka, ale też dla rodzica. Przede wszystkim możemy obserwować jak nasza pociecha gospodaruje swoimi finansami
i na tej podstawie udzielać wskazówek, które w przyszłości pomogą odpowiednio planować wydatki.
Podstawa to ustalenie jasnych zasad
Po wcześniejszym ustaleniu z dzieckiem kwoty i częstotliwości przelewu powinniśmy dbać
o konsekwencję i regularność. Pomoże nam w tym np. ustawienie zlecenia stałego poprzez bankowość elektroniczną.
Ważne abyśmy rozmawiali z dzieckiem szczerze. Powiedzmy mu, że raz na jakiś czas będziemy chcieli wspólnie śledzić na co i w jaki sposób przeznacza swoje pieniądze oraz określmy zasady tej kontroli.
Wytłumaczmy różnicę między wydatkami koniecznymi, a przyjemnościami oraz uczmy na czym polega wybór.
Trzymajmy się ustalonych zasad!
Konsekwencja i regularność są bardzo ważne.
Nie powinniśmy łamać reguł, które ustalamy wspólnie z dzieckiem. Na przykład:
- nie przelewamy więcej niż kwota, na którą się umówiliśmy,
- nie robimy dodatkowych przelewów między „wypłatami”, chyba że jest to z góry ustalony „bonus”,
- nie dajemy pieniędzy do ręki.
Dzięki rachunkowi bankowemu z kartą płatniczą dziecko ma szansę na praktyczną naukę gospodarowania swoimi pieniędzmi, zarówno jeśli chodzi o wydatki konieczne, jak i dodatkowe przyjemności.
Więcej o dawaniu dziecku kieszonkowego od najmłodszych lat dowiesz się z naszego wcześniejszego poradnika.
Pomoc w sytuacji awaryjnej
Mając kartę płatniczą przy sobie, nasze dziecko może czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Gdy będzie na obozie czy kolonii (również za granicą) i zabraknie mu pieniędzy, możemy szybko zasilić jego konto.
Dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kont w tym sam banku. W takiej sytuacji możemy zrobić przelew praktycznie w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że pieniądze prawie od razu znajdą się na rachunku dziecka.
Bezpieczeństwo w przypadku utraty karty
Jeśli chcemy aby nasze dziecko było w posiadaniu dostępu do pieniędzy, wówczas bezpieczniej jest jeśli dziecko posługuje się kartą. W przypadku kradzieży lub zagubienia karty można ją zablokować co ogranicza złodziejowi dostęp do pieniędzy.
W przypadku utraty gotówki, szanse na jej odzyskanie są zdecydowanie mniejsze niż przy utracie karty.
Realizacja własnych celów
Zarządzanie pieniędzmi to nie tylko ich wydawanie, ale również (a może przede wszystkim) oszczędzanie. Nie ma prostszego i bezpieczniejszego sposobu na oszczędzanie, niż konto bankowe. Rodzice mogą obserwować finanse swojej pociechy, a jednocześnie dziecko uczy się samodzielności w zakresie gospodarowania pieniędzmi.
Sukcesy na tym polu będą dodatkową motywacją dla naszych pociech. Możemy też umówić się na drobną „premię” za realizacje określonego celu – np. uzbierania ustalonej wcześniej kwoty na dany cel.
Jak wybrać konto bankowe dla nastolatka?
Idealną opcją dla nastolatka jest całkowicie bezpłatne Konto Proste Zasady Junior z oferty Getin Banku¹. Można je założyć dziecku w wieku od 13 do 18 lat.
Bank nie pobiera opłat za:
- prowadzenie konta,
- wydanie i użytkowanie karty płatniczej,
- przelewy internetowe,
- wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.
Dodatkowo dziecko dostaje:
- dostęp do konta przez bankowość internetową i mobilną,
- możliwość realizowania szybkich płatności zbliżeniowych kartą,
- możliwość wyboru ciekawej wizualnie karty płatniczej, która go wyróżni,
- 10% zniżki na bilety w Multikinie.
Rachunek dla dziecka może założyć jego rodzic lub opiekun prawny w oddziale VeloBanku.
Otwierając konto do końca roku można otrzymać nagrodę specjalną – e kartę o wartości 50 zł na zakupy w sieci sklepów Decathlon. Wystarczy, że w ciągu 2 miesięcy od założenia konta rodzic przeleje na swój rachunek w Getin Banku (np. Konto Proste Zasady) jednorazowo min. 1 tys. zł oraz wykona przynajmniej jedną płatność bezgotówkową kartą do konta.
Szczegóły dostępne w Regulaminie promocji.
¹Szczegóły oferty oraz Tabela Opłat i Prowizji dostępne są na stronie www.velobank.pl oraz w placówkach VeloBanku.