Dziel i rządź

Dziel i rządź

Dzielenie jest od czasów starożytnych jedną ze skutecznych metod rządzenia. Już starożytni Rzymianie wzniecali konflikty między podbitymi ludami, by następnie rozegrać je na swoją korzyść. Ty również możesz ich wzorem dzielenie wykorzystywać do dbania o swoje interesy. Ale spokojnie, nikt nie sugeruje przedsięwzięcia najazdów ani prób szerzenia niezgody. Wystarczy, że dzielenie ograniczysz do własnego portfela.

Z koperty do koperty

Pokolenie naszych babć i prababć (a przynajmniej tych co bardziej zapobiegliwych) z powodzeniem stosowało tzw. metodę kopertową jako sposób zarządzania domowym budżetem. Każda kolejna pensja zaraz po jej wręczeniu rozdzielana była pomiędzy odpowiednie kategorie: na utrzymanie domu i stałe opłaty, na żywność, tacę w kościele, czy wreszcie na przysłowiową czarną godzinę. Dopiero to, co pozostało, można było wydać na rozrywki lub zachcianki. Kluczem do sukcesu oczywiście była konsekwencja i pilnowanie tego, by pieniądze nie przemieszczały się zanadto między kopertami – lub przemieszczały się głównie do koperty z oszczędnościami.Zupełnie nieświadomie stosowano się do porady jednego z najlepszych inwestorów w dziejach ludzkości, Warrena Buffetta. Nie oszczędzaj tego, co zostało po wydatkach; wydaj to, co zostało po odłożeniu oszczędności.Takie podejście jest najlepszą i najprostszą metodą rozsądnego dysponowania środkami finansowymi.

Konto pod kontrolą

W obecnych czasach większość z nas wypłaty otrzymuje w formie przelewu na konto internetowe. Za zakupy płacimy kartą, rachunki regulujemy przelewem internetowym, a gotówkę często oglądamy jedynie kupując warzywa na straganie. Nie oznacza to jednak, że mimo swojej skuteczności sposób na koperty zmuszony jest odejść do lamusa. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna bankowość, która pozwala pieniądz elektroniczny dzielić na elektroniczne koperty. Wystarczy prowadzić w banku kilka rachunków bieżących albo kont oszczędnościowych przeznaczonych na różne rodzaje wydatków. I podobnie jak w niegdyś, pieniądze na nich powinny znaleźć się jak najszybciej po wypłacie.

Gdzie podziała się pensja

Problemem na podzielenie pensji może być brak rozeznania, ile miesięcznie schodzi na żywność albo benzynę. Spokojnie, nic straconego. Nie musisz zbierać paragonów żeby się tego dowiedzieć. Wystarczy sięgnąć do historii płatności w bankowości internetowej. Oczywiście, im więcej płatności dokonywanych jest kartą, tym dokładniejsze uzyskamy dane. Nierozwiązywalną zagadką wielu z nas jest pytanie, gdzie co miesiąc znika pensja. Takie podsumowanie da naprawdę niezłą na to odpowiedź. Może nam przy okazji uświadomić, jak niezbilansowany jest nasz domowy budżet i jakie konieczne zmiany powinniśmy w nim wprowadzić. Jeśli właściwie go zaplanujemy, oszczędzimy sobie stresu oczekiwania na kolejną wypłatę, a także zdołamy odłożyć coś do „czarnogodzinnej” koperty. Nasze babki wiedziały, jak trzymać pieniądze, by starczyło do pierwszego. Korzystajmy zatem śmiało z ich mądrości!

 

#prostezasady

#Rozdzielaj pieniądze na te, które musisz przeznaczyć na rachunki i inne stałe koszty, oraz te, które zostają ci do dyspozycji. Będziesz wiedzieć, na czym stoisz i nie wydasz za dużo.

19.09.2019 | VeloBank | 5 minut czytania
Na naukę oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie. Warto dawać kieszonkowe już kilkuletniemu dziecku i tym samym zachęcać do samodzielnego gospodarowania budżetem. Dzięki temu dziecko uczy się podejmowania decyzji i liczenia. Nastolatek natomiast może rozwijać umiejętność planowania wydatków i oszczędzania, korzystając z własnego rachunku bankowego. Takie konto może przynieść też wiele innych, korzyści. Jakich? Sprawdźmy!