Bezpieczne urządzenia

Jeżeli chcesz bezpiecznie korzystać z naszej bankowości zadbaj o bezpieczeństwo Twoich urządzeń. Zadbaj koniecznie o swoje komputery, telefony i tablety.

 

Bezpieczny komputer

 

 • Zainstaluj w swoim komputerze oryginalny system operacyjny. System operacyjny musisz aktualizować zgodnie z informacjami od producenta.
 • Korzystaj tylko z zaufanych urządzeń. Nie loguj się do Bankowości z komputerów dostępnych w kawiarenkach internetowych czy innych ogólnodostępnych miejscach. Istnieje prawdopodobieństwo, że na takich komputerach będzie zainstalowane oprogramowanie przechwytujące dane do logowania.
 • Twoje urządzenie powinno mieć zainstalowany program antywirusowy z aktualną bazą wirusów. Dzięki temu jest zabezpieczone przed większością złośliwego oprogramowania, które jest już znane. Regularnie wykonuj skanowanie systemu, aby wykryć potencjalne zagrożenia i nie wyłączaj programu antywirusowego podczas korzystania z Internetu.
 • Aktualizuj oprogramowanie, system operacyjny i przeglądarki internetowe zgodnie z zaleceniami i rekomendacjami dostawców. Aktualny system i oprogramowanie gwarantują większe bezpieczeństwo, ponieważ wiele aktualizacji naprawia luki w zabezpieczeniach, które przestępcy mogą wykorzystać.
 • Używaj zapory sieciowej (firewall), która pomaga chronić komputer przed atakami z sieci.
 • Aktualizuj swoje przeglądarki internetowe. Aktualne przeglądarki mają większy poziom bezpieczeństwa. Bankowość Internetowa dostępna jest dla: Google Chrome od wersji 78, Mozilla Firefox od wersji 71, Microsoft Edge od wersji 79, Opera od wersji 65 i Safari od wersji 13.
 • Zabezpiecz swoje urządzenia dodatkowymi hasłami. Chroni to Twój komputer przed dostępem osób niepowołanych np. w sytuacji, gdy zgubisz urządzenie, na którym korzystasz z systemu bankowego.
 • Na komputerze instaluj jedynie oprogramowanie, które pochodzi z oficjalnych źródeł.
 • Pamiętaj, że nigdy nie prosimy i nie przesyłamy linków do zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń np. certyfikatów, aplikacji antywirusowych lub innego dodatkowego oprogramowania.
 • Zachowuj ostrożność i nie otwieraj żadnych wiadomości i plików:
  • które wydają się podejrzane,
  • nie znasz ich pochodzenia

  Musisz je niezwłocznie usunąć z dysku. Szczególnie zwróć uwagę na mejle, w których nadawcy proszą o:

  • dane do logowania do bankowości,
  • danych osobowych,
  • danych teleadresowych,
  • kodów autoryzacyjnych.
 • Nie odpowiadaj na tego typu wiadomości, nie otwieraj zamieszczonych w nich załączników i nie korzystaj z zawartych w nich linków.
 • Nigdy nie podłączaj zewnętrznych nośników danych do swojego urządzenia, jeśli nie masz pewności co do ich bezpieczeństwa.
 • Po zalogowaniu do systemu transakcyjnego nie odchodź od komputera, a po zakończeniu pracy wyloguj się i zamknij przeglądarkę.

 

Bezpieczny telefon i tablet

 

 1. Upewnij się, że Twój telefon posiada aktualny system operacyjny dostarczony przez producenta. Systematycznie go aktualizuj.
 2. Aplikacje VeloBank i VeloBank Private oraz inne programy instaluj wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami (Google Play, Apple App Store).
 3. Na bieżąco aktualizuj aplikacje VeloBank i VeloBank Private do najnowszych wersji.
 4. Zabezpiecz dostęp do swojego urządzenia trudnym do odgadnięcia kodem lub hasłem.
 5. Nie odczytuj kodów QR nieznanego pochodzenia.
 6. Jeżeli zgubisz swoje urządzenie, na którym masz zainstalowane nasze aplikacje lub ktoś Ci je ukradnie poinformuje nas o tym jak najszybciej . Możesz to zrobić przez infolinię lub a naszym oddziale. Aktywne urządzenia mobilne na których zainstalowane są aplikacje VeloBank i VeloBank Private możesz usunąć po zalogowaniu się do Bankowości Internetowej w sekcji Bankowość Mobilna.
 7. Nigdy nie przesyłamy linków w SMS służących do pobrania aplikacji na urządzenia mobilne.
 8. Urządzenie, z którego korzystasz do obsługi bankowości internetowej, zabezpiecz przed zagrożeniami, m.in. poprzez zainstalowanie aktualnego oprogramowania antywirusowego renomowanego producenta, zainstalowaną zaporę osobistą (ang. personal firewall) oraz oprogramowanie antyspyware.
 9. Pamiętaj, że do obsługi do obsługi konta wystarczy oryginalna aplikacja mobilna pobrana z autoryzowanego sklepu. Nie instaluj dodatkowego oprogramowania by poprawić dostępność usług bankowych, np.: specjalnych aplikacji, certyfikatów.
 10. Regularnie przeprowadzaj skanowanie swojego urządzenia aby wykryć i wyeliminować złośliwe oprogramowanie.
 11. Nie uruchamiaj linków z wiadomości SMS lub e-mail, jeśli nie masz pewności, że pochodzą z bezpiecznego i zaufanego źródła.
 12. Nie łącz aplikacji mobilnej banku ze swoim kontem na obcych urządzeniach.
 13. Nie udostępniaj swojego urządzenia osobom nieuprawnionym.
 14. Jeśli zgubisz urządzenie usuń je z listy urządzeń zaufanych.
 15. Zwracaj szczególną uwagę na uprawnienia, jakich wymaga instalowana aplikacja (podejrzenia powinien wzbudzić dostęp do SMS-ów, wykonywania połączeń oraz wymaganie praw administracyjnych na urządzeniu).