Praktycznie o finansach
Na czym polega zawieszenie spłaty kredytu? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zawieszenie spłaty kredytu może być rozwiązaniem, które pozwoli Ci złapać oddech i uporządkować budżet. Dowiedz się, na czym polega zawieszenie raty kredytu, kto może z niego skorzystać i jakie są jego konsekwencje. Sprawdź, jak złożyć wniosek i czy to rzeczywiście się opłaca.
Czym jest zawieszenie spłaty kredytu?
Zawieszenie spłaty kredytu to możliwość czasowego wstrzymania (odroczenia) obowiązku regulowania rat. W zależności od warunków określonych przez bank może ono obejmować zarówno pełne zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych i części kapitałowej. Rozwiązanie to pozwala kredytobiorcom na złapanie finansowego oddechu, gdy napotkają przejściowe trudności w spłacie zobowiązania.
Kto i kiedy może skorzystać z zawieszenia rat kredytowych?
Decyzja o zawieszeniu rat kredytowych zależy od banku i rodzaju kredytu. Najczęściej o takie rozwiązanie mogą się ubiegać:
- Kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne, gotówkowe, konsolidacyjne i firmowe.
- Osoby, które nie mają zaległości w spłacie kredytu lub zaległości te nie przekraczają określonego progu (np. 30 dni).
- Klienci, którzy złożą wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi trudną sytuację finansową (np. świadectwo pracy, zaświadczenie o chorobie, oświadczenie o dochodach).
Okres zawieszenia rat zależy od polityki banku oraz indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Najczęściej banki pozwalają na okresowe zawieszenie rat kapitałowych. W takiej sytuacji klient spłaca tylko odsetki przez określony czas (kilka miesięcy). Z kolei pełne zawieszenie rat, kapitału i odsetek, zazwyczaj wynosi od 1 do 6 miesięcy lub dłużej w szczególnych przypadkach.
Jak zawieszenie spłaty rat wpływa na kredyt i historię kredytową?
Choć zawieszenie spłaty kredytu może być dużą ulgą dla domowego budżetu, warto pamiętać, że nie oznacza ono umorzenia długu. W większości przypadków:
- Wydłuża się okres kredytowania, co może prowadzić do zwiększenia całkowitego kosztu kredytu.
- Może dojść do skumulowania odsetek, które zostaną doliczone do kolejnych rat.
- W niektórych bankach może wiązać się to z dodatkowymi opłatami.
Przed podjęciem decyzji warto więc dokładnie przeanalizować warunki zawieszenia rat oraz ewentualne koszty, jakie mogą się z tym wiązać.
Zawieszenie kredytu w powyższych sytuacjach jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), ale nie jest traktowane jako opóźnienie w spłacie. Nie wpływa więc negatywnie na Twoją historię kredytową ani ocenę punktową (scoring) w BIK.
Warto jednak pamiętać, że pozytywna decyzja o przydzieleniu kolejnego kredytu zależy od indywidualnej decyzji banku. W związku z czym widniejąca w BIK informacja o zawieszeniu rat wcześniejszego kredytu może być brana przy ocenie zdolności kredytowej przy składaniu kolejnego wniosku, mimo że samo zawieszenie nie wpływa negatywnie na scoring.
Jak złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu?
Wiele instytucji oferuje możliwość czasowego odroczenia płatności, jednak warunki i sposób składania wniosku mogą się różnić.
Krok 1: Skontaktuj się ze swoim bankiem i poznaj dostępne opcje zawieszenia
Zanim złożysz wniosek, sprawdź, jakie formy zawieszenia spłaty kredytu oferuje Twój bank.
Krok 2: Przygotowanie wymaganych dokumentów
Banki najczęściej wymagają:
- zaświadczenia o dochodach i sytuacji finansowej,
- dokumentów potwierdzających, np. zaświadczenia o utracie dochodów, dokumentacji medycznej.
Krok 3: Złożenie wniosku
W większości banków wniosek o zawieszenie spłaty kredytu można złożyć w kilku różnych formach:
- Online – poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną,
- osobiście w placówce banku,
Decyzja banku o przyznaniu zawieszenia spłaty kredytu zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy oraz spełnienia wymagań formalnych.
Przeczytaj też: Czy można odstąpić od umowy kredytowej? Wyjaśniamy
Plusy i minusy zawieszenia rat – podsumowanie
Zawieszenie spłaty kredytu może zapewnić kredytobiorcom chwilową ulgę finansową, ale wiąże się również z pewnymi konsekwencjami. Wydłużenie okresu kredytowania oznacza, że całkowity koszt zobowiązania wzrośnie. W niektórych przypadkach raty mogą również wzrosnąć po zakończeniu okresu zawieszenia. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować konsekwencje finansowe.
Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.