Uwaga na fałszywe treści dotyczące sytuacji sektora bankowego

03.03.2022

Obecnie obserwujemy w sieci zalew tzw. fake-newsów, czyli fałszywych informacji. Mają one na celu wzbudzić panikę i strach wśród odbiorców, a w rezultacie doprowadzić do destabilizacji ładu społecznego i gospodarki. Niedawno, na własnym przykładzie, mogliśmy przekonać się, jak działa mechanizm fake-newsów. Długie kolejki na stacjach benzynowych, czy wzmożone wypłaty gotówki z bankomatów i banków to właśnie skutki masowo rozpowszechnianych fałszywych informacji.

Manipulacja informacją jest potężną bronią, dlatego podchodź z dystansem do otrzymanych informacji i weryfikuj je w kilku źródłach.

Pamiętaj!

  • Pieniądze w bankach są bezpieczne i klienci mogą realizować swoje bieżące zobowiązania bez żadnych przeszkód. Dostawy pieniędzy są realizowane na bieżąco, zarówno w złotówkach jak i walutach obcych.
  • Czytaj uważnie wiadomości SMS i mejlowe, szczególnie jeżeli wiążą się z finansami.
  • Uważaj na oszustów telefonicznych. Oszuści mogą podszywać się teraz pod służby mundurowe lub pracowników banku i zadzwonić do Ciebie, aby uzyskać dostęp do Twojego konta.

Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo i nie przekazujmy dalej treści, które nie są sprawdzone. Ograniczymy w ten sposób rozprzestrzenianie się fałszywych informacji.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Falszywe-tresci